Aplikacja Moje Zdrowie – zawsze pamiętaj o lekach!
Kto marzy o tym, żeby codziennie musieć przyjmować leki? Tymczasem taki los jest udziałem milionów Polaków. Osoby chorujące na schorzenia przewlekłe muszą się liczyć z taką koniecznością.
Problem jednak w tym, że wśród tych chorób wiele jest schorzeń bezobjawowych. Nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, czy cukrzyca typu 2 to typowe przykłady takich chorób. A skoro są one bezobjawowe, to na co dzień nie przypominają pacjentowi o swoim istnieniu. Mówiąc jeszcze prościej – „nie bolą”. Niestety, w takiej sytuacji łatwo o chorobie zapomnieć, i przerwać prowadzone leczenie.
Tymczasem przerwane, lub niesystematycznie prowadzone leczenie to sytuacja bardzo niebezpieczna. Nieleczona choroba rozwija się nadal, prowadząc do często nieodwracalnych skutków. W efekcie pacjenci żyją krócej, a jakość ich życia ulega znacznemu pogorszeniu. I nie jest to sytuacja odosobniona – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z prowadzeniem systematycznego leczenia schorzeń przewlekłych nie radzi sobie 50% pacjentów!
Co zatem zrobić żeby o leczeniu nie zapominać, i leczyć się bardziej systematycznie? Jak radzić sobie z innymi problemami praktycznymi, które pojawić się mogą na drodze do systematycznego leczenia?
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opracowali aplikację na telefony komórkowe, która pomaga pacjentom leczyć się systematycznie. Co jednak najważniejsze, w przypadku pojawienia się problemów z realizacją systematycznego leczenia, aplikacja ta podpowiada pacjentom konkretne rozwiązania. Dzięki temu mogą oni lepiej dbać o swoje zdrowie, i osiągać lepsze wyniki prowadzonego leczenia. Dodatkowo, pozwala ona wykorzystać ich doświadczenia dla zdrowia innych pacjentów – tak w Polsce, jak i poza naszym krajem. Aplikacja powstała bowiem w ramach europejskiego Programu GATEKEEPER, który jest unikalnym przedsięwzięciem Unii Europejskiej w zakresie tak zwanego „zdrowia cyfrowego”.
Z praktycznego punktu widzenia nie bez znaczenia jest również fakt że ta aplikacja, nosząca nazwę „Moje zdrowie na co dzień” jest powszechnie dostępna i całkowicie bezpłatna. Dzięki temu szerokie grono osób w wieku 50 lub więcej lat, posiadających co najmniej jedną z bezobjawowych chorób przewlekłych, będzie mogło po nią sięgnąć!
Ściągnij i używaj już dziś:
Google Play (link)
iOS (link)