Zmarł prof. Józef Kędziora
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof. dr hab. med. Józefa Kędziory,
lekarza, biochemika i fizjologa, wieloletniego kierownika Katedry i Zakładu Fizjologii WAM, Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prorektora ds. nauki WAM w latach 1991 — 1998.
Pułkownik prof. dr hab. med. Józef Kędziora (ur. 1938 r.) zmarł 18 listopada br. Był absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Dyplom lekarza uzyskał 31.01.1963 r. W roku 1965 ukończył dodatkowo studia na kierunku biochemia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie po stażu podyplomowym został zatrudniony w Katedrze Chemii Fizjologicznej. W 1970 r. uzyskał stopień doktora na podstawie pracy pt.: „Izolowanie i właściwości aspergillopeptydazy Af z płynnej hodowli grzyba Aspergillus fumigatus”. 20.05.1975 r. Rada Wydziału Lekarskiego WAM, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Korelacja między zaburzeniami biochemicznymi, a anomaliami chromosomalnymi w zespole Downa”, popełnionej na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, nadała Mu stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał 14.02.1985 r.
W latach 1979–2002 Profesor kierował Katedrą i Zakładem Fizjologii WAM, następnie był kierownikiem Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor Kędziora przebywał na stypendiach zagranicznych w Cardiothoracic Institute Bromptom Hospital (UK), w Laboratorie des Proteines Universite Paris (Francja), Department of Biochemical Genetics (London, UK) oraz Nine Wells Hospital, Dundee University (UK).
W latach 1991–1998 pełnił funkcję prorektora ds. nauki WAM w Łodzi. W tym okresie aktywnie współpracował z wojskową służbą zdrowia i medycznymi uczelniami wojskowymi USA i Europy Zachodniej.Od 2001 do 2013 roku pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Biochemii początkowo w Akademii Medycznej im. L. Rydygiera UMK w Bydgoszczy, a od 2004 roku w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Za wkład w rozwój biochemii Profesor otrzymał nagrodę indywidualną I stopnia Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, natomiast za wybitne osiągnięcia dla nauki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.