LAUREACI STYPENDIUM MINISTRA ZDROWIA 2023/2024
Minister Zdrowia przekazał listę wybitnych studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej, którym zostało przyznane jednorazowe stypendium.
Wśród laureatów tradycyjnie znaleźli się studenci naszej uczelni. Nagrodzeni zostali:
Marta Ditmer, studentka VI roku kierunku lekarskiego.
Pracę naukową rozpoczęła na trzecim roku studiów w Zakładzie Medycyny Snu i Zaburzeń Metabolicznych. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół związków między zaburzeniami snu i nastroju, a nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Uczestniczka badań dotyczących wpływu terapii biologicznej, stosowanej we wspomnianych chorobach, na poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego. Zajmuje się także zespołem wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji pęcherzykowej. Obecnie skupia się nad wpływem deprywacji snu na mechanizmy autoimmunizacyjne oraz wybrane neurotrofiny.
Krzysztof Koptas, student V roku kierunku lekarskiego.
W Studenckim Kole Naukowym Anatomii Klinicznej działa od czterech lat. Realizuje naukę w trybie Indywidualnego Toku Studiów. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na zmiennościach anatomicznych kończyny górnej oraz ich znaczeniu klinicznym. Wyniki swoich prac przedstawiał na międzynarodowych konferencjach naukowych — między innymi na International Symposium of Clinical and Applied Anatomy (ISCAA) w Portugalii.
Swoje prace publikuje w międzynarodowych czasopismach o tematyce anatomicznej, radiologicznej i zabiegowej. Odbył naukowe staże zagraniczne w Madrycie oraz w Tokio. Działa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W wolnym czasie wspina się, składa LEGO i praktykuje jogę.
Krystian Maślanka, student V roku kierunku lekarskiego.
Realizuje Indywidualny Tok Studiów w zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej. Od dwóch lat kieruje sekcją dydaktyczną studenckiego koła naukowego Anatomii Klinicznej. Autor wielu prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych o tematyce anatomicznej oraz zabiegowej. Aktywny uczestnik International Symposium Clinical and Applied Anatomy (ISCAA) w Portugalii. Odbył staż naukowy w Universidad Complutense de Madrid. Obecnie swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół centralnego oraz obwodowego układu nerwowego. Wolne chwile poświęca głównie na uprawianie sportu.
Aleksander Rycerz, student VI roku kierunku lekarskiego.
W 2022 roku rozpoczął Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej. Od 2023 jest stypendystą w ramach programu POLONEZ BIS, dzięki któremu na początku tego roku odbył staż w Cancer Research UK Cambridge Institute. W 2024 roku ukończył studia inżynierskie z Analizy Danych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Aktywnie działa w SKN Sztucznej Inteligencji w Onkologii, którego jest przewodniczącym oraz SKN przy I Katedrze Ginekologii i Położnictwa. Swoje naukowe zainteresowania koncentruje wokół zaawansowanych algorytmów analizy danych, modeli predykcyjnych i ginekologii. Po godzinach członek Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Szymon Turkiewicz, student VI roku kierunku lekarskiego.
Członek Studenckiego Koła Naukowego SLEEP TEAM przy Zakładzie Medycyny Snu i Zaburzeń Metabolicznych. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na patofizjologii obturacyjnego bezdechu sennego, badając związki między stresem oksydacyjnym, stanem zapalnym a starzeniem komórkowym oraz zaburzeniami cyklu okołodobowego i szlakiem sygnałowym BDNF/proBDNF. Jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i aktywnym uczestnikiem międzynarodowych konferencji. Brał udział w realizacji kilku grantów uczelnianych i ogólnopolskich, w tym jako kierownik grantu PRELUDIUM ufundowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dodatkowo od kilku lat wspiera działalność Studenckiego Towarzystwa Naukowego.
Andrzej Węgiel, student V roku kierunku lekarskiego.
Od 3 lat realizuje Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Donacji. Wielokrotny laureat Stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i uczestnik licznych konferencji ogólnopolskich
i międzynarodowych. Odbywał praktyki zagraniczne w Policlinico San Matteo przy Uniwersytecie w Pavii. Autor publikacji naukowych z dziedziny anatomii i neurochirurgii. Realizuje liczne projekty naukowe dotyczące morfologii obwodowego układu nerwowego i umięśnienia kończyn górnej i dolnej. Swe zainteresowania koncentruje wokół neurochirurgii, neurologii i reumatologii. W wolnych chwilach odwiedza festiwale filmowe, fotografuje i uprawia sport.
Nicol Zielinska, studentka VI roku kierunku lekarskiego.
Realizuje Indywidualny Tok Studiów w Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Donacji. Jest autorką i współautorką wielu prac naukowych na temat zmienności morfologicznych występujących w ludzkim organizmie i ich znaczenia klinicznego. Otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Nauk “Laur medyczny im. Wacława Mayzla”, była nagrodzona tytułem “Student Naukowiec” przez Parlament Rzeczpospolitej Polskiej oraz dwukrotnie awansowała do finału Studenckiego Nobla w kategorii Medycyna i Farmacja. Występowała na konferencjach międzynarodowych m.in. w Portugalii, Czechach oraz odbyła staż naukowy w Japonii, Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Pełniła funkcję studentki wizytującej na Uniwersytecie Medycznym w Niemczech. Jest recenzentką w czasopismach międzynarodowych, a także ambasadorką ITS. Udzielała się organizacyjnie jako przewodnicząca Koła Naukowego Anatomii Klinicznej. Uwielbia podróżować i poznawać kulturę różnych zakątków świata, a w wolnych chwilach tańczy w teatrze tańca, biega i gra na fortepianie.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!