NAWA – Solidarni z Ukrainą
Celem Programu jest umożliwienie uczestnikom Programu – studentom i doktorantom, którzy są obywatelami Ukrainy i przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r. – kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad rozprawą doktorską lub odbycia innych dowolnych form kształcenia w polskich uczelniach i instytutach, w okresie od marca do września 2022 roku.
formacji: NAWA – Solidarni z Ukraina
Program Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) wspiera naukowców będących na różnych etapach kariery zawodowej, finansując prace badawcze oraz szkolenia prowadzone w Europie i krajach pozaeuropejskich. Jednocześnie program umożliwia instytucjom rozwój ich kadry poprzez zatrudnianie badaczy i udział pracowników w międzynarodowych projektach badawczych i szkoleniowych. Programy wchodzące w zakres MSCA mogą być realizowane w każdej dyscyplinie naukowej oraz dotyczyć mogą zarówno badań podstawowych jak i aplikacyjnych. Podstawowym wymogiem jest międzynarodowa mobilność naukowców.
MSCA jest częścią należącego do Unii Europejskiej programu Horyzont Europa
ADRESACI
W programach MSCA mogą wziąć udział indywidualni naukowcy, bądź instytucje pochodzące z Unii Europejskiej lub spoza UE:
- instytucje naukowe (uczelnie, instytuty badawcze)
- przedsiębiorstwa (w tym MŚP)
- organizacje pozarządowe, szpitale, muzea, stowarzyszenia, banki itp.
- organizacje międzynarodowe.
Instytucja może mieć status beneficjenta, co wiąże się z podpisaniem umowy grantowej z Komisją Europejską, zatrudnianiem naukowców i bezpośrednim otrzymywaniem funduszy z KE, lub organizacji partnerskiej, która szkoli i przyjmuje naukowców na staże/praktyki, a koszty jej udziału są pokrywane przez beneficjenta.
Naukowcy (każdej narodowości i z dowolnego kraju) muszą mieć uprawnienia do rozpoczęcia studiów doktorskich/ otwarcia przewodu doktorskiego. W momencie ubiegania się o grant mogą nie być zatrudnieni w żadnej instytucji. Stopień naukowy warunkuje możliwość aplikowania w jednym z 4 typów projektów tego programu.
Więcej informacji: NAWA – MSCA