„BRaIn — Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji” – podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą
7 stycznia 2020 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał umowę z Generalnym Wykonawcą w zakresie wykonania robót budowalnych polegających na zaprojektowaniu i wybudowaniu budynku laboratoryjno-badawczego wraz z dostawą mebli laboratoryjnych w formule Zaprojektuj i Wybuduj. Budynek zlokalizowany zostanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Pomorskiej 251. Projekt Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pn. „BRaIn — Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji” uzyskał dofinansowanie w ramach I osi priorytetowej : Badania, rozwój i komercjalizacja wiedzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020. Całkowity koszt umowy to ponad 49 mln zł. Wykonawcą projektu będzie konsorcjum firm ERBUD S.A. oraz BUDOMAL PRZEDSIĘBIORSTWO REMONTOWO BUDOWLANE RAFAŁ LEŚNIAK.
Celem projektu jest intensyfikacja współpracy jednostek naukowo-badawczych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a co za tym idzie budowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Przedsięwzięcie umożliwi konsolidację potencjału naukowego uczelni.
- Chcemy efektywniej korzystać z wytworzonej infrastruktury oraz skuteczniej realizować innowacyjne projekty badawcze z zakresu nauk medycznych. Jestem przekonany, że projekt BRaIn wpłynie również na poprawę jakości współpracy uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym w kontekście wyzwań demograficznych i epidemiologicznych – podkreśla prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Projekt BRaIn realizowany będzie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 251 oraz przy Muszyńskiego 1. W ramach projektu powstanie jeden nowy obiekt o powierzchni ponad 5 tyś. m2, a dwa pozostałe zostaną wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby przedsięwzięcia. Nowa infrastruktura, ale przede wszystkim integracja i koordynacja wysiłków badawczych sprawi, że naukowcy skupieni wokół projektu BRaIn, realizowanego w ramach kampusu CKD, zapewnią nową jakość badań naukowych uzyskując lepsze efekty ich realizacji.
- Istniejąca i rozwijająca się w kampusie CKD infrastruktura, tj. poradnie, szpital, ośrodek naukowo-dydaktyczny to ważne czynniki warunkujące powodzenie projektu, a na pewno jego efektywniejszą realizację. Celem pomysłodawców projektu jest stworzenie — „poligonu” do testowania innowacji organizacyjnych, technologicznych czy badań klinicznych – mówi kierująca projektem prof. Agnieszka Piastowska-Ciesielska.
Tematyka prac badawczo-rozwojowych w ramach inicjatywy BRaIn dotyczy trzech głównych obszarów tematycznych: zarządzania organizacyjnego i procesowego w służbie zdrowia, medycyny spersonalizowanej oraz wykorzystania narzędzi bioinformatycznych i biostatystycznych w medycynie. Obszary te wytyczają priorytetowe kierunki badań (np. potrzeby zarządcze, zagrożenia zdrowia publicznego, narzędzia technologiczne, choroby cywilizacyjne), na których będą skoncentrowane wysiłki naukowców zaangażowanych w przedsięwzięcie.