UMED Łódź liderem projektu dotyczącego wielochorobowości w Polsce
Konsorcjum w składzie Uniwersytet Medyczny w Łodzi (lider), Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt „Biomedyczne i socjoekonomiczne uwarunkowania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczno-ekonomiczne wielochorobowości w Polsce. Diagnoza epidemiologiczna, analiza wieloletnich trendów, propozycja programów interwencyjnych”, finansowany przez Agencję Badań Medycznych.
25 czerwca 2025 r. w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się konferencja prasową poświęcona projektowi, w której udział wzięli udział m.in. eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: prof. Wojciech Drygas, prof. Magdalena Kwaśniewska oraz prof. Małgorzata Pikala, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: prof. Arkadiusz Niklas oraz Uniwersytetu Kaliskiego: prof. Paulina Wojtyła-Buciora.
Wielochorobowość to jednoczesne współwystępowanie dwóch lub więcej schorzeń, które znacząco wpływają na jakość życia i zdrowie. Co istotne, problem ten dotyczy nie tylko osób starszych.
Celem projektu jest kompleksowa diagnoza epidemiologiczną, analiza wieloletnich trendów, uwarunkowań i konsekwencji wielochorobowości w Polsce, a także ocena wpływu nowatorskich metod interwencyjnych na jej rozwój. Realizacja badania przyczyni się do oceny rozpowszechnienia wielochorobowości, kosztów jej leczenia, wieloletnich trendów oraz porównania skuteczności różnych modeli interwencji w prewencji wielochorobowości kardiometabolicznej. W projekcie udział weźmie 5000 pacjentów z całej Polski w wieku 15–69 lat.
Wartość przedsięwzięcia to ponad 20 mln zł, a jego realizacja potrwa do 2030 roku.
Informacje o projekcie:
- opis O projekcie
- strona projektu: https://vip2030.ump.edu.pl/