XI Łódzki Weekend Gastroenterologiczny: o rozwoju dziedziny pomimo pandemii
Postęp w diagnostyce i terapiach gastrologicznych nie zatrzymują się pomimo pandemii COVID-19 – to teza, którą sformułowali uczestnicy XI edycji Łódzkiego Weekendu Gastroenterologicznego (19–20 listopada 2021 r.). Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej, dzięki czemu wszystkie wykłady i dyskusje w dalszym ciągu dostępne są na platformie dedykowanej wydarzeniu.
Czasy są trudne, ale nie wolno ogłaszać kapitulacji – zdawali się myśleć Organizatorzy (Polskie Towarzystwo Gastroenterologii oraz Polskie Towarzystwo Profilaktyki Chorób Nowotworowych Przewodu Pokarmowego o kolejnej edycji Gastroweekendu kilka miesięcy temu. Niepewność związana z kolejnymi falami COVID-19 i możliwymi obostrzeniami, niejako wymusiła decyzję, że XI odsłona lubianego wydarzenia odbędzie się w formule hybrydowej. W praktyce oznaczało to, że prelegenci
i goście specjalni mieli prezentować swoją wiedzę i doświadczenie z łódzkiego hotelu Puro uczestnikom zgromadzonym przed komputerami, tabletami i smartfonami. I tak dokładnie się stało.
Już okolicznościowe przemowy gości specjalnych nie pozwalały odnieść wrażenia, że XI Gastroweekend niesie dźwiga brzemię pandemii. Wicewojewoda (Karol Młynarczyk), wicprezydent Łodzi (Adam Wieczorek), rektor (prof. Janusz Piekarski) oraz prezes OIL Łódź (dr Paweł Czekalski) podkreślali, że medycyna to nie tylko walka ze skutkami pandemii, że warto spotykać się chociażby online, że choć takie wydarzenia skupiają przede wszystkim specjalistów, to beneficjentami spotkań są przecież pacjenci. Przedstawiciele władz podkreślili dodatkowo, że ich rolą jest uważne wsłuchiwanie się we wnioski płynące z prezentacji i dyskusji. A tych nie brakowało.
- Właściwie podczas każdej z przeprowadzonych sesji zaprezentowano nowe fakty lub chociażby obserwacje interesujące dla praktyków i naukowców. Z optymizmem spoglądamy na zapał z jakim gastroenterologię chcą rozwijać przedstawiciele różnych wątków naszej dziedziny. Zyska na tym nauka i na końcu pacjenci – zauważa prof. Ewa Małecka-Wojciesko, współprzewodnicząca Komitetu Naukowego.
W ramach XI Łódzkiego Weekendu Gastroenterologicznego dyskutowano m.in. o nieswoistych zapalnych chorobach jelit, diagnostyce i leczeniu chorób trzustki, optymalizacja leczenia eradykacyjnego Helicobacter pylori, transplantacji mikrobioty jelitowej czy nowych wytycznych dla metaplazji jelitowej w żołądku.
- Mocno liczymy, że kolejne spotkanie będzie mogło odbyć się w tradycyjnej formule, która w pełniejszy sposób pozwala na konsumpcję przekazanej wiedzy. Spotkania hybrydowe niosą jednak również wiele korzyści, jak np. ta, że wszystkie wykłady zostały nagrane i można je odtwarzać (do końca grudnia), do czego serdecznie zachęcamy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Anita Gąsiorowska, współprzewodnicząca Komitetu Naukowego.
Ważnymi elementami spotkania były także: przedstawienie sylwetki prof. Izabeli Płanety-Małeckiej (prof. Elżbieta Czkwianianc), laudacja prof. Jarosława Reguły (prof. Andrzej Habior) oraz wręczenie nagrody przez przedstawicieli Kapituły. Wieczór zwieńczył pełen inteligentnego humoru występ Andrzeja Poniedzielskiego.
Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym: Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, Wojewody Łódzkiego Tomasza Bocheńskiego, Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisława Kordka oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
XI Gastroweekend wsparli: Takeda (Sponsor Platynowy), Alfasigma, Varimed, Urgo Polfa Łódź, Janssen (Sponsorzy Złoci), Astellas, Orphalan, Pro.Med.Pl (Sponsorzy Srebrni) oraz Ose Immuno, Viatris, Zentiva, Ipsen, Hammermed, Recordati (Sponsorzy Brązowi).