Relacje z wyjazdów studentów – Finlandia
Anna, rok akademicki 2017/2018
University of Turku, Turku University Hospital, Turku, Finlandia
Co zapewniała placówka przyjmująca:
Szpital zapewniał fartuchy, mundurki medyczne, stetoskopy oraz skarpetki. Oprócz tego pierwszego dnia praktyk otrzymałam identyfikator z imieniem i nazwiskiem, następnie otrzymałam list z hasłami do systemu z wynikami badań pacjentów. W szpitalu znajdowała się stołówka, w której jako student miałam zniżki na lunch. Poza tym kawa, herbata z rana bez ograniczeń, czasem darmowe śniadania-mniej więcej raz w tygodniu. Dodatkowo mogłam brać udział w zajęciach z fińskimi studentami medycyny oraz uczęszczać na specjalne wykłady z pediatrii i neonatologii organizowane dla lekarzy.
Opis praktyk:
Praktyki zaczynałam o 7:30 od badania pacjentów, następnie o 8:00 odprawa z kawą/herbatą bez ograniczeń, czasem do tego ciasto lub kanapki. Raz w tygodniu we wtorki po odprawie miał miejsce wykład dla lekarzy z tematyki neonatologii/pediatrii. Po odprawie był obchód zwykle do 12–13. W czasie obchodu zapoznawałam się z dokumentacją pacjentów, wynikami badań, oraz proponowanym leczeniem. Tym czasie też lekarze i pani Ordynator odpytywali mnie z tego co wybadałam z rana i z jednostek chorobowych pacjentów/ogólnej wiedzy z zakresu neonatologii. Następnie był lunch-można było iść razem z lekarzami do stołówki lub zjeść coś przygotowanego przez siebie w kuchni. Później w zależności od planu pracy uczestniczyłam w badaniach USG, konsultacjach specjalistów, intubacji, zakładania dojścia PICK lub zwykłego dożylnego, w pracy bloku porodowego, operacjach naszych pacjentów, sekcjach zwłok. Jeśli na dany dzień nie było zaplanowanych za dużo zajęć czytałam podręczniki lub najnowsze artykuły, tego samego dnia lub następnego przy odprawie byłam odpytana z tego co się nauczyłam i co bym chciała zobaczyć w przyszłości. Dzień w szpitalu kończył się popołudniowym raportem dla lekarzy dyżurujących o 15:30.
Czas wolny:
Popołudniami zwiedziałam Turku i jego okolice, chodziłam do restauracji, spotykałam się ze znajomymi lub pracowałam w przydomowym ogródku i gotowałam coś. W weekendy oddawałam się swojej pasji-podróżom-zobaczyłam przepiękne wschodnie wybrzeże Finlandii, Archipelag Turku, Helsinki, Lahti i parki narodowe — cieszyłam się cudowną, dziką naturą Skandynawii. Pod koniec wyjazdu zaczęły się moje problemy zdrowotne, dzięki czemu miałam okazję zobaczyć fiński system opieki zdrowotnej również od drugiej strony.
Korzyści:
Miałam sposobność do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu pediatrii i neonatologii-dziedzin medycyny, z którymi wiążę swoją przyszłość oraz ćwiczenia techniki badania zwłaszcza noworodków. Poza tym był to intensywny kurs języka fińskiego, podszlifowania szwedzkiego oraz angielskiego. Dobrze było zobaczyć co to znaczy mieć odpowiednią ilość personelu na oddziale, a co za tym idzie mieć czas dla pacjentów, móc porównać funkcjonowanie fińskiej i polskiej służby zdrowia, edukacji medycznej oraz kultur.