UMED partnerem Łódzkiej Nocy Naukowców
29 września w EC1 odbyła się Łódzka Noc Naukowców. Wydarzenie dedykowane wszystkim mieszkańcom naszego miasta stało się niepowtarzalną okazją do wspólnego odkrywania świata nauki, niezależnie od wieku czy poziomu wiedzy.
Przestrzeń EC1 wypełniona warsztatami, eksperymentami i prezentacjami prowadzonymi przez ekspertów z różnych dziedzin nauki, stworzyła niepowtarzalny klimat edukacyjny.
Uczestnicy Łódzkiej Nocy Naukowców mieli okazję dowiedzieć się m.in. czy sztuczna inteligencja jest w stanie przynieść szczęście ludzkości, jakie problemy wynikają z zanieczyszczenia hałasem oraz jaki jest wpływ ciągłej obecności dźwięku na nasze samopoczucie oraz zdrowie, dlaczego w ogóle widzimy i jak widzą świat zwierzęta.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przygotowane przez zespół dr hab. n. med. Elżbiety Płuciennik z Zakładu Genomiki Funkcjonalnej UM, podczas których uczestnicy mogli samodzielnie wyizolować DNA oraz zobaczyć z bliska charakterystyczną fluorescencję wybranych związków.
Dr hab. n. o zdrowiu Anna Lipert oraz dr n. med. Ewelina Matusiak-Wieczorek z Zakładu Medycyny Sportowej opowiadały o zaleceniach dotyczących aktywności fizycznej, roli, jaką odgrywa w naszym życiu sen, sposób radzenia sobie ze stresem, odpowiednie nawodnienie organizmu i właściwe odżywianie. Pokazały także, z jakich baz danych oraz aplikacji należy skorzystać aby monitorować stan własnego zdrowia.
Dr n. med. Maria Biegańska-Płonka z Zakładu Historii Medycyny, Farmacji i Medycyny Wojskowej UM opowiadała o przełomie w sztuce, medycynie i sztuce wojennej Renesansu włoskiego a dr n. med. Beata Zarzycka, dr n. med. Małgorzata Brauncajs oraz lek. Filip Bielec z Zakładu Mikrobiologii i Laboratoryjnej Immunologii Medycznej UM poprowadzili cykl wykładów dotyczących antybiotykoterapii, zaleceń dotyczących przyjmowania leków oraz udowodnili, że jama ustna jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.
Dr hab. n. med. Katarzyna Taran z Zakładu Patomorfologii UM przygotowała prezentację przedstawiającą drogę, jaką patologia — nauka o chorobie — rewolucjonizowała świat, od poznawania ludzkiego ciała w starożytności, aż do stymulacji ewolucji organizmu człowieka dla zasiedlenia kosmosu w czasach współczesnych. Ukazała postęp jaki dokonał się w poznawaniu i leczeniu chorób oraz najnowocześniejsze interdyscyplinarne oblicze patologii — medycynę fraktalną, bioobrazowanie i atomowy poziom poznania chorób.
Noc Naukowców to nie tylko lekcja wiedzy, ale również możliwość wspólnego eksplorowania świata nauki i poszerzania horyzontów. Wydarzenie to przypomina, że nauka jest fascynująca i dostępna dla wszystkich a dzięki zaangażowaniu społeczności naukowej i lokalnej można odkrywać jej tajniki w inspirujący sposób.
Mamy ogromną nadzieję, że Łódzka Noc Naukowców pozostawiła niezapomniane wrażenia i zainicjowała długotrwałe zainteresowanie nauką w sercach mieszkańców naszego miasta.
Łódzką Noc Naukowców 2023 stworzyli wspólnie: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnika Łódzka, Instytut Energetyki Oddział Techniki Cieplnej “ITC” w Łodzi oraz Centrum Nauki i Techniki EC1.