UMed Science – #zrozumnaukę
Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią wracamy z drugą serią programów UMED Science (obejrzyj I sezon), w której przybliżamy naukowe oblicze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W tej edycji, do prowadzącej program od początku dr n.med. Justyny Agier — Kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Doświadczalnej dołączył Mateusz Znyk – pracownik Centrum Symulacji Medycznych.
Drugi sezon UMED Science realizujemy pod hasłem #zrozumnaukę, które jest hasłem przewodnim planowanych na ten rok działań popularyzujących wiedzę o osiągnięciach naukowych naszego Uniwersytetu.
W pierwszym odcinku odwiedzamy prof. Wojciecha Młynarskiego i jego zespół prowadzący badania nad Zespołem Nijmegen. Przełomowe wyniki badań zespołu nad tym rzadkim zespołem genetycznym w ubiegłym roku opublikowane zostały w Clinical Cancer Research.
W kolejnych odcinkach zaprezentujemy pracę zespołu prof. Aleksandry Lesiak oraz prof. Joanny Narbutt, które badają potencjalną skuteczność stosowania klasycznych leków immunosupresyjnych u dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry. Oprócz prowadzenia wysokiej klasy badań naukowych w obszarze dermatologii Panie Profesor stawiają na edukację nie tylko studentów, ale i pacjentów prowadząc aktywnie konta w mediach społecznościowych pozwalając #zrozumiećnaukę każdemu.
Gościem naszego programu będzie również prof. Wojciech Fendler, który wraz ze swoim zespołem z Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej bada mikroRNA jako biomarkery narażenia na promieniowanie jonizujące. Prace badawcze mają doprowadzić do opracowania testu diagnostycznego, który będzie mieć zastosowanie w monitorowaniu powikłań radioterapii co pozwoli przyspieszyć selekcję pacjentów po ekspozycji do przeszczepu szpiku.
Działania naukowców Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nie byłyby możliwe bez zaangażowania zespołu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) koordynowanego przez Pana Ireneusza Staronia. W jednym z odcinków UMED Science dowiemy się jak dzięki działalności CWBK jest możliwe zapewnienie kompleksowych i systemowych rozwiązań dla realizacji badań klinicznych przez naszą uczelnię oraz wiodące szpitale akademickie.