LAUREACI STYPENDIUM MINISTRA ZDROWIA 2024/2025
Minister Zdrowia przekazał listę wybitnych studentów, których nagrodził jednorazowym stypendium za ich dorobek naukowy. Wśród laureatów tradycyjnie znaleźli się studenci naszej uczelni, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nagrodzonych zostało, aż dwunastu studentów:
Mikołaj Malicki, student VI roku kierunku lekarskiego
Realizuje Indywidualny Tok Studiów w Klinice Neurochirurgii, Chirurgii Kręgosłupa i Nerwów Obwodowych. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na neuroonkologii oraz znaczeniu klinicznym zmienności anatomicznych rejonu głowy i szyi. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach oraz aktywny uczestnik wielu konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brał udział w realizacji kilku projektów grantowych, w tym jako kierownik Grantu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończył certyfikowane kursy z zakresu interpretacji badań radiologicznych ośrodkowego układu nerwowego i kręgosłupa. Laureat Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego. Jego największe pasje to teatr i recytacja.
Maria Wołyniak, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Doświadczenie badawcze zdobyła w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz w Zakładzie Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2023–2025 pełni funkcję kierowniczki grantu UMEDU pod opieką prof. dr hab. n. med. Ewy Małeckiej Wojciesko w Klinice Gastroenterologii. Obecnie realizuje Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Biostatystyki pod opieką prof. dr hab. n. med. Wojciecha Fendlera, w ramach którego prowadzi badania nad profilem ekspresji niekodujących RNA w egzosomach u pacjentów po ablacji szpiku kostnego oraz analizuje dane uzyskane techniką spatial multiplexing u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Dodatkowo zaangażowana jest w realizację grantu ENDOVO, którego celem jest badanie etiopatogenezy oraz potencjalnych strategii terapeutycznych w endometriozie.
Zuzanna Granek, studentka V roku kierunku lekarskiego
Realizująca Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej, gdzie od 2021 roku aktywnie współprowadzi badania nad molekularnymi podstawami chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. Współwykonawczyni 7 projektów naukowych. Wyniki badań prezentowała na 10 krajowych i zagraniczych konferencjach naukowych, spośród których na 5 zdobyła I miejsca. Współautorka 11 wysoko punktowanych publikacji naukowych. Staże medyczne odbyła m.in. w Klinikum Frankfurt (Oder) w Niemczech oraz Aichi Medical University w Japonii, gdzie odbyła również staż badawczy w Okada Lab — Department for Neural iPS Research. Stypendystka Rektora UMED, Marszałka Województwa Łódzkiego, Programu Kosmiczne Stypendia — EndoFund.
Ponadto utytułowana studentka III roku Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie gitary klasycznej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.
Joanna Kempa, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Realizująca Indywidualny Tok Studiów w Klinice Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Prowadzi badania z wykorzystaniem eye-trackingu we współpracy z prof. Anną Kasielską-Trojan i prof. Sebastianem Cotofana (Mayo Clinic). Wyniki prezentowała na międzynarodowych konferencjach w Paryżu (IMCAS), Londynie (FACE) i Monaco (AMWC) oraz opublikowała jako pierwsza autorka w czołowych czasopismach z zakresu chirurgii plastycznej.
Joanna Hajdys, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Aktywnie działa w Studenckim Kole Naukowym Kardiologii Interwencyjnej, Kardionefrologii oraz od 3 lat jest członkinią SKN Symulacji Medycznych. W roku akademickim 2023/2024 była współkoordynatorką sekcji ABCDE. W swojej pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach dotyczących kardionefrologii, powikłaniach cukrzycy oraz ich farmakoterapii. Swoje prace publikuje w międzynarodowych czasopismach o tematyce kardiologicznej i nefrologicznej. W wolnych chwilach słucha muzyki klasycznej, tańczy oraz praktykuje pilates.
Paulina Jakubowska, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Indywidualny Tok Studiów realizuje w Klinice Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych. W ramach uzyskanego 2‑letniego grantu UMEDu zajmuje się poszukiwaniem biomarkerów zaburzeń depresyjnych w implikacji nieprawidłowości metabolicznych. Działa naukowo w SKNie przy Klinice Chorób Przewodu Pokarmowego. Laureatka Stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego. Autorka publikacji, organizatorka konferencji naukowych, aktywna członkini IFMSA-Poland. Zafascynowana psychiatrą dzieci i młodzieży. Entuzjastka sportu.
Weronika Gromek, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Od trzech lat aktywnie działa w Studenckim Kole Naukowym „Alergia Astma Immunologia”, regularnie publikując prace naukowe z zakresu alergologii. Obecnie prowadzi badania dotyczące zastosowania diagnostyki molekularnej u pacjentów z alergią na zwierzęta futerkowe. Wyniki swoich projektów prezentowała na prestiżowych konferencjach międzynarodowych, między innymi podczas kongresu European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) w Hamburgu. Już od czasów licealnych uczestniczyła w licznych konferencjach, m.in. na Cyprze oraz w Irlandii. Odbyła staże zagraniczne w Portugalii (Hospital de São José w Lizbonie – najstarszym szpitalu w kraju) oraz w Japonii (Aichi Medical University Hospital). Ukończyła szkołę letnią wakcynologii i immunologii organizowaną przez Uniwersytet w Antwerpii (Belgia). Jest laureatką wielu stypendiów naukowych, m.in. stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest członkinią European Academy of Allergy and Clinical Immunology oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W wolnych chwilach maluje, rzeźbi oraz rozwija swoje pozostałe artystyczne pasje.
Krzysztof Koptas, student VI roku kierunku Lekarskiego
Realizuje naukę w trybie Indywidualnego Toku Studiów. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na zmiennościach anatomicznych kończyny górnej oraz ich znaczeniu klinicznym. Wyniki swoich prac przedstawiał na międzynarodowych konferencjach naukowych — między innymi na International Symposium of Clinical and Applied Anatomy (ISCAA) w Portugalii oraz Congress of the International Federation Association of Anatomists (IFAA) w Korei. Swoje prace publikuje w międzynarodowych czasopismach o tematyce anatomicznej, radiologiczej i zabiegowej. Odbył naukowe staże zagraniczne w Madrycie oraz w Tokio. W wolnym czasie wspina się, składa LEGO i praktykuje jogę.
Laura Biskup, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Stypendystka Marszałka Województwa Łódzkiego oraz wielokrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od trzech lat aktywna członkini SKN Pulmonologii, w którym brała udział w projekcie badawczym „Mitochondrial Dynamics in Non-Small Cell Lung Cancer”. Autorka publikacji naukowych również z zakresu kardiologii i gastroenterologii.
Czynnie uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych, zdobywając pierwsze miejsce na konferencji „Trudni Pacjenci Internistyczni” oraz drugie miejsce na międzynarodowej konferencji IMSC na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Aktualnie uczestniczy w projekcie naukowym dotyczącym analizy czynników ryzyka, obrazu radiologicznego i możliwości terapeutycznych w leczeniu ropni wątroby. Czas wolny spędza aktywnie, szczególnie ceniąc sporty na świeżym powietrzu.
Wojciech Król, student V roku kierunku lekarskiego
Od 2023 roku realizuje Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Biochemii, gdzie rozwija swoje zainteresowania badawcze na styku biochemii i medycyny molekularnej. Prowadzi badania nad znaczeniem receptorów κ‑opioidowych w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych oraz nowotworzenia jelita grubego. Dotychczasowe wyniki swoich badań prezentował m.in. podczas konferencji Federation of Biochemical Societies Congress 2024 w Mediolanie. Jego obecne zainteresowania koncentrują się na roli czynnika wzrostu i różnicowania 11 (GDF11) w procesach zapalnych oraz w starzeniu się układu pokarmowego. Jest autorem kilku publikacji naukowych w renomowanych czasopismach oraz aktywnym uczestnikiem międzynarodowych konferencji. W swojej pracy naukowej stawia na interdyscyplinarność oraz innowacyjne podejście.
Marta Pośnik, studentka V roku kierunku lekarskiego
Aktualnie realizuje Indywidualny Tok Studiów w III Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. W swojej pracy naukowej koncentruje się głównie na przedstawianiu zmienności anatomicznych mięśni kończyn dolnych, ich obrazowaniu oraz znaczeniu klinicznym. Jest autorką i współautorką wielu artykułów naukowych publikowanych w międzynarodowych czasopismach poświęconych anatomii, radiologii oraz procedurom zabiegowym. W wolnych chwilach gra na gitarze, wspina się, czyta literaturę popularnonaukową oraz zgłębia wiedzę z zakresu kinematografii.
Andrzej Węgiel, student VI roku kierunku lekarskiego
Od trzeciego roku realizuje Indywidualny Tok Studiów. Zdobywca Stypendium Ministra Zdrowia, Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego oraz wielokrotny laureat Stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor wielu publikacji naukowych oraz uczestnik licznych konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Odbywał praktyki zagraniczne w Policlinico San Matteo przy Uniwersytecie w Pavii. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół neurochirurgii, neurologii i reumatologii. Obecnie, w Klinice Reumatologii, prowadzi badania dotyczące miopatii zapalnych oraz analizy czynników wpływających na skuteczność leczenia biologicznego. W wolnym czasie odwiedza festiwale filmowe, chodzi po górach, fotografuje i uprawia sport.