Zmarła prof. Anna Sysa-Jędrzejowska
Z głębokim żalem i poczuciem ogromnej straty
przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci
prof. dr hab. n. med. Anny Sysy-Jędrzejowskiej
wieloletniego kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii i Wenerologii,
wspaniałego lekarza, nauczyciela i naukowca.
Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim składają
Rektor, Senat i społeczność Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Pani Profesor urodziła się w Olsztynie, w rodzinie o lekarskich tradycjach. W 1964 roku rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Już w czasie studiów wykazywała żywe zainteresowanie nauką, aktywnie uczestnicząc w działalności Koła Naukowego przy Katedrze Farmakologii. Dyplom lekarza uzyskała w 1970 roku, a następnie odbyła staż podyplomowy w łódzkich szpitalach miejskich. W 1972 roku rozpoczęła specjalizację z dermatologii, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1974 roku.
Z Kliniką Dermatologiczną AM w Łodzi była związana przez całe życie zawodowe – od 1973 roku aż po ostatnie dni. W 1977 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. „Wartość diagnostyczna i prognostyczna badań immunopatologicznych w liszaju rumieniowatym układowym”. Egzamin specjalizacyjny II stopnia z dermatologii i wenerologii zdała w 1981 roku, również z wynikiem bardzo dobrym. W 1989 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, prezentując pracę pt. „Pęcherzyca w świetle dynamiki zjawisk autoimmunologicznych i wyników leczenia immunosupresyjnego”.
W 1991 roku powierzono Jej kierownictwo Samodzielnej Pracowni Immunodermatologii. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymała w 1998 roku, a rok później objęła funkcję Kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii i Wenerologii UM w Łodzi, którą z ogromnym oddaniem kierowała do 2013 roku.
Dorobek naukowy Pani Profesor jest imponujący – obejmuje 755 pozycji: publikacje oryginalne, prace poglądowe, rozdziały w podręcznikach i skryptach, a także krajowe i międzynarodowe patenty, z których wiele zostało wdrożonych w praktyce klinicznej.
Była promotorką licznych rozpraw doktorskich, opiekunką naukową przewodów habilitacyjnych oraz recenzentką w postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Aktywnie uczestniczyła w pracach redakcyjnych wielu prestiżowych czasopism naukowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Pani Profesor była nauczycielem z powołania – przez dziesięciolecia przekazywała wiedzę studentom Wydziału Lekarskiego, Oddziału Stomatologii oraz słuchaczom Studium Kosmetologii.
Z niezwykłym zaangażowaniem prowadziła wykłady, ćwiczenia, egzaminy oraz opiekowała się studentami indywidualnego toku studiów. Była również kierownikiem naukowym kursów doskonalących dla lekarzy specjalizujących się oraz doświadczonych specjalistów. Prowadziła wykłady na konferencjach naukowych, zjazdach i posiedzeniach towarzystw naukowych w kraju i za granicą.
W ramach działalności w Komitecie Edukacji Podyplomowej brała czynny udział w opracowywaniu programów specjalizacji z dermatologii i wenerologii – zarówno jako ekspert Ministerstwa Zdrowia, jak i członkini Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Była opiekunką wielu lekarzy odbywających specjalizację – zarówno w ramach I, jak i II stopnia.
Niezwykle aktywna była również w działalności organizacyjnej i środowiskowej. Współorganizowała liczne zjazdy i konferencje naukowe, uczestniczyła w pracach komisji senackich Uniwersytetu Medycznego, była członkiem Komisji Grantów oraz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Działała w krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych, pełniąc funkcję przewodniczącej łódzkiego oddziału PTD, członka Zarządu Głównego PTD oraz przewodniczącej Sekcji Immunodermatologii.
Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymała wiele nagród i wyróżnień – m.in. Ministra Zdrowia, Rektora Uniwersytetu Medycznego oraz Rady ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pani Profesor była nie tylko inspiracją dla wielu pokoleń lekarzy i studentów, ale także uosobieniem najwyższych standardów zawodowych i ludzkich. Jej odejście to niepowetowana strata dla całego środowiska medycznego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 4 sierpnia (poniedziałek) o godz. 11:00 na cmentarzu wojskowym na Dołach.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia, łącząc się w bólu i żałobie.
Z wyrazami szacunku i pamięci
Zespół Kliniki Dermatologii i Wenerologii
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi