JAK ZOSTAĆ PRACODAWCĄ Z WYBORU BĘDĄC INSTYTUCJĄ BADAWCZĄ? – WYNIKI RAPORTU SAMOOCENY PROJEKTU ALLIANCE4LIFE
Członkowie Alliance4Life przeanalizowali najlepsze praktyki w zakresie systemów karier w badaniach naukowych w dziedzinie nauk przyrodniczych, w tym samoocenę obszaru HR w dwunastu instytucjach badawczych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i zobowiązali się do ulepszania warunków rozwoju kariery swoich naukowców. Szczegółowy raport przedstawia przydatny zestaw najlepszych praktyk i jest dostępny dla innych podmiotów, które dążą do poprawy swoich praktyk w zakresie zasobów ludzkich, aby przyciągać, rozwijać i motywować talenty.
Międzynarodowe konsorcjum dwunastu wiodących instytucji badawczych i uczelni działających w obszarze nauk o życiu przez ostatnie pół roku intensywnie pracowało nad przeprowadzeniem programu samooceny w celu wyłonienia najlepszych praktyk w obszarach HR. Członkowie Alliance4Life zweryfikowali systemy rozwoju karier stosowane w poszczególnych instytucjach i zdefiniowali dziewięć głównych priorytetów i obszarów zainteresowania: 1) doskonałość HR a realizacja grantów badawczych 2) ścieżki kariery i ich rozwój 3) mobilność i staże, 4) wzmocnienie liderów grup jako menedżerów, 5) rekrutacja: wzrost liczby oraz lepsza jakość kandydatów, 6) umiędzynarodowienie — rekrutacja osób z zagranicy, 7) lepsza obsługa obcokrajoców (welcome service) i wsparcie w integracji 8) różnorodność, równe szanse i kobiety w nauce oraz 9) kultura organizacyjna jako narzędzie HR.
Wszyscy partnerzy przeprowadzili analizę system rozwju karier w swoich instytucjach i dokonali samooceny w zaproponowanych powyższej obaszrach zainteresowań – wybierając spośród trzech możliwości: brak systemu, podstawowy i zaawansowany.
Samoocena potwierdziła, że systemy HR w intytuchach badawczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są słabo rozwinięte. Jednak okazało się, że we wszystkich dziewięciu obszarach HR przynajmniej jedna instytucja została oceniona jako zaawansowana i w związku z tym może podzielić się swoimi najlepszymi praktykami z innymi. Wśród najmniej rozwiniętych obszarów znalazły się: wzmocnienie liderów grup jako menedżerów, lepsza obsługa pracowników zagranicznych i wsparcie w integracji, kultura organizacyjna jako narzędzie HR.
Spośród wszystkich dwunastu partnerów A4L, sześć instytucji jest posiada prestiżowe wyróżnienie HR Excellence in Research Award. Spośród sześciu posiadaczy HR Excellence in Research Award, CEITEC MU i Uniwersytet Medyczny w Łodzi oceniły się jako “zaawansowane” w systemie realizacji zadań związanych z wyróżnieniem.
W ramach tej inicjatywy zidentyfikowano nie tylko najlepsze praktyki, ale także pewne niedociągnięcia, którym należy się zająć w przyszłości. Poważnym wyzwaniem jest na przykład łączenie karier w naukach medycznych/ przyrodniczych (badania realizowane w uczelni/ w ośrodku badawczym i praca w szpitalu) — żaden z członków Alliance4Life nie uznał swoich praktyk w tym obszarze za “zaawansowane”. Ważnym aspektem, który komplikuje implementowanie zaawansowanych rozwiązań z jednej instytucji do drugiej, jest kontekst krajowy (ustawodawstwo krajowe i związana z nim (de)centralizacja zarządzania zasobami ludzkimi). Partnerzy zidentyfikowali ogólne czynniki/czynniki sprzyjające pozytywnym, instytucjonalnym zmianom, które są ważne nie tylko we wspomnianych dziewięciu obszarach HR, ale także w poszczególnych krajach i instytucjach. Czynniki te sprawiają, że modernizacja systemu karier może okazać się funkcjonalna i trwała w dłuższej perspektywie.
Najlepsze praktyki w rozowoju karier w badaniach naukowych w dziedzinie nauk przyrodniczych dają punkt wyjścia do przyszłej oceny postępów w zarządzaniu zasobami ludzkimi wszystkich członków Alliance4Life. Ponadto, uzyskane wyniki zostaną wykorzystane do sformułowania kolejnego report samooceny, którego celem jest monitorowanie postępów w instytucjach członkowskich Alliance4Life i ich systemów zarządzania zasobami ludzkimi.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem: D3.1 Best practices in career systemsin Life Science research