28 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
10 maja studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wzięli udział w 28. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który po raz kolejny odbył się na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Reprezentanci Kół Naukowych: Let’s Talk Science! przy Zakładzie Mikrobiologii, Genetyki i Immunologii Doświadczalnej, GenUse przy Zakładzie Genomiki Funkcjonalnej oraz SKN przy Zakładzie Biologii Molekularnej zaprezentowali trzy stanowiska wypełnione licznymi pokazami w obrębie strefy ŻYCIE.
W ramach MIKROKOSMOS: ODKRYWAJĄC NIEWIDZIALNE, goście Pikniku zanurzyli się w głębiny oceanu i zaobserwowali hodowlę morskiej bakterii, która wykazuje zdolność do luminescencji, czyli emisji fal świetlnych. Przybliżyliśmy również odwiedzającym świat galaktycznych bakterii oraz dokonaliśmy analizy kolumny Winogradskiego, która ilustruje różnorodność mikroorganizmów glebowych. Ponadto, zwiedzający poznali wirusa bakterii – bakteriofaga T4, którego porównaliśmy do lądownika kosmicznego.
W trakcie pokazu GALAKTYCZNE REAKCJE I KOSMICZNE EKSPERYMENTY było tak jak lubimy najbardziej – razem z dziećmi i ich opiekunami pobrudziliśmy się i poeksperymentowaliśmy. Przygotowaliśmy slime z żelazem oraz sprawdziliśmy, jak wygląda żelazo zawieszone w oleju. Stworzyliśmy także wspólnie żelki-robaki, a na naszym stoisku nie zabrakło „lampy lawy” oraz doświadczeń z hydrofobowością. Ponadto przygotowaliśmy pastę do zębów dla słonia oraz sprawdzaliśmy czy kość zawsze jest sprężysta. Uczestnicy stworzyli również kosmiczną mgławicę w kropli wody i dowiedzieli się czym jest chromatografia. NAUKOWY KOSMOS DLA NAJMŁODSZYCH to propozycja dla najmłodszych uczestników Pikniku – tworzyliśmy komórki roślinne, zwierzęce i bakteryjne z plasteliny, a także sprawdzaliśmy jak bardzo komórki zwierzęce swoim wyglądem przypominają elementy galaktyki.
Tegoroczny Piknik Naukowy pod hasłem „Ale kosmos!” zgromadził mimo niesprzyjającej pogody ponad 40 tysięcy osób, które opuściły go z nową wiedzą i pomysłami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie studentów kierunku Biotechnologia (studia licencjackie), którzy przygotowali pokazy: Basi Ciach, Marcina Fidury, Oli Kołacin, Marty Krawczyk, Łukasza Kudlińskiego, Marysi Markiewicz, Mai Piaszczyńskiej, Marty Sztuki, Weroniki Witkowskiej oraz Dominika Zakrzewskiego. Eksperymentowali również studenci studiów magisterskich tego kierunku – Kuba Bartkowiak, Pina Buczek, Julia Gałęziewska, Weronika Goślińska, Kasia Grabowska, Piotr Gromek, Ola Kałuża, Weronika Kruczkowska, Natalia Kucharska, Paulina Urynowicz, Zuzia Senkowska, Juliusz Sosnowski, Natalia Szczepaniak i Ania Wosiak.
Byli z nami Opiekunowie Kół: dr n. med. Justyna Agier i dr n. biol. Aleksandra Góralczyk-Bińkowska (SKN Let’s Talk Science!), dr hab. n. med. Elżbieta Płuciennik (SKN GenUse) oraz dr n. chem. Tadeusz Strózik i dr n. biol. Tomasz Wasiak (SKN przy Zakładzie Biologii Molekularnej).
Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pracowników Biura Promocji naszej Uczelni za wsparcie naszego stoiska gadżetami promocyjnymi, które ubarwiły pokazy. Pragniemy również podziękować Pracownikom Dziekanatu Oddziału Nauk Biomedycznych Wydziału Lekarskiego oraz Działu Spraw Osobowych za pomoc merytoryczną w sprawach administracyjnych.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku reprezentacja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi również przekaże swoją ekspercką wiedzą i pokaże, że świat nauki potrafi być fascynujący.
Studenci oraz Opiekunowie SKN