UMED gospodarzem spotkania projektowego Alliance4Life
W dniach 26–27 kwietnia 2023 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi był gospodarzem spotkania projektowego organizowanego w ramach międzynarodowego projektu Alliance4Life_ACTIONS (https://alliance4life.ceitec.cz/). Do Łodzi przyjechali przedstawiciele 12 instytucji członkowskich konsorcjum z Czech, Słowacji, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Węgier, Bułgarii i Rumunii. W wydarzeniu wzięli udział także reprezentanci władz lokalnych i krajowych, łódzkich uczelni i instytutów naukowych. Dla zainteresowanych osób, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu organizatorzy zapewnili transmisję on-line.
Spotkanie projektowe otworzyli prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej UM w Łodzi oraz Jiří Nantl – Przewodniczący Alliance4Life, Dyrektor CEITEC MU.
W swym wystąpieniu Jiří Nantl podkreślił unikatowy charakter konsorcjum Alliance4Life, które kładzie nacisk nie tylko na współpracę instytucjonalną, ale także naukową. Projekt koncentruje się na integracji w wielu obszarach, dlatego poza dokumentami strategicznymi, analizami i rekomendacjami efektem wspólnych wysiłków są również współprace i projekty naukowe.
Pod tym względem jesteśmy unikatowi i rozpoznawalni w Europie, a nasz głos jest coraz wyraźniej słyszany w Brukseli, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w dostosowaniu mechanizmów zmierzających do poszerzenia uczestnictwa w programach europejskich – dodał Jiří Nantl.
Druga część wydarzenia, tzw. trigger event, poświęcona była ewaluacji i zarządzaniu w projektach badawczych w kontekście doskonałości naukowej, a także korzyściom płynących z członkostwa w międzynarodowych sieciach i konsorcjach. Wśród prelegentów znaleźli się Dr. Henriette Van Ejil (European Commission, DG Research and Innovation), Prof. Lucyna Woźniak (Medical University of Lodz), Dr. Marcin Kraska (Łukasiewicz Research Network) oraz Joanna Broy (EIT Health Innostars).
Prof. Lucyna Woźniak w swojej prezentacji na temat Uniwersytetu Medycznego skupiła się na obszarze badawczym rozwoju uczelni. Opowiedziała o korzyściach i projektach realizowanych dzięki członkostwu w sieciach i konsorcjach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem EIT Health oraz EIP on AHA.
Dr Van Ejil zwróciła uwagę na aktywną role konsorcjum Alliance4Life przy tworzeniu planów strategicznych w obszarze R&I na lata 2025–2027. Zaprosiła również uczestników spotkania na Dzień Otwarty – Horizon Europe Info Day dotyczący tematów w ramach Cluster 1 “Health” work programme of 2024, który odbędzie się 1 czerwca 2023 r.
Dr Marcin Kraska reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz, czyli jedną z największych sieci badawczych w Europie — 7 tys. pracowników, 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski, opowiedział o koncepcji stworzenia tej inicjatywy w Polsce. W swym wystąpieniu Dr Kraska podzielił się doświadczeniami zarządzania siecią badawczą oraz dobrymi praktykami, które zostały do tej pory wypracowane.
Z naszych doświadczeń wynika, że kluczem do sukcesu jest identyfikacja liderów i wiodących zespołów badawczych, przemyślana strategia oraz dobrze skonstruowany schemat finansowania. Połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że instytucje badawcze z danego kraju są w stanie poprawić swoją efektywność i konkurować na arenie międzynarodowej – mówił Dr Kraska.
O instrumentach wspierających tworzenie innowacyjnego ekosystemu w obszarze zdrowia oraz możliwościach współpracy w ramach sieci EIT Health opowiedziała Joanna Broy, Ecosystem Lead, EIT Health Innostars.
Drugi dzień spotkania projektowego adresowany był wyłącznie do członków konsorcjum. Dyskusje, które odbyły się podczas spotkania zarządu oraz grup fokusowych zostały zreferowane na sesji podsumowującej. Zamykając spotkanie, koordynatorka projektu, Zlatuše Novotná (CEITEC MU) podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania i podkreśliła dotychczasowe wysiłki konsorcjum w realizacji wskaźników projektu.
Nasz projekt wkracza w końcową fazę, wiele zostało już zrobione, ale wciąż jeszcze sporo pracy przed nami, zwłaszcza w kontekście upowszechnienia rezultatów projektu. Liczę na dalsze zaangażowanie wszystkich partnerów w budowanie kultury jakości i doskonałości zarówno pod względem naukowym, jak i instytucjonalnym. – zaapelowała Zlatuše Novotná.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest jednym z partnerów projektu „Alliance for Life Sciences: From Strategies to Actions in Central and Eastern Europe (A4L_ACTIONS)” (GA: 964997), który otrzymał prawie 2 mln dofinansowania w ramach programu ramowego Horyzont 2020 (https://cordis.europa.eu/project/id/964997/pl). Jest to kontynuacja udanego projektu Alliance4Life – inicjatywy dziesięciu wiodących instytucji obszaru life science z dziewięciu krajów UE-13, których celem było likwidowanie barier w europejskich badaniach i innowacjach w dziedzinie zdrowia.
Wyzwanie jakie stawia sobie to konsorcjum to wzmocnienie kultury organizacyjnej i zarządzania strategicznego, a co za tym idzie podniesienie poziomu innowacyjności w instytucjach prowadzących badania w dziedzinie zdrowia. Ma ono również stanowić inspiracje dla reform polityki badawczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Zachęcamy do obejrzenie relacji z sesji otwierającej projekt: