Relacje z wyjazdów studentów – Niemcy
Martyna, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 16/07–16/09/2019
Frankfurt nad Odrą, Klinikum Frankfurt (Oder), Niemcy
Język praktyki Głównie niemiecki, zdarzali się pacjenci z Polski, z którymi porozumiewałam się po polsku i/lub pomagałam jako tłumacz. Większość lekarzy mówiła także po angielsku, więc gdy czegoś nie rozumiałam mogłam dopytać po angielsku.
Co zapewniała placówka przyjmująca
Strój roboczy był zapewniony przez szpital (biały fartuch + polówka + spodnie) – codziennie świeży zestaw, prany w szpitalu. Zakwaterowanie możliwe w cenie 100euro/miesiąc, jeśli się odpowiednio wcześnie aplikowało. Kawa, herbata, woda na oddziale; obiady bezpłatne w dniach pracy w szpitalnej stołówce.
Zakwaterowanie
Większość praktykantów miało pokój w szpitalu, mnie się trafiła kawalerka w centrum Frankfurtu – z kuchnią, łazienką, TV i internetem. Pomoc ze strony placówki – po wysłaniu maila z zapytaniem do osoby z działu kadr dot. mieszkania, dostałam ofertę pokoju w cenie 100 euro/miesiąc, klucze otrzymałam w 1szym dniu praktyk.
Wyżywienie
W dni robocze stołowałam się w szpitalnej stołówce – jedzenie bardzo dobre, codziennie 3 opcje do wyboru, w tym wegetariańska. Zdarzały się typowe dania kuchni niemieckiej (wursty, szpecle, kapusta kiszona). Kuchnia niemiecka bywa bardzo tłusta, więc często decydowałam się na opcje wege 🙂 W weekendy gotowałam sama bądź korzystałam z barów na mieście – Niemcy wschodnie to królestwo kebabów i azjatyckiego jedzenia:)
Opis przebiegu praktyki
W szpitalu musiałam być codziennie k. 7.30 i dzień zaczynaliśmy od godzinnej odprawy. Następnie pobieraliśmy krew (w Niemczech robią to raczej lekarze, a nie pielęgniarki),później wspólnie omawialiśmy postępy terapii pacjentów irobiliśmy obchód (w środę wielki obchód z ordynatorem). K.12–13 wspólnie chodziliśmy na przerwę obiadową. W międzyczasie mogłam obserwować przebieg badań
endoskopowych, punkcji, wykonywać badanie USG. 2x w tygodniu odbywały się po południu seminaria dla studentów (w poniedziałki na różne tematy, w czwartki z zakresu chirurgii), w pozostałe dni brałam udział w popołudniowych odprawach w Zakładzie Radiologii łączonych z innymi oddziałami.
Forma spędzania czasu wolnego
Wolny czas spędzałam z innymi praktykantami (również z naszej Uczelni) oraz studentami poznanymi tutaj. Frankfurt jest niewielkim miastem – większość lokali jest w centrum. Ceny w sklepach są podobne do naszych; restauracje i niektóre rzeczy bywają droższe (mięso, leki) – dzięki położeniu w pobliżu granicy (ok. 15min. Pieszo) niektóre rzeczy kupowaliśmy po polskiej stronie w Słubicach. Miasto położone ok. 100km od Berlina – możliwość zwiedzania stolicy w weekend. Poza tym w okolicy jest wiele jezior – przy słonecznej pogodzie jeździliśmy się opalać. Pierwszy raz w życiu miałam okazję być na Pol’and’Rock Festival – Kostrzyn n/Odrą był tylko 30km stąd.
Korzyści z praktyki
Miałam okazję obserwować niemiecki system opieki zdrowia, który jest dużo lepiej zorganizowany niż nasz. Poznałam wielu lekarzy, którzy bardzo chętnie wprowadzali mnie w życie oddziału — zdobyłam wiedzę z zakresu medycyny wewnętrznej, badania przedmiotowego i podmiotowego pacjenta oraz wypełniania dokumentacji medycznej. Mogłam brać udział w prostych czynnościach takich jak kaniulacja oraz obserwować badania endoskopowe. Uczestniczyłam w seminariach dla studentów o różnorodnej tematyce, miałam też możliwość poszerzyć umiejętności interpretacji obrazów radiologicznych. Wyjazd był świetną okazją na trening języka niemieckiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Dzięki mobilności stałam się bardziej otwarta, łatwiej nawiązuję kontakty z osobami z innych krajów. Miałam
możliwość poznania niemieckiej służby zdrowia co mam nadzieję pozytywnie wpłynie na moją dalszą edukację w UML. Pobyt ten był również świetną okazją do treningu językowego. Mam nadzieję, że placówka przyjmująca
również zyskała na moim pobycie – dostałam pozytywny feedback ze strony pracowników szpitala. Pomagałam jako tłumacz z języka polskiego (szpital znajduje się blisko granicy, dlatego zdarzali się polscy pacjenci, którzy często nie potrafili porozumiewać się w języku niemieckim) oraz asystowałam lekarzom w ich codziennych obowiązkach.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Jako, że jestem starostą roku to osoby z mojego rocznika zgłaszają się do mnie w wielu sprawach – często mam okazję doradzać ws. uczestnictwa w Programie Erasmus+ i zasadach aplikacji.
Filip, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07.2019/30.08.2019
Paracelsus Medizinische Privatuniversität, Klinikum Nürnberg Süd
Język praktyki Język niemiecki, angielski
Pacjenci oraz lekarze niechętnie posługują się językiem angielskim
Zakwaterowanie
Pokój w dzielonym mieszkaniu. Współlokatorzy byli studentami.
▪ Szpital nie oferuje zakwaterowania, więc trzeba je znaleźć we własnym zakresie
https://www.wg-gesucht.de/
Wyżywienie
Posiłki domowe przygotowane przez siebie
Opis przebiegu praktyki
Ogólne wrażenie. Jestem zadowolony z 2‑miesięcznych praktyk w tym szpitalu. Wyniosłem dużo przydatnych informacji, umiejętności i obserwacji podczas czasu spędzonego tutaj. W sierpniu większość lekarzy wyjechała na urlop i mniej się działo w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Język niemiecki i angielski Bardzo ważna jest znajomość języka niemieckiego. W przypadku osób, które się nim posługują zarówno pisemnie jak i w mowie zawsze znajdzie się więcej okazji, żeby się czegoś nauczyć lub w czymś pomóc. Dzięki temu miałem możliwość przyjmowania pacjentów i prowadzenia dokumentacji medycznej. Podczas operacji lekarze byli bardziej skłonni mi coś wytłumaczyć. Duża część personelu ma złe nastawienie do osób mówiących tylko po angielsku;
Klinika neurochirurgii Klinika jest bardzo duża i jest w stanie pomieścić ponad 50 pacjentów. Klinika ma do dyspozycji 2 sale operacyjne i miesięcznie przeprowadza 100–120 różnych zabiegów zarówno dorosłych jak i dzieci [rzadko] – urazy czaszki i kręgosłupa, nowotwory centralnego i obwodowego układu nerwowego, zabiegi odbarczające rdzeń kręgowy, leczenie bólu [implantacja SCS oraz pompy z lekami przeciwbólowymi], wodogłowie i wiele innych. Klinika dysponuje dużą ilością sprzętu w tym 2 mikroskopy i neuronawigację. Ponadto można zobaczyć zabiegi wykonywane przez neuroradiologów takie jak embolizacja naczyń zaopatrujących nowotwór i coiling tętniaków wewnątrzczaszkowych.
Jak wygląda typowy dzień? Choć odprawa zaplanowana jest na 7:30, choć zwykle zaczynaliśmy z opóźnieniem do około 10 minut. Następnie operatorzy szli na blok operacyjny, a reszta przeprowadzała obchód na oddziale intensywnej terapii. Około 9:15 rozpoczynał się obchód na oddziale. Po obchodzie lekarze zlecają badania, operowali, przyjmowali pacjentów oraz pisali wypisy. O 15:00 [czwartki 15:30] odbywała się odprawa radiologiczna. Neuroradiolodzy oraz neurochirurdzy dyskutowali na temat różnychpacjentów i ich badań z danego dnia. O godzinie 16:30 następowała zmiana lekarza dyżurnego, który zostawał na noc w szpitalu. Zwykle do domu wracałem po odprawie, ale zdarzało mi się zostawać dłużej i np. asystować do zabiegów w trybie nagłym.
Jacy są lekarze i pracownicy i na ile pozwalają studentom? Zabiegani, więc jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć to trzeba zadawać dużo pytań. Prawie wszyscy tłumaczą i odpowiadają na pytania. Bardzoważna jest znajomość języka niemieckiego. Na oddziale miałem możliwość pobierania krwi, usuwania drenów, badania, przyjmowania i opisywania pacjentów, prowadzenia ich dokumentacji medycznej oraz pisania wypisów.
Podczas praktyk trzeba wykazywać dużo inicjatywy — zamiast ogólnych pytań [“czy jest coś do zrobienia?”], lepiej pytać o konkrety [“czy są pacjenci do przyjęcia?”, “czy mogę asystować do tego zabiegu?”].
Zabiegi: jeżeli nie było żadnego asystenta to zawsze mogłem asystować do zabiegu. Zazwyczaj miałem możliwość założenia szwów na wszystkie warstwy. Niektórzy pozwalali mi oczyścić oczyścić pole operacyjne,
wyznaczyć linie cięcia, używać narzędzi do koagulacji i zostawić dren, czy też nawiercić otwór trepanacyjny [bardzo rzadko]. Oprócz tego wykonywałem standardowe rzeczy jako asysta: używanie ssaka, trzymanie haków itd. Jak najlepiej wynieść dużo z tej praktyki Polecam nauczyć/przypomnieć sobie podstawowe rzeczy z zakresu: A.Teoria
-Anatomia: podstawowe informacje o czaszce [kości] mózgu [przede wszystkich wzajemne położenie względem siebie], naczynia mózgowe [najważniejsze odgałęzienia + zatoki!], nerwy czaszkowe [przebieg, funkcje], drogi nerwowe [przede wszystkim piramidowe -> porażenie górnego i dolnego neuronu!], rdzeń kręgowy i kręgosłup [jak nerwy opuszczają kanał kręgowy, dermatomy itd] ‑Krwiak nadtwardówkowy i podtwardówkowy, krwawienie
Podpajęczynówkowe ‑Przepuklina jądra miażdżystego i stenoza kanału kręgowego ‑Wodogłowie ‑Nowotwory: oponiaki i glejaki wielopostaciowe ‑Tętniaki — przede wszystkim sposoby leczenia [coiling i clipping]
B.Praktyka
‑Badanie neurologiczne [objawy korzeniowe także] ‑Zakładanie szwów pojedynczych i ciągłych prostych, szwy podskórne, przywiązywanie drenu ‑Ręczne wiązanie szwów ‑Znajomość nazw narzędzi chirurgicznych [niemiecki i angielski] ‑Badania obrazowe — rozpoznawanie najważniejszych struktur i patologii, o których mowa powyżej
Forma spędzania czasu wolnego
Zwiedzanie Norymbergii i okolic, wyjazdy w różne regiony Niemiec. W Norymbergii w lipcu oraz sierpniu jest organizowanych wiele wydarzeń. Rok akademicki trwa do końca lipca, więc można poznać wielu studentówni spędzić z nimi czas [głównie w Erlangen, które leży obok Norymbergii. Polecam dołączyć do grupy na Whatsapp.
Korzyści z praktyki
Szczegóły powyżej, tutaj podsumowanie:-Rozwinięcie umiejętności językowych ‑Zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu neurochirurgii i neuroradiologii — Poznanie wielu ludzi i zwiedzenie wielu miejsc
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Przekazywanie nabytego doświadczenia podczas organizowanych przeze mnie warsztatów dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Julia, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 08.07.2019/09.09.2019
Klinikum Frankfurt (Oder)
Język praktyki Językami praktyki były angielski i niemiecki
Zakwaterowanie
Współwynajem kawalerki na terenie Frankfurtu. Znalezieniem mieszkania zajął się współwynajmujący.
Wyżywienie
W dni robocze obiad zapewniany by przez szpital. Jedzenie smaczne, do wyboru jedno z trzech dań (w tym wegetariańskie). Posiłki na mieście jedliśmy głównie podczas wycieczek, np. do Berlina. W samym Frankfurcie możemy polecić Burgerburo w centrum, zarówno pod względem burgerów jak i dobrych lodów.
Opis przebiegu praktyki
Nasz dzień w szpitalu zaczynał się od porannej odprawy (8:00), a kończył po popołudniowej. W międzyczasie pobieraliśmy krew, zakładaliśmy kaniule i uczestniczyliśmy w obchodach. Następnie uczestniczyliśmy w badaniach echokardiograficznych, obserwowaliśmy zabiegi przeprowadzane w ramach kardiologii inwazyjnej lub omawialiśmy teoretycznie aspekty diagnostyki i terapii poszczególnych schorzeń kardiologicznych.
Forma spędzania czasu wolnego
Pomimo bycia niewielkim miastem, Frankfurt nad Odrą leży w dobrej lokalizacji do planowania wycieczek. Niemieckie koleje oferują dobre połączenia i szeroką ofertę biletów, zwłaszcza na terenie landu. Warto jechać oczywiście do pobliskiego Berlina, Poczdamu, nieco dalej leży piękne Drezno. Z racji bliskości wielu jezior można również odpocząć na łonie natury – Helenesee znajduje się ok 5km od szpitala drogą rowerową.
Korzyści z praktyki
Zapoznałam się z systemem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Niemczech, nabyłam nową wiedzę praktyczną w temacie kardiologii, przyswoiłam nowe umiejętności (jak robienie ECHO), poprawiłam zdolność posługiwania się jęxykiem niemieckim i w ramach wypoczynku zwiedziłam ciekawe miejsca.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Wyjazd poszerzył moje horyzonty, rozwinął wiedzę i umiejętności; ciężko mi określić, jak mógłby wpłynąć na uczelnię lub klinikę.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Większość dzielenia odbywa się drogą szeptaną, tj podczas rozmów ze znajomymi z różnych uczelni. Zobowiązałam się również do pomocy w zorganizowaniu wyjazdu i koniecznej dokumentacji tym z nich, którzy przejawili zainteresowanie.
Daria, rok akademicki 2017/2018
Ameos Klinkum Halberstadt, Halberstadt, Niemcy
Co zapewniała placówka przyjmująca:
Fartuchy, zakwaterowanie (akademik dla pracowników ), obiady
Opis praktyki:
Na praktykach byłam traktowana jak „normalny” członek zespołu. Uczestniczyłam w zabiegach operacyjnych, znieczuleń pacjentów, rozmowach przed przyjęciem, wykonywaniu badań radiologicznych, MRI, CT, zabiegi interwencyjne pod kontrolą radiologiczną.
Czas wolny:
Halberstadt znajduje się w regionie Harz. W okolicy są ładne, stare miejscowości z zameczkami. Szczególne warte polecenia jest Wernigerode.W Halberstadt jest małe jeziorko, kompleks budynków sakralnych, małe centrum, ZOO, siłownia, kino. Miasteczko ma 40 tys. mieszkańców , wygląda ciekawie, ale widać duże wyludnienie (w weekendy nie ma nikogo na ulicach) — typowe dla tego biednego regionu Niemiec. Niestety zwiedzanie bez auta jest bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe- w mieście jest kolej. Polecam zabrać rower.
Korzyści:
* kształcenie umiejętności miękkich, respektowania woli pacjenta dot. podejmowania decyzji medycznych w oparciu o świadomą zgodę, prawo pacjenta do odmowy leczenia, resustytacji na oddziale intensywnej terapii,
* na anestezjologii można się naprawdę dużo nauczyć zarówno na sali OP, jak i na oddziele intensywnej terapii (intubacje, zakładanie wenflonów), na radiologii — spotkania z lekarzami z innych oddziałów na komikach radiologicznych, styczność z wszystkimi przypadkami szpitala (interna, chirurgia naczyniowa, ogólna, urazowa, ortopedia, urologia)
*w szpitalu działa funkcja zespołu ds.leczenia bólu, poznanie europejskiego podejścia do leczenia bólu, terapii opioidami,
*praca w międzynarodowym teamie- można poznać wielu ciekawych ludzi, z różnych krajów, na oddziałach max 1–2 asystentów niemieckich,
*obserwacja funkcjonowania w niemieckim szpitalu, odrębności diagnostyczne i postępowaniu leczniczym, informacje dotyczące wyjazdu, uzyskania Approbation — bardzo przydatne jeśli myśli się o wyjeździe do pracy do Niemiec,
*poznanie problemów ówczesnej opieki zdrowotnej w Niemczech- kryzys migracyjny, problemy komunikacyjne, różnice kulturowe pacjentów z ośrodka dla uchodźców, który jest w mieście vs nastawienie personelu (Wschodnie Niemcy-biedny region, brak pracy, wyludnienie); trudności diagnostyczne wynikające z odrębności występowania chorób, radzenie sobie z pacjentami po traumatycznych przeżyciach z krajów pochodzenia, ucieczki do Europy, narkomanami.
Joanna, Wydział Lekarski
BG Klinikum Duisburg, Niemcy
Dwa tygodnie spędziłam na SORze, gdzie miałam okazję porozmawiać z pacjentami, zobaczyć zaopatrywanie ofiar wypadków przywożonych do szpitala m.in. helikopterem. Byłam również na oddziale intensywnej terapii, gdzie brałam udział w obchodach lekarskich, badaniu pacjentów itd. Pozostałe tygodnie spędziłam na bloku operacyjnym, asystując oraz obserwując wiele operacji.
Marta, Wydział Wojskowo – Lekarski
Medizinische Hochschule Hannover, Niemcy
Praktyki w klinice ginekologii i położnictwa były ogromnie ciekawe. Miałam możliwości kontaktu z pacjentkami:
- onkologicznymi – głownie nowotwory jajnika i sutka, uczestniczyłam w procesie leczenia (chirurgiczne, chemioterapia);
- z zaburzeniami płodności – diagnostyka, leczenie chirurgiczne, hormonalne, techniki wspomaganego rozrodu;
- w ciąży – najciekawsza część praktyk – ciąże zagrożone, diagnostyka prenatalna, także inwazyjna jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Klinika jest najwyższym ośrodkiem referencyjnym dla ciąż powikłanych. Rodzą się tutaj dzieci z rzadkimi zespołami genetycznymi, hemofilią, anemią sierpowato krwinkową, wadami wrodzonymi serca i układu pokarmowego. Uczestniczyłam w badaniu noworodka z koarktacją aorty. Miałam możliwość, a w zasadzie obowiązek asystowania przy operacji cięcia cesarskiego, łącznie około 40 cięć cesarskich.
Niemieccy lekarze, pielęgniarki i położne chętnie pozwalają studentom na aktywne uczestniczenie w obowiązkach szpitalnych. Wielokrotnie pobierałam krew, zakładał wkłucia dożylne, kaniule do portów do chemioterapii, robiłam USG nerek po zabiegach chirurgicznych, USG ciąży.
Uczestniczyłam w przyjmowaniu pacjentek na oddział, zbierałam wywiad i uzupełniłam dokumentację – świetny sposób szlifowania języka J
Byłam tłumaczem (wiele pacjentek ze środkowej Europy – z Polski, Czech i Słowacji – w Czechach spędziłam rok a słowacki przy znajomości polskiego i podstaw czeskiego to łatwizna J ) zarówno podczas zbierania wywiadu jak i przygotowania pacjentek do zabiegów.
Agnieszka, Adrianna, Katarzyna, lekarski, rok akademicki 2018/2019,
Kassel, Elisabeth-Krakenhaus Kassel, Niemcy