Senioralia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
W maju Uczelnię przejęli we władanie seniorzy. W ramach tegorocznych X Senioraliów Uniwersytet Medyczny zapewnił swoim najstarszym studentom mnóstwo aktywności, w których chętnie brali udział. Podczas inauguracji Senioraliów, na Rynku Manufaktury, swoją bogatą ofertę prezentowały studenckie koła naukowe, a także jednostki Uczelni, zachęcając odwiedzających do włączenia się w zaplanowane na kolejne dni aktywności.
Relacja z inauguracji Senioraliów : https://umed.pl/x‑jubileuszowe-senioralia/ ).
W kolejnych dniach seniorzy mogli wziąć udział zarówno w warsztatach, jak i wykładach, wykonać badania i poszerzać wiedzę z zakresu rozwoju osobistego oraz nowych technologii.
Wykład o sztucznej inteligencji, prowadzony przez mgr Martynę Głogowską z Biura Rektora, podkreślał znaczenie tej technologii w codziennym życiu, a także prezentował funkcje generatywnej sztucznej inteligencji, które są dostępne dla wszystkich użytkowników internetu.
Warsztat muzykoterapii, prowadzony przez dr n. med. Bartłomieja Tarkowskiego, pracownika Zakładu Psychodermatologii ukazywał, jak muzyka może wpływać na dobrostan psychiczny, co jest szczególnie ważne dla seniorów. Z kolei warsztat pomiaru szybkości reakcji, zorganizowany przez dr n. med. Martę Stasiak z Zakładu Cytobiologii i Proteomiki, pozwalał uczestnikom na zrozumienie i praktyczne sprawdzenie czynników wpływających na czas reakcji.
Dr Stasiak kontynuowała temat pomiarów, skupiając się na ciśnieniu i tętnie krwi, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia seniorów. Warsztaty komunikacyjne, prowadzone przez Joannę Szmich, pracownika Akademickiego Biura Karier, pomagały w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, które są niezbędne w utrzymaniu zdrowych relacji z rodziną i bliskimi.
Studenci i pracownicy Zakładu Kosmetologii (studentki Koła Kosmetologii- Maria Dziegieć, Andżelika Lipińska i Natalia Siejkowska, dr Mirella Batory, mgr Agata Okoń, dr Anna Erkiert-Polguj przy wsparciu Prof. Anny Woźniackiej z Katedry Dermatologii i Wenerologii, Wydziału Lekarskiego) zorganizowali warsztaty z kosmetologii, które obejmowały wykłady, warsztaty i badania znamion, podnosząc świadomość na temat nowotworów skóry i ich pielęgnacji.
Mgr Renata Miller i dr Katarzyna Olczak z Centrum Symulacji Medycznej przekazały cenne informacje dotyczące opieki nad pacjentami leżącymi, co jest niezwykle ważne w kontekście opieki nad seniorami.
Wykład dr n. biol. Katarzyny Góralskiej z Zakładu Biologii i Parazytologii, który poruszał temat pasożytów w organizmie człowieka, z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat tego ważnego zagadnienia zdrowotnego. Z kolei mgr Anna Berggren, Kierownik Miejskiego Żłobka nr 15, w ramach Akademii Zdrowego Starzenia, omówiła niezwykle istotne kwestie praw i obowiązków dorosłych oraz komunikacji z małymi dziećmi, co jest kluczowe dla budowania zdrowych relacji międzypokoleniowych.
Warsztaty prowadzone przez dr Małgorzatę Pigłowską z Kliniki Geriatrii, które koncentrowały się na zachowaniu sprawności fizycznej i psychicznej, są przykładem praktycznego podejścia do zdrowia seniorów. Pomiar uścisku ręki, jako jeden z elementów tych zajęć, mógł pomóc uczestnikom zrozumieć ich aktualny stan zdrowia i motywować do regularnych ćwiczeń.
Wykłady dotyczące problemów pielęgnacyjnych osób z demencją, prowadzone przez dr hab. n. o zdrowiu Ewę Borowiak z Zakładu Pielęgniarstwa Zachowawczego dostarczyły cennych wskazówek dla opiekunów i bliskich osób dotkniętych tą chorobą.
Warsztat „Skóra-od bariery skórnej do profilaktyki nowotworów”, prowadzony przez dr n. med. Aleksandrę Słodką i dr n. med. Katarzynę Tomaszewską z Zakładu psychodermatologii oraz wykład “Odporność, a upływ czasu, czyli jak piszemy swoją immunobiografię…” dr hab. n med. Maciej Chałubiński, prof. UM z Kliniki Immunologii rozszerzyły wiedzę uczestników na temat profilaktyki zdrowotnej i immunologii.
Wszystkie sesje edukacyjne, prowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podkreślają znaczenie ciągłej edukacji i dbałości o zdrowie na każdym etapie życia, co sprawia, że Senioralia są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, która inspiruje do aktywnego i świadomego życia, a także do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.
Wszystkim zaangażowanym w tegoroczne aktywności, które proponowaliśmy seniorom w czasie ich święta, serdecznie dziękujemy i już dzisiaj zapraszamy do wsparcia kolejnej, XI edycji Senioraliów.