Pobiegli z pomocą dla transplantologii
14 maja odbyła się 6. edycja charytatywnego biegu UMED‑u. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią bieg powrócił do formuły stacjonarnej. Prawie 400 biegaczy spotkało się na starcie w nowej lokalizacji – w parkach 3‑go Maja i Baden Powella. Najszybszy zawodnik – Paweł Chamera pokonał trasę 5,1 km w czasie 17:33, a zawodniczka – Małgorzata Gaszewska w czasie 20:24.
Zgodnie z tradycją w biegu udział wziął prorektor – prof. Janusz Piekarski, a także studenci, absolwenci, pracownicy oraz osoby zaprzyjaźnione z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Prorektorzy, prof. Tomasz Kostka oraz prof. Waldemar Machała, tym razem doskonale sprawdzili się jako kibice.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, w biegu charytatywnym sportowa rywalizacji schodzi na dalszy plan, a najważniejsza jest dobra zabawa, promocja aktywności fizycznej i integracja wokół ważnego celu. Zgodnie z hasłem wydarzenia– Biegniemy z pomocą – zebrane w tym roku środki, ponad 21 tys. zł, zostaną przeznaczone na rzecz osób po przeszczepach – pacjentów Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.
Szpital im. N. Barlickiego jest jednym z dwóch ośrodków transplantacyjnych w regionie łódzkim. W 2021 r. placówka została nagrodzona przez Ministerstwo Zdrowia za aktywność donacyjną. Jej kadra medyczna, szczególnie lekarze anestezjolodzy, ale także koordynator transplantacyjny współpracują z wieloma szpitalami w Łodzi oraz regionie, aby skuteczniej realizować procedury transplantacyjne.
Takie wydarzenie, jak dzisiejszy bieg to doskonała okazja do promowania transplantologii. Przeszczep ratuje życie, które po operacji może wyglądać zupełnie normalnie, czego najlepszym przykładem jest Pan Piotr, pacjent mojej kliniki, który wziął udział w dzisiejszym biegu – podkreśla prof. Ilona Kurnatowska, kierująca Kliniką Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Transplantacyjnej
Obecnie zdecydowaną większość zabiegów stanowią przeszczepy od dawców zmarłych, tylko 5% przeszczepianych narządów pochodzi od żywych dawców. Tymczasem w USA i niektórych krajach Europy Zachodniej od żywych dawców przeszczepia się więcej nerek niż od zmarłych. Staramy się popularyzować przeszczepy od żywych dawców, dlatego od 2004 roku w naszym szpitalu rozwijamy program dawstwa żywego. Takie wydarzenia jak dzisiejszy bieg bardzo nam w tym pomagają – dodaje prof. Kurnatowska
Organizatorami biegu są Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Klub Uczelniany AZS UMED, Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz AZS Łódź.
Tegoroczna edycja współfinansowana została ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Partnerzy wydarzenia:
- Fotograf – Mikołaj Zacharow
- EKO-VIT – producent napojów
- Polska Woda Sp. z o.o. Aleksandria – producent wody Primavera
- Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
- Studenckie Koło Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof
- Studenckie Koło Naukowe MOVE IT
- Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej
- IFMSA Łódź
- Firma Spawear – odzież medyczna i kosmetyczna