Projekt COMBO-UC trial rekomendowany do finansowania
Z ogromną radością informujemy, że Projekt „Comparison of ustekinumab, infliximab and COMBinatiOn therapy in moderately-to-severely active Ulcerative Colitis – the head to head COMBO-UC trial” otrzymał rekomendację do finansowania w ramach Konkursu ABM/2022/3 (Konkurs na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty badawcze – badania typu head to head).
Wniosek konkursowy otrzymał 131 punktów oraz dofinansowanie blisko 20 mln zł i zajął piąte miejsce w rankingu 49 wszystkich ocenianych Wniosków.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie pełnić rolę Lidera Projektu „COMBO-UC trial” w Konsorcjum z:
- Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
- Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
- Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Badanie kliniczne w ramach Projektu dotyczy pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, dla których, w przypadku nieskuteczności terapii konwencjonalnych, standardem leczenia jest monoterapia lekami biologicznymi. Natomiast z uwagi na fakt, iż odsetek uzyskanych w ten sposób remisji klinicznych nadal nie jest zadowalający, w ramach badania proponujemy terapię łączoną dwoma lekami biologicznymi (Infliximab: IFX oraz Ustekinumab: UST).
Planowane badanie to trzyramienne, równoległe, randomizowane badanie typu head to head z jedną grupą eksperymentalną (IFX + UST) i dwiema porównawczymi (IFX lub UST).
Planowo rekrutacja pacjentów będzie odbywać się w 8 województwach, w wyspecjalizowanych ośrodkach gastroenterologicznych – przy łącznym założeniu rekrutacyjnym 164 pacjentów.
Głównym Badaczem jest prof. UM, dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska.
Ogromne gratulacje i podziękowania dla całego zespołu, który pracował na ten sukces na etapie projektowania badania i przygotowania Wniosku konkursowego, a w szczególności dla: prof. Renaty Talar-Wojnarowskiej, dr. Adama Fabisiaka, dr. Huberta Zatorskiego, a z ramienia CWBK: prof. Wojciecha Fendlera, dr Joanny Połowinczak-Przybyłek, Małgorzaty Kowalczyk, Katarzyny Płoszki oraz Karoliny Słoczyńskiej z Działu Projektów.