Opracowanie prototypów leków do zastosowania w terapii komórkowej i egzosomalnej zespołu ostrej niewydolności oddechowej wywołanej przez wirus SARS-CoV‑2.
Celem projektu jest ocena możliwości zastosowania komórek macierzystych pochodzących z łożyska oraz sekretomu tych komórek w hamowaniu rozwoju procesu zapalnego w czasie infekcji wirusem SARS-CoV‑2. Zostanie opracowana wielkoskalowa hodowla 2D i 3D łożyskowych komórek macierzystych oraz efektywna metoda izolacji wydzielanych przez nie egzosomów. Charakterystyka komórek oraz sekretomu zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem szeregu metod pozwalających na ocenę ekspresji genów na poziomie transkryptu i białek oraz parametrów fizykochemicznych niezbędnych do jakościowej i ilościowej oceny uzyskanych preparatów. Badania na modelu zwierzęcym pozwolą na wstępną ocenę farmakodynamiki i farmakokinetyki preparatów komórkowych i egzosomalnych. Badania zostaną przeprowadzone z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i jakości przygotowywania sterylnych produktów leczniczych.
Opracowanie nowego prototypu terapii komórkowej oraz egzosomalnej może być podstawą do przeprowadzenia badań klinicznych Fazy I/IIA, zgodnie z aktualnymi zarządzeniami Ministerstwa Zdrowia Republiki Litewskiej.
Badania będą wykonane w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Medycznego w Kownie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i litewskiej firmy Kelifarma i zostaną sfinansowane w ramach European Union Funds Investment Operational Programs. Ze strony Uniwersytetu Medycznego w Łodzi projekt będzie realizowany przez zespół prof. dr hab. Małgorzaty Czyż, w którym głównym wykonawcą jest mgr Katarzyna Kluszczyńska, słuchaczka Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej.