UMED łączy kultury na święta
Święta to wyjątkowy czas. Czas, w którym rodziny zasiadają przy stole, jedzą, kolędują, rozmawiają. Są razem. Studenci z zagranicy nie zawsze mogą wrócić do swojego kraju, by spotkać się z bliskimi.
Dlatego Centrum Organizacji i Obsługi Studiów w Języku Angielskim wychodzi z inicjatywą pod nazwą “UMED łączy kultury na święta”. W ramach tego projektu studenci mieliby okazję odwiedzić polskojęzycznych pracowników i studentów uczelni w ich domach, poznać polską tradycję i spróbować świątecznych potraw. Sami mogliby opowiedzieć o tym, jak obchodzone są Święta w ich kraju.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie „UMED łączy kultury na święta”. To znakomita okazja, aby lepiej poznać osoby, które przyleciały do Łodzi na studia medyczne z innych kontynentów i pokazać im nasze zwyczaje. Osoba goszcząca powinna posługiwać się językiem angielskim, gdyż jest to język, w jakim porozumiewają się nasi studenci.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wzięciem udziału w akcji, prosimy o wypełnienie poniżeszej ankiety do 5 grudnia 2023.
Pracownik Centrum ds. Organizacji i Obsługi Studiów w Języku Angielskim przekaże Państwu dane studenta, z którym konieczny będzie kontakt przed umówioną wizytą. Jedyne, o co prosimy, to wykonanie wspólnego zdjęcia, które będziemy mogli wykorzystać w naszych materiałach promocyjnych.
W ubiegłym roku odbył się pilotaż akcji „UMED łączy kultury na Święta”.
Poniżej przedstawiamy krótką relację.
Mieliśmy okazję gościć Ghinę z Syrii z 4. roku medycyny oraz Daryna z Republiki Południowej Afryki z 2. roku medycyny. Studenci opowiedzieli, jak spędzają Święta w swoich ojczystych krajach. W RPA grill, barbecue, dużo grillowanego mięsa, ziemniaki i trochę warzyw oraz spotkania z rodziną. W Syrii, a obecnie w Abu Dhabi, arabskie potrawy, niektóre przypominające nasze pierogi z farszem. Ghina lubi nasze ciasta, np. makowiec lub sernik. Darynowi podobała się wizyta w stadninie żubrów pod Kaliszem. Prawie jak w parku narodowym Krugera w RPA.
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska-Wow
It was a very memorable Christmas! We were welcomed with a lot of warmth and kindness.
We had the opportunity to experience a real polish Christmas, with plenty of good traditional Polish food and dessert.
Professor Kołacińska also made sure to show us around Kalisz, so we got to see the oldest city in Poland!
Thanks to you, professor Kolacińska, and her family for this great experience!
Ghina Kahel
The Christmas spent with prof. Kołacińska and her family was ultra nice. Some of the friendliest people in this world. We got gifts and soooooooo much food.
Thank you for this opportunity. Will definitely do it again next year 😀
Mc Geer Daryn
- uważam, że piękniejszego komplementu nie mogliśmy otrzymać!
dr n. med. Marta Cichoń
Od dawna marzyłam o zaproszeniu nieznanej mi osoby na Wigilię. Kiedy dowiedziałam się o inicjatywie „UMED łączy kultury na Święta”, nie miałam wątpliwości, że jest to doskonała okazja dla naszej rodziny.
Decyzję o zaproszeniu Navenii z Malezji podjęłam podczas naszej wspólnej akcji gotowania w ramach działań No hate organisation.
Po początkowym entuzjazmie i radości z faktu, że będziemy gościć studentkę z Azji, w mojej głowie pojawiło się kilka pytań i wątpliwości – Czy powinniśmy podzielić się z gościem opłatkiem, wymienić życzeniami i uściskami? Jaki prezent będzie odpowiedni dla naszego gościa? Jednak po przybyciu Navenii żadna z tych obaw nie miała już znaczenia.
Navenia okazała się być niezwykle otwartą i pełną entuzjazmu osobą, jakby od lat była częścią naszej rodziny. Po krótkiej rozgrzewce, podczas której chcieliśmy pochwalić się naszymi nienagannymi manierami i gościnnością, przeszliśmy do quizu o Malezji i po prostu pozwoliliśmy, aby same zmyślały się historie, sam się rozgryzał orzech…
Wieczór okazał się być niezwykłym i wzbogacającym doświadczeniem dla nas wszystkich. Mogliśmy swobodnie podzielić się naszą skromną wiedzą na temat Malezji. Zadawaliśmy pytania o kraj, zwyczaje, ludzi, prawa i byliśmy zaskoczeni odpowiedziami.
Po tym spotkaniu każdy z nas miał wrażenie, jakby odbył długą podróż, nie ruszając się z miejsca.
Joanna Wieremiejewicz-Podkościelna
Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy wspólnie ze studentką z Tunezji. Dla Yousry, po 6‑letnim pobycie i studiach w Łodzi, była to pierwsza okazja na prawdziwe doświadczenie polskiej kultury. Była pod dużym wrażeniem polskich Świąt, tak wielu różnych dań oraz wspólnego śpiewania kolęd. Dla nas było to przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci, bo możliwość otworzenia drzwi komuś z zewnątrz, aby miał szansę zajrzeć w nasz świat, jest moim zdaniem, czymś bardzo wartościowym i poruszającym.
Żaneta Dyk-Shalan