Żywa Biblioteka
Nie oceniaj książki po okładce. O tym się mówi i śpiewa, ale nadal zbyt rzadko się o tym poważnie myśli. Studnia stereotypów wydaje się nie mieć dna, jednak wspólnie możemy ukrócić jej źródło. Żywa Biblioteka to niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z własnymi uprzedzeniami. Stwarzamy atmosferę dogodną do zatrzymania się na chwilę by porozmawiać z drugim człowiekiem, którego być może nie spotykasz na co dzień. Im więcej masz wątpliwości oraz obiekcji, tym bardziej powinieneś wziąć udział w spotkaniu.
Czym dokładnie jest Żywa Biblioteka?
“Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.” http://
Żywa Biblioteka na naszym Uniwersytecie odbędzie się 17 marca w godzinach 14.30–18.30 w Sali Śniadaniowej Centrum Kliniczno-Dydaktycznego. Wstęp wolny. Biblioteka ma formę 20–30 minutowej rozmowy, podczas której „wypożyczający” może zadawać pytania (wszystko oparte jest na zasadzie zachowania wzajemnego szacunku).
W naszym “księgozbiorze” spotkacie tytuły: była narkomanka, trzeźwy alkoholik, muzułmanin, kobieta-żołnierz, gej, lesbijka, osoba z CHAD, mama adopcyjna, osoba niepełnosprawna, żyd, osoba z zespołem Tourette’a, weganka, biseksualistka.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Pani Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania — Moniki Kamieńskiej.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1215399335247474/
Oficjalni Partnerzy:
Centrum Dialogu Łódź
Human Library Organization
Żywa Biblioteka / Human Library Poland
Fabryka Równości
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ZAPRASZAMY!