HEALTH AND THE ENVIRONMENT
Zdrowie i środowisko to tematy przewodnie międzynarodowej konferencji organizowanej w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w ramach projektu Alliance4Life_ACTIONS (finansowanego przez Komisję Europejską – program Horyzont 2020).
Badacze z uczelni i instytutów naukowych Europy Środkowo-Wschodniej będą dyskutować na temat wpływu środowiska na zdrowie człowieka oraz programach zrównoważonego rozwoju realizowanych w ich instytucjach. Natomiast warsztaty matchmakingowych, organizowane w ramach konferencji, będą okazja do zacieśnienia współpracy, relacji z biznesem, a także omówienia pomysłów na wspólne inicjatywy i projekty badawcze.
Wśród prelegentów sesji otwierającej konferencję znaleźli się:
- Wojciech Fendler (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
Translational Strategy for Development of Ionizing Radiation Exposure Biomarkers
- Magdalena Mikołajczyk-Chmiela (Uniwersytet Łódzki)
Infection and Immunity — From the laboratory towards control of chronic infections
- przedstawiciele Heal Polska – organizacji non-profit analizującą wpływ środowiska na zdrowie publiczne
Climate change (and biodiversity loss) as biggest threat to public health of XXI century
Poszczególne sesje konferencji poświęcone będą m.in.:
- Związkom naturalnym i odkrywaniu leków
- Czynnikom środowiskowym determinującym rozwój astmy
- Ryzykom środowiskowym w zdrowiu
- Kierunkom zrównoważonego rozwoju instytucji naukowych
- Środowisku i zdrowiu w przemyśle
Podczas konferencji poruszane zostaną m.in. aktualne priorytety programu Horyzont Europa.
Wydarzenie adresowane jest nie tylko do doświadczonych, ale także początkujących badaczy zainteresowanych realizacją projektów międzynarodowych – liderów w dziedzinie zdrowia i środowiska.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest gospodarzem konferencji, której tematyka związana jest ściśle z jednym z naszych priorytetowych obszarów badawczych – zdrowiem publicznym. Jestem przekonana, że to międzynarodowe spotkanie naukowe zaowocuje nowymi współpracami, a w przyszłości także wspólnymi projektami – mówi prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej
Alliance4Life to oddolna inicjatywa dwunastu wiodących uczelni oraz instytutów naukowych z jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, której celem jest zniwelowanie różnic w europejskich badaniach i innowacjach w dziedzinie zdrowia i nauk przyrodniczych — https://alliance4life.ceitec.cz/