Pierwsza infuzja zrekombinowanych limfocytów T (CAR‑T) w Klinice Hematologii
29 maja w Klinice Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi po raz pierwszy przeprowadzono innowacyjną terapię zrekombinowanymi limfocytami T (CAR‑T) u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL). Dotychczas zastosowane u pacjentki kolejne linie leczenia oparte na chemioterapii nie były skuteczne i jedyną możliwością opanowania choroby była infuzja limfocytów CAR‑T. Skuteczność zastosowanej terapii będzie oceniana w najbliższych tygodniach.
Oddział Hematologii i Transplantologii – Klinika Hematologii w Łodzi przeszedł surową certyfikację przeprowadzoną przez firmę Novartis, uprawniającą do stosowania terapii CAR‑T (terapia z użyciem genetycznie zmodyfikowanych limfocytów T) w leczeniu pacjentów cierpiących na nawrotowy lub oporny na konwencjonalne metody leczenia chłoniak DLBCL oraz młodych pacjentów z oporną/nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną.
Terapia CAR‑T stanowi przełom w dziedzinie hematologii na skalę światową. Jeszcze kilka lat temu była niedostępna dla polskich pacjentów, między innymi ze względu na wysokie koszty (ponad 1 mln PLN za jedną infuzję). Od niedawna jednak terapia ta jest refundowana w ramach programu lekowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Przygotowania do wdrożenia terapii w Klinice trwały dwa lata. W tym okresie przeprowadzono rozbudowę systemu zapewnienia jakości, odbyto szkolenia i uzyskano niezbędne zezwolenia od Poltransplantu oraz Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Dodatkowo, utworzono Zakład Inżynierii Genetycznej i dokonano zakupu niezbędnego sprzętu medycznego do Pracowni Aferez i Terapii Komórkowych oraz Banku Komórek Krwiotwórczych. Klinika Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest szóstym ośrodkiem w Polsce, który oferuje tę terapię dorosłym pacjentom.
- Wprowadzenie terapii CAR‑T otwiera nowe możliwości rozwoju Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i w przyszłości umożliwi pacjentom dostęp do kolejnych, innowacyjnych terapii genetycznych – mówi prof. Agnieszka Wierzbowska, Kierownik Kliniki. Obecnie Klinika Hematologii uczestniczy w dwóch badaniach klinicznych opartych na terapii zrekombinowanymi limfocytami T.
Czym jest CAR‑T?
Terapia CAR‑T to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia nowotworów krwi, w której wykorzystuje się własne komórki odpornościowe pacjenta do pokonania choroby. W leczeniu stosuje się genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, które posiadają chimeryczny receptor antygenowy (CAR, z ang. chimeric antigen receptor), zdolny do rozpoznania i zniszczenia komórki nowotworowej.
Jak to działa?
Receptor CAR projektuje się w ten sposób, by rozpoznawał konkretny antygen na powierzchni komórki nowotworowej. W przypadku preparatu Kymraiah jest to antygen CD19. Proces przygotowania limfocytów CAR (CAR‑T) obejmuje pobranie limfocytów od pacjenta (leukafereza) a następnie ich transport do specjalistycznego laboratorium inżynierii genetycznej współpracującego z firmą Novartis. Tam do limfocytów pacjenta wprowadzany jest receptor CAR, rozpoznający antygen CD19. Tak zmodyfikowane genetycznie komórki wracają do Ośrodka już jako specjalistyczny lek, który jest odbierany przez Zakład Inżynierii Genetycznej Szpitala Kopernika i przechowywany w parach ciekłego azotu aż do momentu rozpoczęcia terapii. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, preparat CAR‑T jest rozmrażany i podawany dożylnie. W organizmie chorego zmodyfikowane limfocyty CAR‑T działają jak inteligentny lek, rozpoznając i niszcząc komórki nowotworowe. Terapia CAR‑T pozwala na osiągnięcie i przedłużenie remisji choroby i stanowi alternatywę dla wielolekowej chemioterapii i/lub radioterapii.