Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” zawitała do Łodzi
W dniach 9–14 listopada w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej 251 można obejrzeć wystawę, której celem jest budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, jakie na co dzień podejmują opiekunowie osób chorych. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” przedstawia portrety pacjentów i ich opiekunów, ukazując różnorodne wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień. Wspólnym mianownikiem tych historii jest kluczowa rola wsparcia żywieniowego w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Organizatorami wystawy są Parlamentarny Zespół ds. Leczenia Żywieniowego oraz Fundacja Nutricia. Jej inauguracja miała miejsce w Sejmie.
W uroczystym otwarciu wystawy w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi udział wzięli:
- prof. Janusz Piekarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, członek sejmowej Komisji Zdrowia oraz jeden z bohaterów wystawy
- Prof. dr hab. n. med. Ewa Toporowska-Kowalska, gastroenterolog, wykładowczyni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- Anna Cywińska – prezeska Fundacji Nutricia
Niedożywienie to problem, który często pozostaje niezauważony, ale jego skutki są odczuwalne dla wielu pacjentów – od powikłań pooperacyjnych po wydłużoną rekonwalescencję. Często już w momencie przyjęcia do szpitala około 30% pacjentów jest niedożywionych, a stan kolejnych 20–30% pogarsza się w trakcie hospitalizacji. Do rozwoju niedożywienia dochodzi, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, zwłaszcza w sytuacjach, gdy jego potrzeby są większe, na przykład podczas choroby lub w trakcie powrotu do zdrowia.
Współpraca z Fundacją Nutricia pomaga uczelniom medycznym lepiej przygotować przyszłych lekarzy do rozpoznawania i leczenia niedożywienia, co może znacząco wpłynąć na poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” jest kolejnym krokiem w budowaniu tej świadomości.