Współpraca oraz szeroko rozumiane sieciowanie stają się kluczowymi czynnikami wpływającymi nie tylko na rozwój instytucji, ale również na jej otoczenie zewnętrzne. Odkrywamy, że korzyści płynące z aktywności w sieci są znacznie większe niż te, które możemy osiągnąć działając indywidualnie. Poprzez efekt synergii, uzyskujemy nie tylko korzyści finansowe, lecz przede wszystkim społeczne.
Pierwszy dzień konferencji „Nauka łączy siły: sieciowanie dla społecznego wpływu” to przede wszystkim prelekcje i panele dyskusyjne, podczas których skupimy się na zagadnieniach:
- Efektywna współpraca instytucjonalna: jak skutecznie współpracować, budować relacje i wykorzystywać potencjał wspólnego działania?
- Networking akademicki: jak skutecznie nawiązywać relacje w dynamicznym świecie nauki, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem?
- Komunikacja z otoczeniem zewnętrznym: jak efektywnie komunikować się z otoczeniem zewnętrznym, przekładając wyniki badań naukowych na język zrozumiały dla społeczeństwa?
- Nauka dla społeczeństwa : jak osiągać większy wpływ społeczno-gospodarczy wyników badań naukowych?
Podczas drugiego dnia zaplanowaliśmy natomiast część praktyczną — miniwarsztaty i spotkania z ekspertami.
Wydarzenie odbywa się z udziałem Prof. Agnieszki Kurczewskiej, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego, oraz Prof. Lucyny Woźniak, Prorektor ds. rozwoju nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wśród prelegentów i zaproszonych gości nie zabraknie naukowców reprezentujących łódzkie uczelnie, przedstawicieli instytucji kultury, których zadaniem jest popularyzacja nauki, firm współpracujących z uczelniami, jak również grantodawców. Gościem specjalnym będzie Szymon Bujalski – „Dziennikarz dla klimatu”, popularyzator nauki.
Dołącz do nas, aby wspólnie eksplorować potencjał współpracy, budować sieci kontaktów i kreować społeczny wpływ nauki!
Serdecznie zapraszamy przede wszystkim naukowców, doktorantów i pracowników uczelnianej administracji oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.
Prelegenci
dr hab. n. med. Jakub Kaźmierski, prof. UMED
Obecnie pełni funkcję kierownika Kliniki Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Prowadzi granty badawcze poświęcone tematyce zaburzeń świadomości, innowacyjnych technologii medycznych, leczenia zaburzeń funkcji poznawczych finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki, Agencji Badań Medycznych oraz środków Unii Europejskiej.
Jest recenzentem oraz członkiem rad naukowych w recenzowanych czasopismach międzynarodowych, ponadto przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Łódzkich Warsztatów Psychogeriatrycznych cieszących się dwudziestoletnią tradycją, skupiających corocznie 700 klinicystów z Polski.
prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak
Profesor nauk medycznych i kierownik Katedry Biologii Medycznej i Zakładu Biologii Strukturalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2012 roku pełni funkcję Prorektora odpowiedzialnego za rozwój nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest członkiem Rady Nadzorczej oraz Strategicznej Rady Innowacji EIT HEALTH, a także Przewodniczącą Rady Nadzorczej EIT HEALTH Innostars, Przewodniczącą Naukowej Rady Doradczej (Life Sciences) Vrije Universitet w Brukseli (Belgia) oraz członkiem Rady Wysokiego Szczebla do opracowania maksymmalizacji impaktu Programów Ramowych Unii Europejskiej (Grupa Pascala Lamy’ego; raport Lab-Fab-App). Od 2019 jest przewodniczącą Kolegium Doradców Sieci Badawczej Łukasiewicz.
dr hab. Magdalena Wrzesińska, prof. UMED
Specjalistka w zakresie zdrowia publicznego i innowacji w ochronie zdrowia, badaczka i wykładowczyni w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, kieruje Zakładem Rehabilitacji Psychospołecznej. Od 2017 roku mentorka w The European Training Consortium in Public Health and Health Promotion (ETC-PHHP). Od 2019 r. kierownik projektów w EIT — projekty zdrowotne dla studentów, doktorantów, młodych naukowców, personelu medycznego i przedsiębiorców. Począwszy od 2023 r. wraz zespołem realizuje dwa projekty finansowane ze środków UE: SHIFT2Health i CO-CAPTAIN.
dr Adam Sitarek
Historyk i edukator, adiunkt w Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana na Uniwersytecie Łódzkim, przewodnik w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; przewodniczący Stowarzyszenia Centrum Badań Żydowskich, członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, European Association of Jewish Studies oraz European Association for Digital Humanities. Autor prac poświęconych historii getta łódzkiego. Od 2023 r. koordynator Zespołu ds. III Kryterium Ewaluacyjnego na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ.
dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ
Specjalizuje się w tematyce przedsiębiorczości i edukacji z zakresu przedsiębiorczości. Pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Na Uniwersytecie Łódzkim pełni funkcję prorektora ds. współpracy z otoczeniem. Jest również prezydentką-elektką European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB). Jej wcześniejsze doświadczenia akademickie obejmują pracę na Uniwersytecie Aalto, staże badawcze na Uniwersytecie Tampa i na Uniwersytecie Lund. Wcześniej odbyła staże w Komisji Europejskiej oraz Radzie Europy. Jest twórczynią regionalnego konkursu z zakresu przedsiębiorczości Eksoc StartUP! i Akademii Przedsiębiorczości.
Błażej Moder
Zawodowo związany z sektorem publicznym. Pracował w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej SA (2006–2007), Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA (2007–2011), gdzie pełnił funkcję Wiceprezesa, a od 2008 r. — Prezesa Zarządu i Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej Sp. z o.o. (2011–2012), gdzie sprawował funkcję Członka Zarządu. Od września 2012 r. Dyrektor Zarządu Nowego Centrum Łodzi – jednostki Urzędu Miasta Łodzi odpowiedzialnej za przebudowę 100 ha śródmieścia wokół dworca Łódź Fabryczna. Od stycznia 2015 r. Dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury – miejskiej instytucji kultury realizującej projekt rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni i jej adaptacji na cele kulturalno – artystyczne.
dr Karolina Rudnicka, prof. UŁ
Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie mikrobiologia i immunologia. Adiunkt w Katedrze Immunologii i Biologii Infekcyjnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Ambasadorka projektu ScienceHub UŁ na tymże wydziale. Doświadczenie w pozyskiwaniu i prowadzeniu badań wdrożeniowych zyskała kierując kilkudziesięcioma projektami komercyjnymi we współpracy z krajowymi i zagranicznymi podmiotami zewnętrznymi m.in. z branży wyrobów medycznych, diagnostyki mikrobiologicznej, suplementów diety, badań in vitro i in vivo. Autorka i współautorka: 12 zgłoszeń patentowych, dwóch wdrożeń na rynek krajowy i zagraniczny, 62 publikacji o łącznym IF=185. Reprezentantka UŁ w Klastrze Nowych Technologii Medycznych, CEMAT. Nauczycielka akademicka, opiekun naukowa i promotorka kilkudziesięciu prac magisterskich i licencjackich, niejednokrotnie nagradzanych i będących podstawą przygotowania publikacji. Ukończyła liczne kursy z zakresu kompetencji dydaktycznych, komunikacji i zarządzania projektami (metodyka PRINCE2). Certyfikowana tutorka akademicka. Koordynatorka programu Mistrzowie Dydaktyki (ed.4). Konsultantka i ekspertka w instytucjach finansujących badania wdrożeniowe (NCBiR, EMAG, RDSFund, KRSiO).
dr Magdalena Kosiada-Sylburska
Kieruje Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Od wielu lat odpowiada za szereg projektów związanych z sektorem kultury, zajmowała się również przygotowaniem projektów i programów rewitalizacyjnych, projektów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz oferty inwestycyjnej dla partnerów biznesowych. W 2018 połączyła swoje życie zawodowe i pasję z pracą naukową na Uniwersytecie Łódzkim, co udało się sfinalizować obroną doktoratu wdrożeniowego w 2023 r. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na zaangażowaniu konsumentów w projektowanie usług w instytucjach kultury i współtworzeniu w sektorze kultury. W swojej pracy w EC1 wdraża rozwiązania zorientowane na potrzeby klienta oraz budowanie jego pozytywnego doświadczenia.
prof. dr hab. Maria Bryszewska
Ukończyła Uniwersytet Łódzki, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii w specjalności fizyka doświadczalna wysokich energii. Doktorat dotyczący zmian błon biologicznych w przebiegu cukrzycy obroniła w 1982 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1990 r. W roku 1996 uzyskała tytuł profesora nauk biologicznych. Od 1998 r. jest kierownikiem Katedry Biofizyki Ogólnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Obecnie koordynuje 3 projekty badawcze z obszaru nanotechnologii we współpracy z zespołami z Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Słowacji i Białorusi: NCN, Beethoven Life 1, NP-HALE, Komisja Europejska/NCN M.Era.NET, NanoTENDO, NAWA IAP. Szczególne osiągnięcia, m.in.: 6 zgłoszeń patentowych, 3 przyznane patenty, w tym 2 międzynarodowe. Wielokrotne nagrody JM Rektora UŁ za aktywność naukową. Ponad 330 publikacji w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej.
Monika Czerska
Dziennikarka z 30-letnim stażem w Radiu Łódź i dużym doświadczeniem telewizyjnym. Autorka programów publicystycznych i magazynów m.in dotyczących zdrowia i nauki, laureatka konkursu Kryształowe Pióra — dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowotną. Od lat prowadzę różnego rodzaje gale, konferencje i warsztaty tematyczne. Jestem wykładowcą akademickim — od dwóch lat mam zajęcia radiowe ze studentami Dziennikarstwa i Komunikacji na AHE, Skończyła 2‑letnie studia podyplomowe Logopedia Medialna
Szymon Bujalski
prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje ponad 25 000 osób na Facebooku i ponad 55 000 osób na Instagramie. Nominowany do Nagrody Woyciechowskiego 2023 w kategorii „Dziennikarz dla planety”. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Obecnie współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, Wirtualną Polską i Onetem.
Dr Bartłomiej Grobelski
Od 2012 r. pełni funkcję dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W ramach tej funkcji odpowiadał za prace sekcji: transferu technologii, projektów akceleracyjnych, działu rozwoju systemów opieki zdrowotnej oraz Inkubatora Przedsiębiorczości. Jego działania przyniosły wymierne efekty w postaci: zawierania ponad 50 umów dotyczących wdrażania innowacji wywodzących się z uczelni rocznie, uruchomienia i podtrzymywania usług 12 laboratoriów, zbudowania ekosystemu innowacji w którym narodziło się 15 aktywnych start-upów.
Ponadto, w ramach pełnionej funkcji bezpośrednio kierował krajowymi i międzynarodowymi programami z kilkumilionowymi rocznymi budżetami o charakterze B+R oraz ukierunkowanych na wdrażanie innowacji.
Od 2015 r. pełni funkcję prezesa zarządu spółki celowej UMED Sp. z o.o. Misją prowadzonej spółki jest aktywne tworzenie ekosystemu innowacji wyrażonego w liczbie działających start-upów z udziałami UMED.
Anna Korzekwa-Józefowicz
Ekspertka ds. komunikacji, Public Relations i Public Affairs w nauce i szkolnictwie wyższym; od 2021 roku związana z Narodowym Centrum Nauki – obecnie jako pełnomocniczka dyrektora NCN ds. komunikacji; wieloletnia rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego i kierowniczka Biura Prasowego UW (2007–2020) i pełnomocniczka rektora uczelni ds. komunikacji (2017–2020), założycielka .edu PR (szkolenia, komunikacja naukowa, komunikacja kryzysowa); zaangażowana w inicjatywy wspierające równouprawnienie kobiet i mężczyzn w nauce; członkini zespołu komunikacji sojuszu 4EU+ Alliance, łączącego sześć uczelni europejskich (2019–2020) oraz grupy komunikacyjnej stowarzyszenia Science Europe (od 2021), do którego należy 40 instytucji naukowych i wspierających badania z 30 krajów europejskich.
Anna Zdziechowska
Koordynator Projektów w Ośrodku Badawczo-Produkcyjnym Politechniki Łódzkiej ICHEM sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji projektów infrastrukturalnych, badawczo-rozwojowych i szkoleniowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Agata Dęga-Nowak
Związana z Ośrodkiem Badawczo-Produkcyjnym Politechniki Łódzkiej ICHEM sp. z o.o. od początku jego powstania w 1988 r. Jako Członek Zarządu i Dyrektor ds. Jakości sprawuje nadzór nad wdrożonymi w przedsiębiorstwie systemami jakości ISO 9001, ISO 22000 oraz ISO 13485. Jest certyfikowanym audytorem wiodącym ISO 22000. Specjalizuje się w tworzeniu i rozwoju nowych produktów, formułowaniu wymagań w kontekście bezpieczeństwa stosowania i skuteczności wyrobów, a także nadzorowaniu projektów badawczo-rozwojowych. Jest Wiceprezesem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
Organizatorzy
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 964997. This document reflects the view of Alliance4Life´s consortium and the European Commission is not responsible for any use that may be made of the information it contains.
Regulamin
Kontakt
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Martyna Głogowska
martyna.glogowska@umed.lodz.pl
Uniwersytet Łódzki
Honorata Ogieniewska
honorata.ogieniewska@uni.lodz.pl