Nasi badacze wyróżnieni w konkursie Eureka! DGP – Odkrywamy Polskie Wynalazki
27 czerwca br. w gmachu Dziennika Gazety Prawnej odbyła się podsumowanie konkursu Eureka! DGP – Odkrywamy Polskie Wynalazki. Z ponad 80 zgłoszeń z całej Polski 20 uzyskało nominację, a jednym z dwóch wyróżnionych rozwiązań okazało się Functional Food for Future (FF4F) autorstwa badaczy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierownictwem prof. Lucyny Woźniak.
Technologia FF4F zgłoszona została do konkursu przez uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii (CIiTT), które koordynuje proces wdrożenia rozwiązania na rynek. Autorzy rozwiązania mają już na swoim koncie sukcesy także o zasięgu międzynarodowym – FF4Fzostało również nagrodzone na Targach Wynalazczości w Tajlandii.
Organizatorami konkursu Eureka! był Dziennik Gazeta Prawna w partnerstwie z Polpharmą i Bankiem Polskim PKO. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
FF4F – na czym polega rozwiązanie:
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno jest jednym z polskich sukcesów eksportowych, a zapotrzebowanie na świecie na ten lek/suplement diety zwiększa się od kilku lat, przyczyniając się do wzrostu upraw w Polsce. Przedmiotem innowacji jest zagospodarowanie odpadowych wytłoków pozostałych po procesie tłoczenia na zimno oleju z nasion wiesiołka, do otrzymania ekstraktu o znanej zawartości substancji aktywnych i potwierdzonej badaniami naukowymi wysokiej aktywności biologicznej. Obszarem wykorzystania ekstraktu jest produkcja suplementów diety i wyrobów medycznych wspierających terapie przeciwnowotworowe oraz przeciwwirusowe. Ekstrakt może być stosowany do produkcji żywności specjalnego przeznaczenia (funkcjonalnej- FF4F) wspierającej proces terapeutyczny w chorobach wirusowych, nowotworowych, metabolicznych i kardiologicznych. Ekstrakt może być dodawany do produkcji przetworów nabiałowych, zbożowych lub cukierniczych i owocowych. Dodatkowym innowacyjnym wykorzystaniem odłuszczonych nasion/ekstraktu jest produkcja naturalnych kosmetyków (właściwości antyoksydacyjne, protekcyjne, przeciwstarzeniowe).
Twórcy rozwiązania:
- Kierownik: prof. dr hab. n. med. Lucyna A. Woźniak,
- dr hab. n. med. Katarzyna Sobierajska,
- dr n. chem. Małgorzata Bukowiecka-Matusiak,
- dr n. med. Izabela Burzyńska — Pędziwiatr
- dr n. biol. Wojciech Ciszewski,
- mgr inż. Małgorzata Chmielewska-Kassassir
Link do artykułu:
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8718911,wiesiolek-na-raka.html
Serdecznie gratulujemy!