Współpraca z biznesem
Odpowiedzią na wymogi, jakie nowoczesnym uczelniom stawia współczesna gospodarka, warunkowana skalą współpracy nauki i biznesu, jest szereg inicjatyw uczelnianych, które służą budowie ekosystemu innowacji wokół Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych – serce badań rozwojowych Uniwersytetu Medycznego, którego nadrzędnym celem jest komercjalizacja oraz współpraca z szeroko rozumianym biznesem.
Centrum Innowacji i Transferu Technologii — Jest by wspierać potencjał uczelni. Korzystając z otaczającej nas wiedzy i potencjału ludzkiego, buduje pomost pomiędzy nauką i biznesem. Inspiruje i koordynuje kierunki współpracy tych dwóch obszarów, tak aby się uzupełniały i bezpośrednio przekładały na rozwój gospodarki w obszarze medycyny i zdrowia. Realizacja projektów krajowych i międzynarodowych, ochrona własności intelektualnej, wdrażanie innowacji to zadania Centrum.
Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Medycznego w Łodzi — Jednostka ogólnouczelniana wspierająca rozwój lokalnych podmiotów gospodarczych i innych podmiotów środowiska ekonomiczno-społecznego, w tym akademickiego. Jej priorytetowym zadaniem jest wspieranie firm nowo utworzonych lub w fazie rozwoju. Wspiera tworzenie aktywnego ekosystemu biznesowego oferując wynajem biur, coworking w przestrzeni open-space i usługi wirtualnego biura, korporacyjną księgowość i doradztwo prawne na preferencyjnych warunkach.
Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi — z powodzeniem wspomaga proces dydaktyczny, rozwój badań naukowych i transferu technologii. Jej głównym celem jest organizacyjne, rzeczowe i finansowe wspieranie działalności i rozwoju uczelni.
Spółka UMED — funkcjonuje na zasadach spółek typu spin-off, tworzonych we współpracy z uczelniami, jako jednostek wspierających wszelkie działania umożlwiające generowanie dodatkowych przychodów ich organów założycielskich. Aktywność Spółki UMED skupia się przede wszystkim na poprawie zarządzania infrastrukturą uczelni. Ponadto, spółka świadczy usługi m.in. o charakterze wdrożeniowym, koncepcyjnym i badawczym oraz prace rozwojowe w dziedzinach nauk o życiu (live science).
Sekcja ds. Badań Klinicznych — zapewnia kompleksowe, naukowo ukierunkowane planowanie, koordynowanie oraz zarządzanie pojedynczymi lub wieloośrodkowymi niekomercyjnymi badaniami klinicznymi, dla których Uniwersytet Medyczny w Łodzi występuje w roli sponsora.