Stypendia Ministra dla młodych naukowców z UMED‑u
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę laureatów konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Wśród stypendystów, po raz kolejny, znaleźli się badacze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:
- dr n. med. Marcin Braun
- dr n. med. Agata Gabryelska
Stypendia Ministra przyznawane są co roku młodym naukowcom wykazującym się znaczącymi osiągnięciami w działalności badawczej. W ramach rozstrzygniętego w tym roku postępowania konkursowego złożono łącznie 1828 wniosków. Minister przyznał stypendia 230 młodym naukowcom reprezentującym 51 dyscyplin naukowych i artystycznych, w tym 37 doktorantom.
Poznajmy bliżej naszych stypendystów:
Dr n. med. Marcin Braun - od 2015 r. adiunkt w Zakładzie Patologii.
Tematyka badań dr Brauna dotyczy onkologii, przede wszystkim raka piersi i nowotworów hematologicznych. W swojej pracy łączy osiągnięcia nauk podstawowych (głównie biologii molekularnej i inżynierii genetycznej) z ich potencjalną aplikacyjnością w medycynie diagnostycznej (patomorfologii) i klinicznej.
W latach 2020–2022 dr Braun realizował staż naukowy w Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School pod opieką Prof. Piotra Sicińskiego – jednego z największych autorytetów badań nad cyklem komórkowym Pierwszym wymiernym efektem jego stażu była publikacja w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych — Cancer Cell (IF 2021/22: 38.59, 200 punktów MEiN), jako drugi autor. Kolejna przełomowa praca dotycząca roli kinazy Cdc7 w inicjacji replikacji DNA jako nowego potencjalnego punktu uchwytu leków onkologicznych została opublikowana w czasopiśmie Nature (IF 2021/22: 69.50, 200 punktów MNiSW), a dr Braun jest w niej trzecim autorem.
W 2022 roku został laureatem XIII edycji konkursu NCBiR LIDER, otrzymując dofinansowanie na realizację projektu: „Opracowanie wielopłaszczyznowego panelu prognostycznego do predykcji skuteczności celowanej terapii anty-FGFR w nowotworach hormonozależnych.”
W okresie realizacji doktoratu i studiów medycznych dr Braun był laureatem wiele nagród, stypendiów i wyróżnień, w tym: nagrody naukowej Rektora 1. stopnia – siedmiokrotnie (2016–2022), nagrody specjalnej Rektora dla młodego nauczyciela akademickiego za najlepszą pracę oryginalną (2021), stypendium START Fundacji Nauki Polskiej (2020), nagrody Izby Lekarskiej dla najlepszego studenta medycyny (2014), stypendiów Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr n. med. Agata Gabryelska - od 2019 r. adiunkt w Zakładzie Medycyny Snu i Zaburzeń Metabolicznych.
W swoich badaniach zajmuje się tematyką medycyny snu, skupia się między innymi na prezentacji klinicznej zaburzeń snu jaki oraz na poznaniu mechanizmów odpowiedzialnych ze powstawanie powikłań i współchorobowości przede wszystkim obturacyjnego bezdechu sennego.
W ramach swojej dotychczasowej działalności naukowej dr Gabryelska kierowała 5 projektami naukowymi finansowanymi ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowego Centrum Nauki. Ponadto, jest opiekunką grantu Preludium (Narodowego Centrum Nauki) oraz 4 innych grantów studenckich. Pełni rolę współopiekuna studenckiego koła naukowego „Sleep Team”, które działa w ramach zespołu naukowego o tej samej nazwie, którym dr Gabryelska współkieruje wraz z dr Sochalem.
Swój doktorat pt. „Wpływ hipoksemii na zmianę ekspresji HIF‑1 alfa wśród pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym” obroniła przed uzyskaniem tytułu zawodowego lekarza, był to drugi taki przypadek w kraju i pierwszy w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Dodatkowo jej praca została wyróżniona przez Radę Naukową Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i zdobyła nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitną rozprawę doktorską. Dr Gabryelska była wyróżniana licznymi stypendiami i nagrodami w tym stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego, Ministra Zdrowia, Fundacji Kościuszkowskiej, START Fundacji Nauki Polskiej czy też Europejskiego Towarzystwa Medycyny Snu.
W ramach pracy naukowej odbyła liczne zagraniczne staże naukowe w tym w Klinice Medycyny Snu Uniwersytetu w Edynburgu (Szkocja), Klinice Psychiatrii i Psychoterapii Uniwersytetu we Freibergu(Niemcy), Zakładzie Fizjologii Molekularnej i Fizyki Biologicznej Uniwersytetu Wirginii (USA), Instytucie Neurobiologii Snu i Rytmu Okołodobowego Uniwersytetu w Oksfordzie (Anglia) oraz Kliniki Neurologii Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria).
Obecnie Dr Gabryelska jest w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii w Klinice Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.