Współpraca z RPP w ramach Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
Szanowni Państwo,
poniżej przekazujemy pismo, które Rzecznik Praw Pacjenta skierował do rektorów uczelni medycznych z prośbą o zapoznanie się z jego treścią.
Od niedawna Rzecznik Praw Pacjenta obsługuje nowy pozasądowy tryb przyznawania odszkodowań na rzecz pacjentów – Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. W jego ramach Rzecznik przyznaje świadczenia pieniężne na rzecz pacjentów (a w przypadku ich śmierci — na rzecz bliskich), którzy w związku z hospitalizacją doznali szkody, której z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć. Tryb ten nie przewiduje ustalania winy szpitala i jego personelu, co powoduje uproszczenie całego procesu z korzyścią dla poszkodowanych, ale skutkuje też unikaniem sporów i konfliktów między pacjentami a placówkami. Pozwala to również na wykorzystanie analiz związanych z oceną przyczyn szkody do poprawy bezpieczeństwa – zarówno w podmiocie, w którym doszło do zdarzenia, jak i w ramach rekomendacji i dobrych praktyk, z których będą mogły korzystać inne placówki.
Już w pierwszym roku działania Funduszu przyznano odszkodowania w kwocie 9,5 mln zł na rzecz blisko 160 osób, co świadczy o efektywności tego modelu, jak i jest wyrazem faktycznych potrzeb ze strony pacjentów. Informacja zwrotna od szpitali wskazuje z kolei na umacnianie się postawy, by decyzje Rzecznika traktować jako ważny impuls do analizy przyczyn szkody i poprawy bezpieczeństwa w placówce.
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie doskonała współpraca z ekspertami medycznymi w ramach Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jego członkowie, w większości lekarze, sporządzają opinie medyczne, na których Rzecznik opiera się przy rozpoznawaniu wniosków.
W związku z dynamicznie rosnącą liczbą wniosków, informujemy o możliwości podjęcia współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta Pracowników Uniwerystetu Medycznego w Łodzi będących lekarzami lub wykonujących inne zawody medyczne w ramach Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Najbardziej przydatne specjalizacje lekarskie to: ortopedia i traumatologia, medycyna ratunkowa, chirurgia (ogólna, dziecięca, klatki piersiowej, naczyniowa, onkologiczna, twarzowo-szczękowa), onkologia i hematologia dziecięca, kardiologia dziecięca, psychiatria, neonatologia, choroby płuc, neurochirurgia, geriatria, anestezjologia i intensywna terapia, neurologia, gastroenterologia, otolaryngologia oraz ginekologia onkologiczna. Ponadto, poszukiwani są także eksperci z doświadczeniem w zakresie zakażeń szpitalnych.
Informacje na temat Zespołu ds. Świadczeń, w tym jego obecny skład, a także wymogi związane z powołaniem oraz warunki współpracy, znajdują się na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta
Bartłomiej Chmielowiec