Ogłoszenie konkursu MINIATURA 7
Szanowni Państwo,
Centrum Wsparcia Nauki w ślad za Narodowym Centrum Nauki informuje, że dnia 1 lutego 2023 r. Dyrektor NCN ogłosił konkurs MINIATURA 7 na realizację pojedynczych działań naukowych takich jak badania wstępne/pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne. Budżet konkursu wynosi 20 mln złotych.
Podstawowym celem konkursu MINIATURA 7 jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu założeń projektu badawczego, który w przyszłości może zostać złożony w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. Budżet pojedynczego działania trwającego do 12 miesięcy musi zmieścić się w przedziale od 5 000 do 50 000 zł. O finansowanie mogą się ubiegać osoby, które uzyskały stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2011 roku i posiadają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.
Osoba wskazana jako realizująca działanie musi być zatrudniona w momencie złożenia wniosku w jednostce wnioskującej na podstawie umowy o pracę. Nie może być kierownikiem projektu finansowanego przez NCN, laureatem konkursu na staże (w tym FUGA i UWERTURA) lub ETIUDA, ani równolegle ubiegać się o finansowanie w innym konkursie NCN w charakterze wnioskodawcy, kierownika projektu lub kandydata na staż.
Nowością w tej edycji MINIATURY jest możliwość składania wniosku w języku polskim lub języku angielskim. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek, a działanie naukowe w ramach konkursu można realizować tylko raz w całej karierze badawczej.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF, dostępnego pod adresem www.osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 7 w systemie OSF.
Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. do godz. 16:00
UWAGA: Przypominamy, że środki finansowe przeznaczone na realizację działań naukowych w konkursie Miniatura 7 są dzielone proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których prowadzony jest nabór wniosków. Jednym z warunków finansowania wniosku w konkursie jest to, że wniosek musi mieścić się w puli dostępnych środków na dany miesiąc. W związku z dużą liczbą złożonych wniosków w ostatnim miesiącu naboru w poprzednich edycjach konkursu MINIATURA, zwracamy uwagę na możliwość aplikowania w pozostałych miesiącach trwania naboru.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w ogłoszeniu:
- Warunki oraz regulamin przeprowadzania konkursu MINIATURA
- Panele NCN
- Katalog kosztów w działaniach naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie MINIATURA
- Wzór formularza wniosku
- Wytyczne dotyczące wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 7 w systemie OSF
- Pomoc publiczna
- Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełniania formularza dotyczącego kwestii etycznych
- Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi
- Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
- Polityka Otwartego Dostępu NCN
- Procedura składania wniosków
Prosimy o zwrócenie uwagi na treść zakładki Najważniejsze zmiany, gdzie znajdują się informacje o zmianach wprowadzonych w dokumentacji konkursowej w porównaniu do poprzedniej edycji konkursu, jak:
- Możliwość złożenia wniosku w języku polskim lub w języku angielskim (§ 5 ust. 6 regulaminu)
- Doprecyzowanie wymogu dotyczącego planowania kosztorysu, który jest ważnym elementem wniosku i podlega ocenie – kosztorys musi być uzasadniony w stosunku do przedmiotu i zakresu planowanego działania naukowego, oparty na realnych wyliczeniach i określać wydatki, które będą pokryte w ramach środków NCN tzw. kosztów kwalifikowalnych.
- Doprecyzowanie kryterium kwalifikowalności kosztów wyjazdów, które muszą być skalkulowane z uwzględnieniem zasady gospodarności tj. celowo i oszczędnie, na podstawie oceny ich rzeczywistej wysokości (§ 4 ust. 2 katalogu kosztów).
W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rada Narodowego Centrum Nauki ustala, że we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.
Dodatkowe pomocne informacje
- Nabór wniosków prowadzony jest za pośrednictwem systemu elektronicznego OSF (https://osf.opi.org.pl), natomiast wewnętrzne terminy i procedury dla projektów krajowych przedstawione zostały poniżej.
- Adres skrytki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: /UMEDLodz/SkrytkaESP
- Koszty pośrednie w MINIATURZE wynoszą 10% kosztów bezpośrednich i są to koszty pośrednio związane z realizacją działania naukowego, niezbędne do prawidłowej realizacji umowy o finansowanie.
Pełen katalog kosztów w projektach badawczych określa Załącznik nr 1 do warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie MINIATURA na działanie naukowe, określonych uchwałą Rady NCN nr 119/2022 z dnia 10 listopada 2022 r.
- Na potrzeby wypełniania wniosków projektowych w zakresie kosztorysu odsyłamy do Katalogu Usług oferowanych przez Centralne Laboratorium Badawcze oraz Zespołu Laboratoriów BRaIn:
20.04 Katalog usług Centralnego Laboratorium Badawczego.pdf
Osobami do kontaktu w sprawie usług oferowanych w ramach katalogu są:
Zwierzętarnia Wydziału Farmaceutycznego: dominika.matusiak@umed.lodz.pl;
MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych: ireneusz.majsterek@umed.lodz.pl;
Uniwersyteckie Laboratorium Naukowe CoreLab: jacek.szymanski@umed.lodz.pl .
Osobą do kontaktu w sprawie indywidualnej wyceny jest: agnieszka.piastowska@umed.lodz.pl
Usługi oferowane w ramach UMED nie są usługami obcymi.
Stanowisko NCN w sprawie not wewnętrznych: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021–06-24-stanowisko-ncn-ws-not-wewnetrznych
- W przypadku projektów prowadzonych z udziałem pacjentów lub materiału biologicznego pobranego od osoby do celów naukowych, koszt ubezpieczenia OC dla eksperymentu medycznego jest kosztem koniecznym ale NIEKWALIFIKOWALNYM w ramach Innych Kosztów Bezpośrednich i może być poniesiony wyłącznie z kosztów pośrednich projektu. Powyższy obowiązek nakłada ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1291), która wprowadza zmiany także w zakresie realizacji eksperymentów medycznych, w tym badań klinicznych i weszła w życie z dniem 01.01.2021 r.
W ślad za Biurem ds. Nieruchomości informujemy, że Uniwersytet Medyczny w Łodzi zawarł umowę generalną w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny. Ubezpieczenie spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny z 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2412), dalej zwanym Rozporządzeniem. Umowa dotyczy eksperymentów prowadzonych w ramach działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni.
- Plan zarządzania danymi — Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
W zakresie wypełnienia PLANU ZARZĄDZANIA DANYMI wsparcia udzieli Państwu mgr Agnieszka Goszczyńska z Oddziału Bibliografii i Bibliometrii, (agnieszka.goszczynska@umed.lodz.pl) Pomocne w tym względzie mogą okazać się wytyczne NCN oraz informacje o RDM na stronie Otwarty Umed http://otwarty.umed.pl/r‑d-m/.
- Stanowisko NCN w sprawie not wewnętrznych: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021–06-24-stanowisko-ncn-ws-not-wewnetrznych
- Konfigurator grantu | Narodowe Centrum Nauki (ncn.gov.pl)
Procedowanie wniosku w aplikacji procesowej w PP
UWAGA!
Przygotowane i wygenerowane z systemu OSF wnioski należy składać do weryfikacji i podpisu za pośrednictwem Aplikacji Procesowej AP10 Projekty badawczo-naukowe, do której instrukcja dostępna jest pod adresem:
https://studumedlodz.sharepoint.com/sites/BWP/SitePages/AP10-Projekty-badawczo-naukowe.aspx
W celu złożenia wniosku w aplikacji AP10 należy:
- Wygenerować wniosek w systemie OSF, początkowo w wersji roboczej dla celów weryfikacyjnych.
- Uruchomić w Process Portalu Aplikację AP10, wybrać właściwy rodzaj projektu, następnie za pomocą przycisku DALEJ przejść do formularza Zgłoszenia Projektu, wypełnić dane dot. projektu i załączyć wniosek w wersji roboczej (wydruk roboczy) w celu weryfikacji na poziomie Centrum Wsparcia Nauki (CWN).Na tym etapie proszę zapisać sobie przypisany do zadania numer Instancji, dzięki któremu będą Państwo mogli później zlokalizować swój wniosek w PP.
- Po pozytywnej weryfikacji wniosku w wersji roboczej przez pracowników CWN, otrzymają Państwo zadanie w PP polegające na załączeniu wniosku w wersji ostatecznej. W celu jego realizacji, należy zablokować do edycji wniosek w systemie OSF, wygenerować jego finalną wersję. Na tym etapie dodatkowo formularz aplikacyjny w PP poprosi Państwa o podanie numeru wniosku, należy wówczas podać nr ID wniosku, który znajduje się w stopce wniosku pobranego z OSF.
Dokumentacja zostanie raz jeszcze zweryfikowana w CWN, przekazana do akceptacji Przełożonego Kierownika Projektu, następnie zweryfikowana pod względem finansowym i podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Uczelni. Kierownik projektu/osoba zgłaszająca wniosek otrzyma podpisane dokumenty na służbowy adres mailowy.
Ważne! Nie ma już możliwości przesłania wniosku do podpisu drogą mailową. Po zakończeniu całego procesu weryfikacji a następnie akceptacji władz, podpisane dokumenty otrzymają Państwo z adresu “UMED-ProcessPortal” bpmmail@umed.lodz.pl, skąd należy je pobrać i wymagane załączyć do wniosku w OSF, a następnie wysłać wniosek do NCN zgodnie z Procedurą składania wniosku do NCN dostępną w dokumentacji konkursowej.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem: ncn.cwn@umed.lodz.pl lub telefonicznie http://cwn.umed.pl/zespol/
Centrum Wsparcia Nauki
Materiały do pobrania:
Dane podmiotu do wniosków NCN.docx