Drzwi Otwarte UM w Łodzi po raz siódmy
Wczoraj licealiści po raz kolejny nas nie zawiedli, tłumnie przybywając do Centrum Dydaktycznego. Odwiedziło nas ponad 3 000 uczniów ze szkół naszego miasta, województwa i innych zakątków Polski.
Wszystkich przybyłych powitał tradycyjnie dr n. med. Paweł Rasmus (Zakład Psychologii Lekarskiej) w towarzystwie prof. Adam Antczaka, Prorektora ds. Klinicznych UM w Łodzi. O urokach pracy lekarza i naukowca opowiedział dr n. med. Michał Podgórski (Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej).
Jak zawsze postaraliśmy się – wspólnie z pracownikami i studentami naszej uczelni – o obszerny i ciekawy program.
Wyjątkowym wydarzeniem były MEGAwarsztaty Jak szyć?, które poprowadził p. Łukasz Łaziński. To największe jak do tej pory warsztaty szycia chirurgicznego, podczas których aż 200 uczniów mogło jednocześnie spróbować swoich sił w roli chirurga. Dla osób, które chciały poznać ten temat dogłębniej, SKN Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej przygotowało kameralne warsztaty. Niezwykle popularne wśród naszych gości szycie chirurgiczne znalazło się także w ofercie SKN Chirurgii i Onkologii Dziecięcej.
Wspaniałą zabawę zapewniło SKN Wideoskopii Medycznej ze swoim projektem LaparoSpoko, który pozwala na trenowanie manualności w technikach endoskopowych oraz naukę stereoskopii operacyjnej.
Oddział Łódź Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland przygotował m.in. warsztaty czynności pielęgniarskich, zajęcia z podstaw anatomii i stanowisko z badaniami diagnostycznymi. We współpracy z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji przygotował też interaktywny „tor przeszkód” do pokonania na wózku inwalidzkim.
Uczniowie zainteresowani karierą lekarza mogli zapoznać się także ze specyfiką innych specjalności medycznych. O pracy lekarza kardiologa i o tym, czym jest zawał, opowiadało SKN przy Zakładzie Kardiologii Nieinwazyjnej. SKN przy Klinice Chorób Przewodu Pokarmowego przybliżyło młodzieży techniki leczenia chorób przewodu pokarmowego oraz tajniki żywienia bezglutenowego. Reumatologiczne Koło Naukowe przygotowało dla uczniów ciekawe warsztaty z kapilaroskopii, USG stawów oraz wkłuć dostawowych. Diabetologiczne Koło Naukowe przedstawiło rozmaite sposoby walki z cukrzycą. Jak zawsze było z nami też SKN Psychologii w Medycynie.
Nie zabrakło także tajników medycyny sądowej – członkowie SKN Medycyny Sądowej zaprosili nas tym razem na interaktywne oględziny miejsca zbrodni, a 200-osobowa sala okazał się za mała dla wszystkich zainteresowanych!
Przyszli dentyści mogli spotkać się ze starszymi kolegami na stoiskach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz Towarzystwa Młoda Stomatologia.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kierunku techniki dentystyczne, na którym chętni mogli m.in. zobaczyć jak powstaje aparat ortodontyczny, spróbować swoich sił w akrylowaniu oraz wykonać biżuterię z klamer do aparatów ortodontycznych. Zobaczyć można było również nasze pracownie technik dentystycznych.
Jeśli ktoś zastanawia się nad przyszłością lekarza wojskowego, miał wczoraj doskonałą okazję spotkać się ze studentami Wydziału Wojskowo-Lekarskiego. Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego przyjechało do nas ze specjalistycznym fantomem służącymi do ćwiczeń opieki nad ciężko rannym pacjentem w polu walki.
SKN Medycyny Molekularnej „MEDSELF” przy Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej prezentowało m.in. analizę elektroforetyczną DNA i proces detekcji białek.
SKN Fizjoterapii przez cały dzień prezentowało jak wygląda praca fizjoterapeuty i jakie metody wykorzystywane są w terapii. W tym roku po raz pierwszy dołączyło do nas SKN „Move It”, które zajmuje się zagadnieniami terapii ruchem. Na swoim stoisku przygotowało specjalistyczne badania i pomiary oraz liczne konkursy.
Niezastąpione Studenckie Koło Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof im. dr. A. Rasmusa nie tylko szkoliło chętnych w udzielaniu pierwszej pomocy i instruowało jak obchodzić się z defibrylatorem, ale zadbało również tradycyjnie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
Oddział Pielęgniarstwa i Położnictwa przy wsparciu Koła Studentów Pielęgniarstwa przy Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim przygotował wspaniałe stoiska. Przyszli studenci pielęgniarstwa oraz położnictwa mogli poćwiczyć przydatne w zawodzie umiejętności.
Pracownicy Zakładu Socjologii zachęcali do podjęcia studiów na kierunku koordynowana opieka senioralna. Są to praktyczne studia kształcące specjalistów wszechstronnie przygotowanych do pracy z osobami w wieku senioralnym.
SKN Dietetyki przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologicznej przez cały dzień zachęcało do przestrzegania zdrowej diety, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
W tym roku studenci zrzeszeni w kołach naukowych WNBiKP, m.in. SKN Immuno-BioTech, oraz absolwenci tego wydziału (biotechnolodzy i elektroradiolodzy) służyli informacją wszystkim zainteresowanym opowiadając o samych studiach, ale również o możliwościach rozwoju kariery w innowacyjnych badaniach naukowych czy nowoczesnych metodach obrazowania medycznego. Ponadto w sali pokazowej przyszli studenci WNBiKP mogli spróbować swoich sił w zadaniach praktycznych wymagających precyzyjnego użycia pipet oraz umiejętności interpretacji uzyskanych wyników.
Tajniki zawodu farmaceuty zdradzał przybyłym zespół Młodej Farmacji. Na stoisku Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji poznać można było metody transformacji genetycznej roślin, a także procesy przygotowania różnych postaci leku. O zawodzie farmaceuty opowiedział dr Michał Kołodziejczyk (Zakład Technologii Postaci Leku).
Łódzkie Towarzystwo Studentów Medycyny Laboratoryjnej prezentowało m.in. oznaczanie grup krwi oraz posiewy mikrobiologiczne. Koło Chemików przy Zakładzie Chemii Bionieorganicznej przygotowało fascynujące eksperymenty chemiczne.
Członkowie Koła Naukowego przy Katedrze Kosmetologii uczyli, jak można samodzielnie przygotować doskonałe kosmetyki pielęgnacyjne. Podczas przygotowanych prezentacji można było dowiedzieć się, czym są peelingi chemiczne, dlaczego węglowodany nie służą naszej skórze oraz jak bezpiecznie się opalać.
Uczniowie myślący o wyjeździe na zagraniczne praktyki lub wymianę studencką dzięki IAESTE mieli okazję dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce od studentów, którzy takie praktyki maja już za sobą.
Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność zaprosić odwiedzających do nowo otwartego Centrum Symulacji Medycznych – była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wygląda kształcenie pracowników opieki zdrowotnej na miarę XXI wieku.
Swoje drzwi dla odwiedzających otworzył także Zespół Laboratoriów pod nazwą HumanLab: Uczelniane Laboratorium Badań Materiałowych, Uczelniane Laboratorium Nauczania Przedklinicznego w Stomatologii, Uczelniane Laboratorium Dydaktyki Medycyny Stanów Nagłych, Uczelniane Laboratorium Antropometrii Trójwymiarowej, Uczelniane Laboratorium Funkcji Narządów Zmysłów, Uczelniane Laboratorium Regulacji Ciśnienia Tętniczego i Funkcji Autonomicznego Układu Nerwowego, Uczelniane Laboratorium Mikroskopii Wirtualnej, Uczelniane Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka DynamoLab. Dziękujemy całemu zespołowi.
Wiele atrakcji czekało na odwiedzających w naszej strefie aktywnego relaksu koordynowanej przez Klub Uczelniany AZS. Odpocząć przez chwilę od nauki można było przy piłkarzykach, rzutach do celu lub „wiosłując” na ergometrze. Rozśpiewany Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotował najlepsze karaoke w mieście! Projekt UMED Coolinarnie tradycyjnie oferował własnoręcznie upieczone przepyszne słodkości. Przez cały dzień można było spotkać się z przedstawicielami Samorządu Studentów naszej uczelni.
Oczywiście na gości czekało również stoisko Biura Obsługi Studiów, gdzie otrzymać można było informacje na temat oferty edukacyjnej naszej uczelni, zasad rekrutacji na najbliższy rok akademicki, progów punktowych z poprzednich lat, ważnych terminów, a także dowiedzieć się jak otrzymać miejsce w akademiku lub stypendium. Akademickie Biuro Karier doradzało jak najlepiej zaplanować przyszłą ścieżkę zawodową.
Swoje stoisko miał jak i w latach poprzednich Ośrodek Dawców Szpiku przy Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak dołączyć do grona honorowych dawców szpiku.
Gościł u nas, także jak co roku, projekt Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi dedykowany młodym łodzianom.
Tym razem szczególnie zadbaliśmy też o nauczycieli i opiekunów naszej młodzieży. Warsztaty dla chętnych z zakresu radzenia sobie ze stresem, asertywności oraz work-life balance poprowadziła p. Alicja Rasmus – psycholog, trener i coach ICC.
Partnerem tegorocznego wydarzenia była firma PZU.
Biuro Promocji BARDZO dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowania jednostkom oraz organizacjom studenckim za niezmiennie doskonałą współpracę.
Dziękujemy również wszystkim naszym gościom i zapraszamy ponownie za rok! Obiecujemy, że zaskoczymy Was jeszcze nie raz.