Maria Długołęcka – Graham — doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
13 czerwca, podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, najwyższą godność akademicką – tytuł doktora honoris causa — odebrała dr Maria Długołęcka – Graham, która całe swoje życie zawodowe dedykowała rozwojowi i pogłębieniu współpracy akademickiej pomiędzy polskimi uniwersytetami medycznymi, a Uniwersytetem w Edynburgu.
Wśród gości, zaproszonych na uroczystość, znaleźli się m.in.:
prof. Michał Markuszewski, Prorektor ds. Nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, recenzent w przewodzie dhc dr M. Długołęckiej – Graham,
prof. Błażej Męczekalski, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ds. współpracy z Uniwersytetem w Edynburgu, recenzent w przewodzie dhc dr M. Długołęckiej – Graham
prof. Jacek Wachowiak z Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, były koordynator programu stypendialnego Uniwersytetu w Edynburgu,
prof. Andrzej Bartoszewicz, Prezes łódzkiego Oddziału PAN,
Agnieszka Kwiecińska, była stypendystka, ambasadorka programu stypendialnego Uniwersytetu w Edynburgu,
byli rektorzy Uczelni:
prof. Marek Pawlikowski,
prof. Henryk Stępień,
prof. Paweł Górski.
Prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uczelni, promotor w przewodzie doktorskim o nadanie tytułu dhc, w przygotowanej laudacji przypomniała nie tylko drogę zawodową Laureatki, ale i Jej społeczne zaangażowanie, wieloletnią aktywność na rzecz kształcenia i współpracy polskich lekarzy i naukowców na Uniwersytecie w Edynburgu. Kultywowanie dziedzictwa i tradycji Polskiego Wydziału Lekarskiego przy Uniwersytecie w Edynburgu stało się podstawą działalności Pani Doktor, która do dziś — poprzez różnorodne programy stypendialne – aktywnie pomaga polskim lekarzom i naukowcom.
Uroczystość miała charakter szczególny, nie zabrakło wzruszeń i pięknych wspomnień.
Laureatka, w swoim wystąpieniu podkreśliła przede wszystkim, jak szczególni byli i są dla niej Polacy, z którymi miała okazję współpracować i którym mogła pomóc, oferując udział i angażując w programy stypendialne.
Przypomnijmy, że senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 27 kwietnia 2023 r. jednogłośnie podjął decyzję o przyznaniu najwyższego wyróżnienia akademickiego Pani doktor Marii Długołęckiej — Graham.
Doktor Maria Długołęcka — Graham oprócz znakomitej kariery zawodowej w obszarze medycyny oraz nauk o zdrowiu, swoje życie zawodowe podporządkowała rozwojowi i pogłębieniu współpracy akademickiej pomiędzy polskimi uniwersytetami medycznymi, a Uniwersytetem w Edynburgu, kultywując i rozwijając wspaniały i niezwykle cenny epizod historyczny, jakim było w latach 1941 — 1949 funkcjonowanie Polskiego Wydziału Lekarskiego (Polish School of Medicine) na tamtejszym Uniwersytecie. Szkoła kształciła polskich lekarzy w latach II Wojny Światowej
i bezpośrednio po jej zakończeniu, a jej mury opuściło ponad trzystu absolwentów, dwudziestu z nich uzyskało doktorat i bardzo wielu, na trwałe, związało się z rozwojem powojennej edukacji medycznej w ośrodkach naszego kraju.
Doktor Maria Długołęcka — Graham od początku swej drogi zawodowej i działalności społecznej, związana była z Uniwersytetem w Edynburgu w Szkocji, gdzie ukończyła Farmakologię na Wydziale Nauk Medycznych, a następnie w 1975 roku uzyskała stopień doktora Farmakologii. W roku 1977 otrzymała stopień magistra w zakresie Komunikacji w Medycynie, a w 1994 r. uzyskała dyplom w zakresie Edukacji Medycznej na Uniwersytecie Dundee w Szkocji.
Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, a Jej główne zainteresowania badawcze dotyczyły w początkowym okresie nefrologii, a następnie obszaru szeroko rozumianych nauk o zdrowiu, z zagadnieniami jakości kształcenia na kierunkach medycznych.
Doktor jest członkiem honorowym międzywydziałowego Instytutu Ushera, Collegium of Medicine and Veterinary, Uniwersytetu w Edynburgu.
W roku 2010 Uniwersytet w Edynburgu wyróżnił Doktor Marię Długołęcką — Graham tytułem Univeristy of Edinburgh Benefactor.
Doktor, za swoją działalność, była wielokrotnie odznaczana, m.in. otrzymała polskie odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi w roku 1997 i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w roku 2006.
W 2009 została Kawalerem Orderu lmperium Brytyjskiego.
W tym samym roku Doktor Długołęcka — Graham została uhonorowana Medalem za Zasługi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz w 2007 r. Medalem za Zasługi Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.
W 2016 roku, w dowód uznania dla zaangażowania i zasług w budowaniu współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Edynburgu, a polskimi uczelniami medycznymi, Doktor uzyskała wraz z prorektorem ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem Piotrem Laidlerem oraz rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu profesorem Jackiem Wysockim, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Edynburgu.