PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU GATEKEEPER HORYZONT 2020
Przez niemal cztery lata naukowcy z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierownictwem prof. dr hab. med. Przemysława Kardasa, intensywnie pracowali w ramach Projektu GATEKEEPER nad wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań, mających potencjał rewolucyjnego wpływu na jeden z ważniejszych problemów z jakim zmaga się opieki zdrowotna: nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych.
Rezultatem ich prac jest polska aplikacja z modułem sztucznej inteligencji: https://mojezdrowie.umed.pl/. Dzięki udziałowi w pan-europejskim projekcie Horyzont 2020 Komisji Europejskiej, nasi naukowcy mieli możliwość rozwinięcia swojego pomysłu, i wdrożenia go w życie. Wyniki tego działania przysłużą się dla dobra zarówno polskich, jak i zagranicznych pacjentów. Uzyskane wyniki zostały bowiem włączone do repozytorium stworzonego w ramach projektu – platformy GATEKEEPER – i posłużą innym partnerom projektu, do których należą renomowane instytucje badawcze z całej Europy, a także znane firmy, takie jak Samsung i Medtronic Europa (który koordynował konsorcjum).
GATEKEEPER nie tylko pozwolił wprowadzić innowacyjne rozwiązania, ale także zidentyfikował obszary, w których technologie medyczne mogą dokonywać realnej zmiany, dążąc do budowania mostów między nauką a praktyką oraz inspirując do dalszego rozwoju i implementacji nowych pomysłów. Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tego projektu, zarówno na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, jak i wśród naszych zagranicznych partnerów, interesariuszy i pacjentów. To dopiero początek naszej drogi w kierunku nowoczesnej przyszłości medycyny.
Poniżej prezentujemy relację z finałowej gali w Madrycie, poświęconej rezultatom projektu GATEKEEPER i innowacjom w technologiach medycznych, w której uczestniczyła reprezentacja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (prof. dr hab. med. Przemysława Kardas, dr med. Paweł Lewek oraz dr biol. Ewelina Łojewska z Działu Projektów Międzynarodowych).