Znamy laureatów kolejnej edycji grantów naukowych Rektora
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznał kolejne granty naukowe pracownikom i doktorantom naszej uczelni.
Wśród laureatów znaleźli się:
- dr hab. n. med. Mariusz Hartman (Zakład Biologii Molekularnej Nowotworów)Wysokość grantu: 32 000 zł
- dr hab. n. med. Michał Karbownik (Zakład Farmakologii i Toksykologii)Wysokość grantu: 28 900 zł
Poznajmy bliżej sylwetki laureatów:
dr hab. n. med. Mariusz Hartman
(Zakład Biologii Molekularnej Nowotworów)
Laureat w swojej działalności naukowej zajmuje się apoptozą oraz innymi rodzajami śmierci komórkowej
w komórkach czerniaka. W 2022 roku opisano nowy rodzaj śmierci komórkowej zależnej od jonów miedzi – kuproptozę. Dotychczasowe badania wskazują, że wrażliwość komórek nowotworowych na kuproptozę jest uzależniona od ich fenotypu metabolicznego. Dofinansowany projekt skupia się na ocenie odpowiedzi komórek czerniaka o różnym podtypie genetycznym (z mutacją BRAF lub RAS) na związki indukujące kuproptozę, z uwzględnieniem układów doświadczalnych odzwierciedlających różne sytuacje kliniczne. Uzyskane wyniki zostaną dodatkowo zweryfikowane w mysich modelach czerniaka.
Dr hab. Mariusz Hartman jest współautorem ponad 30 prac naukowych, laureatem stypendium dla wybitnych młodych naukowców finansowanego z MNiSW (2015–2017), a także kierownikiem projektów badawczych (PRELUDIUM i SONATA) finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Laureat nagrody specjalnej dla młodego nauczyciela akademickiego za pracę oryginalną opublikowaną w 2021 roku. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową nagrodą Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
dr hab. n. med. Michał Karbownik
(Zakład Farmakologii i Toksykologii)
W jaki sposób probiotyki wpływają na funkcje mózgu? Klasyczna koncepcja osi mikroorganizmy-jelito-mózg wydaje się nie dawać satysfakcjonującej odpowiedzi. Zasadniczo nie uwzględnia ona pęcherzyków zewnątrzkomórkowych, które są wytwarzane przez drobnoustroje. Pęcherzyki te są na tyle małe, by wchłonąć się z przewodu pokarmowego i wniknąć do mózgu. Niosą one w sobie istotną zawartość komórek bakterii probiotycznych i w ten sposób hipotetycznie modulują funkcje naszego mózgu. Celem mojego badania będzie ocena wpływu pęcherzyków zewnątrzkomórkowych wytwarzanych przez wybrane szczepy probiotyczne na elementy komórkowe mózgu w modelach hodowli komórkowych. Liczę, że moje badania rozszerzą horyzonty eksploracji probiotyków, przyczynią się do powstania nowej klasy postbiotyków i będą przyczynkiem do nowych terapii zaburzeń neuropsychiatrycznych.
Dr hab. Michał Karbownik jest pasjonatem możliwości terapeutycznych, jakie powstają na styku mikro–
i neurobiologii. Jako rasowy farmakolog kocha zgłębiać molekularne mechanizmy zjawisk wierząc, że ich poznanie przyczyni się do postępu i podziwu nad światem.
Serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z zasadami przyznawania grantów (Zarządzenie Rektora nr 67/2023) i aplikowania w kolejnych edycjach programu.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Centrum Wsparcia Nauki.
Osoby do kontaktu
nauka.cwn@umed.lodz.pl