Rekordowe Drzwi Otwarte UM w Łodzi
Dzień Kobiet na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi okazał się w tym roku naprawdę wyjątkowy. Centrum Dydaktyczne naszej uczelni podczas kolejnej edycji Drzwi Otwartych odwiedziły aż 4000 licealistów. Goście przyjechali do nas nie tylko z naszego miasta i województwa, ale również z odległych zakątków Polski.
Dzień rozpoczęliśmy w Auli 1000 spotkaniem z Dawidem Myśliwcem – chemikiem, autorem jednego z najpopularniejszych kanałów popularnonaukowych na polskim YouTubie: Uwaga! Naukowy Bełkot. Gospodarzem otwarcia, tradycyjnie już, był dr n. med. Paweł Rasmus (Zakład Psychologii Lekarskiej).
Przyszli studenci podczas wizyty u nas mogli skorzystać z wyjątkowo bogatego programu przygotowanego przez pracowników oraz studentów naszej uczelni.
Oddział Łódź Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA — Poland przygotował m.in. warsztaty czynności pielęgniarskich, zajęcia z podstaw anatomii, stanowisko z podstawowymi badaniami diagnostycznymi oraz medyczny „speed-dating” – otwarte spotkania z lekarzami, studentami, naukowcami. Na stoisku zaprezentowały się także projekty: Męskie sprawy, Pierwsza wizyta u ginekologa i Niewidzialni.
Jak co roku wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty szycia chirurgicznego, przygotowane przez zespoły IFMSA oraz SKN Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej.
Pasjonaci chirurgii mogli skorzystać również z oferty SKN Chirurgii i Onkologii Dziecięcej, które prowadziło mini kursy: szycia chirurgicznego, węzłów chirurgicznych oraz wideochirurgii.
Uczniowie zainteresowani karierą lekarza mogli zapoznać się ze specyfiką różnych specjalności medycznych.
O pracy lekarza kardiologa opowiedział przedstawiciel SKN przy Katedrze i Klinice Kardiologii. Koło Naukowe Kliniki Elektrokardiologii przygotowało m.in. warsztaty poświęcone badaniom EKG oraz nowoczesnym urządzeniom wszczepialnym. O tym, co kardiolog słyszy przez stetoskop, opowiadało SKN przy Klinice Kardiologii Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii.
SKN przy Klinice Chorób Przewodu Pokarmowego przybliżyło młodzieży techniki leczenia chorób przewodu pokarmowego oraz tajniki żywienia bezglutenowego.
Reumatologiczne Koło Naukowe przygotowało dla uczniów ciekawe warsztaty z kapilaroskopii oraz USG stawów.
SKN Psychologii w Medycynie oraz SKN Dietetyki przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologicznej przygotowały wspólnie szereg atrakcji. Wszyscy uczestnicy którzy odwiedzili ich stoiska z pewnością wiedzą już, jak przełamywać bariery językowe, jak radzić sobie ze stresem i co jeść, by czuć się świetnie. W tajniki psychiatrii wprowadzało słuchaczy SKN przy Klinice Psychiatrii Dorosłych.
Nie zabrakło także informacji na temat tajników medycyny sądowej – członkowie Koła Medycyny Sądowej przybliżyli tematy toksykologii sądowej oraz błędów onkologicznych.
Przyszli dentyści mogli spotkać się ze starszymi kolegami na stoiskach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, Towarzystwa Młoda Stomatologia oraz kierunku techniki dentystyczne, a także m.in. wysłuchać wykładu dr. Piotra Fabjańskiego (Zakład Technik Dentystycznych) o tworzeniu protez dentystycznych. Zaprezentowaliśmy zwiedzającym również nasze pracownie technik dentystycznych oraz sale fantomowe Oddziału Stomatologii.
Uczniowie planujący studia w mundurze mieli okazję spotkać się ze studentami-podchorążymi Wydziału Wojskowo-Lekarskiego. Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego przyjechało do nas ze specjalistycznymi fantomami służącymi do ćwiczeń opieki nad ciężko rannymi pacjentami w polu walki.
SKN Fizjoterapii przez cały dzień prezentowało różne techniki rehabilitacyjne: masaż, kinesiotaping, ćwiczenia stabilizacyjne.
Niezastąpione Studenckie Koło Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof im. dr. A. Rasmusa nie tylko szkoliło chętnych w udzielaniu pierwszej pomocy, ale zadbało również o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
Oddział Pielęgniarstwa i Położnictwa przy wsparciu Koła Studentów Pielęgniarstwa przy Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim przygotował interesujące stoiska i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania wszystkich zainteresowanych studiami. Zakład Dydaktyki w Położnictwie zdradził, jak zostać super bohaterką kobiet. O zawodzie pielęgniarki opowiadała mgr Małgorzata Mistrzak (Zakład Pedagogiki w Pielęgniarstwie).
Pracownicy Zakładu Socjologii zachęcali do podjęcia studiów na naszym nowym kierunku – koordynowana opieka senioralna. Będą to praktyczne studia kształcące specjalistów wszechstronnie przygotowanych do pracy z osobami w wieku senioralnym.
Silną reprezentację przygotował Wydział Farmaceutyczny. Łódzkie Towarzystwo Studentów Medycyny Laboratoryjnej prezentowało m.in. oznaczanie grup krwi oraz posiewy mikrobiologiczne. Wspólnie z Młodą Farmacją przygotowało warsztaty omawiające działanie różnego rodzaju testów diagnostycznych. MF zachęcała także do udziału w zbliżającym się Światowym Tygodniu Mózgu.
Koło Chemików przy Zakładzie Chemii Bionieorganicznej przygotowało fascynujące eksperymenty chemiczne.
SKN Medycyny Molekularnej “MEDSELF” przy Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej prezentowało m.in. analizę elektroforetyczną DNA i proces detekcji białek.
Członkowie Koła Naukowego przy Katedrze Kosmetologii uczyli, jak można samodzielnie przygotować doskonałe kosmetyki pielęgnacyjne. Podczas przygotowanych prezentacji można było dowiedzieć się, jak walczyć z trądzikiem oraz czym są lakiery hybrydowe.
Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych wykładowców. Profesor Jolanta Zawilska (Zakład Farmakodynamiki) poświęciła swój wykład zagadnieniu dopalaczy. O zawodzie farmaceuty opowiedział dr Michał Kołodziejczyk (Zakład Technologii Postaci Leku).
Uczniowie myślący o wyjeździe na zagraniczne praktyki lub wymianę studencką dzięki IAESTE mieli okazję dowiedzieć się od studentów, którzy takie praktyki maja już za sobą, jak to wygląda w praktyce.
Swoje drzwi dla odwiedzających otworzył Zespół Laboratoriów pod nazwą HumanLab: Uczelniane Laboratorium Badań Materiałowych, Uczelniane Laboratorium Nauczania Przedklinicznego w Stomatologii, Uczelniane Laboratorium Dydaktyki Medycyny Stanów Nagłych, Uczelniane Laboratorium Antropometrii Trójwymiarowej, Uczelniane Laboratorium Funkcji Narządów Zmysłów, Uczelniane Laboratorium Regulacji Ciśnienia Tętniczego i Funkcji Autonomicznego Układu Nerwowego, Uczelniane Laboratorium Mikroskopii Wirtualnej, Uczelniane Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka DynamoLab. Dziękujemy całemu zespołowi prof. Ewy Brzeziańskiej-Lasoty.
Na odwiedzających czekało wiele atrakcji w naszej strefie aktywnego relaksu koordynowanej przez Klub Uczelniany AZS. Odpocząć od naukowych nowinek i informacji można było przy piłkarzykach, rzutach do celu lub „wiosłując” na ergometrze.
Projekt UMED Coolinarnie tradycyjnie przygotował stoisko z własnoręcznie upieczonymi przepysznymi słodkościami. Był z nami także rozśpiewany Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przez cały dzień można było spotkać się z przedstawicielami Samorządu Studentów naszej uczelni.
Na gości czekało również stoisko Biura Obsługi Studiów, na którym udzielano kompleksowych informacji na temat oferty edukacyjnej naszej uczelni, zasad rekrutacji na najbliższy rok akademicki, progów punktowych z poprzednich lat, ważnych terminów, a także o tym, jak otrzymać miejsce w akademiku lub stypendium. Akademickie Biuro Karier doradzało jak zaplanować przyszłą ścieżkę zawodową.
Swoje stoisko miał jak i w latach poprzednich Ośrodek Dawców Szpiku przy Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii. Licealiści mogli dowiedzieć się, jak dołączyć do grona honorowych dawców szpiku.
Gościł u nas także, jak co roku, projekt Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi dedykowany młodym łodzianom.
Upominki dla pań z okazji Dnia Kobiet przekazała Fabryka Rajstop ADRIAN.
Biuro Promocji dziękuje wszystkim jednostkom oraz organizacjom studenckim zaangażowanym w przygotowania za doskonałą współpracę.
Dziękujemy również wszystkim przybyłym do nas tak licznie gościom i zapraszamy ponownie za rok! Obiecujemy, że będzie warto nas odwiedzić!