Epidemia COVID-19 z perspektywy szpitala koordynacyjnego – prof. Anna Piekarska
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
Z początkiem października 2020 r. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego przekształcony został w szpital koordynacyjny, czyli w całości ukierunkowany na leczenie pacjentów z COVID-19. Placówka ta wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego również obecnie koordynuje ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV‑2 w naszym regionie.
W szpitalu im. Biegańskiego funkcjonuje siedem uniwersyteckich jednostek (I Klinika Kardiologii, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii, Klinika Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby, Klinika Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, Zakład Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej), to właśnie one, niemal w całości, przyjęły na siebie ciężar pierwszej linii frontu walki z epidemią.
Poprosiłem Prof. Annę Piekarską, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, aby opowiedziała Państwu o tym, jak wygląda praca w szpitalu koordynacyjnym, czy można taką pracę pogodzić z działalnością naukową, a także jakie są perspektywy rozwoju epidemii w naszym kraju w kontekście niedawnego zatwierdzenia szczepionek.
Warto dodać, że Prof. Anna Piekarska była zaangażowana w proces tworzenia łódzkiego szpitala tymczasowego w Hali Expo, jest członkiem Rady Medycznej przy Głównym Doradcy Premiera ds. COVID-19 oraz niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chorób zakaźnych.
Prof. Radzisław Kordek