Zmarł Płk prof. dr hab. Jan Baszczyński
Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Płk prof. dra hab. Jana Baszczyńskiego
(1933 — 2020)
Wieloletniego Kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii WAM,
profesora i wychowawcę wielu pokoleń studentów.
Rodzinie i Bliskim
wyrazy głębokiego współczucia składają
Rektor, Senat i społeczność akademicka
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Płk prof. dr hab. n. med. Jan Baszczyński urodził się w 1933 r w Zgierzu (jest Osobowością m. Zgierza). W 1957 r ukończył studia w Akademii Medycznej w Łodzi. Uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii i kardiologii.
Był asystentem w II i I Klinice Pediatrii AM w Łodzi (1957–1972), docentem w Katedrze Pediatrii Wojskowej Akademii Medycznej (1972–1975). W 1976 r utworzył Klinikę Chorób Dzieci WAM na bazie Szpitala Pediatrycznego im. dr Janusza Korczaka w Łodzi, której był Kierownikiem (1975–2002) a następnie został Kierownikiem Kliniki Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2002–2004). W 1972 r uzyskał stopień dr hab., w 1981 r tytuł prof. a w 1989 r prof. zw. Odbył staże szkoleniowe w ośrodkach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w Brnie, St. Petersburg, Mayo Clinic Rochester-Minnesota, Bratysławie, Moskwie i jako Visiting Professor w Harvard Medical School, Boston, USA.
Wieloletni Kurator Studenckiego Towarzystwa Naukowego WAM, laureat plebiscytów na najlepszego dydaktyka i wychowawcę. Naczelny Specjalista Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie pediatrii (1971–2002), Konsultant wojewody łódzkiego w dziedzinie pediatrii i medycyny szkolnej (1983–1999), wieloletni przewodniczący komisji egzaminacyjnej w dziedzinie pediatrii. Członek z wyboru International Union of Angiology oraz International College of Angiology, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Komitetu Rozwoju Człowieka Wydziału VI Nauk Medycznych PAN, Komisji Żywienia Dzieci i Młodzieży Komitetu Żywienia Człowieka PAN, Rady Naukowej Szpitala CZMP, Rady Naukowej Instytutu Pediatrii AM/UM, Rady Oddziału Łódzkiego PAN, Rady Naukowej MON ds. Medycyny i Farmacji.
Autor/współautor ponad 400 publikacji naukowych, 4 podręczników akademickich. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Honorową Odznaką m. Łodzi. Został wyróżniony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego odznaczeniem Bene Meritus „Za ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego”.
Był nauczycielem i wychowawcą wielu znakomitych pediatrów łódzkich.