UMED partnerem w projekcie badającym nowe terapie raka żołądka – finansowanie z konkursu SONATA BIS 14
W ramach konkursu SONATA BIS 14, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, projekt pt. „Supramolekularne nanocząstki zdolne do blokowania kanałów wapniowych w komórkach nowotworowych” uzyskał finansowanie w wysokości 4 369 530 zł.
Liderem projektu jest Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, a przedsięwzięcie realizowane jest w konsorcjum z Uniwersytetem Łódzkim oraz Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Naszą jednostkę w projekcie reprezentują: dr n. farm. Agnieszka Jeleń oraz prof. dr hab. n. farm. Ewa Balcerczak z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej, które odpowiadają za koordynację i realizację działań badawczych po stronie UMED.
Na realizację działań w naszej jednostce przyznano kwotę 402 600 zł.
Celem projektu jest opracowanie usieciowanych materiałów metalo-supramolekularnych w celu przezwyciężenia lekooporności w raku żołądka. Inteligentne supramolekularne (ko)polimery zostaną uzyskane i opracowane do wykorzystania za pomocą wiążących metale fragmentów, które umożliwią koordynację jonów wapnia lub fizyczne usieciowanie metalicznych nanocząstek. Materiały supramolekularne, ze względu na ich zdolność do adaptacji do różnych środowisk i reagowania na bodźce, znajdują bowiem coraz większe zastosowanie w medycynie, stąd próba ich wykorzystania w terapii raka żołądka.
Konkurs SONATA BIS wspiera projekty badawcze, których celem jest powołanie nowych zespołów naukowych, kierowanych przez badaczy ze stopniem doktora uzyskanym od 5 do 12 lat przed złożeniem wniosku. To jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla ambitnych naukowców rozwijających niezależne ścieżki badawcze.
Gratulujemy zespołowi i trzymamy kciuki za kolejne etapy realizacji projektu!