Relacje z wyjazdów studentów – Portugalia
Wojtek, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07–30.08.2019
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki W języku angielskim
Zakwaterowanie
Większość przyjezdnych wynajmowała pokoje w dzielonych mieszkaniach w okolicach szpitala.
▪ Pokoje oferowane w akademikach standardem znacząco odbiegały od warunków w pokojach oferowanych przez osoby prywatne – studenci mieszkający w akademikach je odradzali.
▪ Pokoju polecam szukać jeszcze przed wyjazdem
– większy wybór i lepsze ceny.
Sposób znalezienia mieszkania
Kontakt do właściciela wynajmowanego mieszkania otrzymaliśmy od koleżanki ze studiów, która odbywała praktykę w Faro przed nami.
▪ Na Facebooku, co roku zakładane są grupy np. Faro Erasmus 2019, gdzie miejscowi umieszczają ogłoszenia wynajmu pokoi dla przyjezdnych studentów.
Wyżywienie
Posiłki przygotowywaliśmy głównie sami, czasami korzystaliśmy ze szpitalnej stołówki.
▪ W mieście znajduje się wiele restauracji, zarówno mniejszych z lokalnymi przysmakami (ryby, owoce morza) jak i większych, z bardziej zróżnicowaną kuchnią
▪ Na każdym rogu znajdują się niewielkie, rodzinne kawiarnie – „Pastelarie” oferujące dobrą kawę i coś słodkiego za niewielkie pieniądze.
▪ Polecam zwłaszcza te małe, rodzinne restauracje. Można tam zjeść przepyszne jedzenie w rozsądnej cenie i w przytulnej atmosferze.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki odbywałem na Oddziałach Chirurgii i Chorób Wewnętrznych.
▪ Na Oddziale Chirurgii lekarze tworzą zespoły, czyli tzw. „teamy”, które mają ustalony grafik pracy i dyżurów na poszczególne dni. Studenci są przydzielani do tych zespołów i towarzyszą lekarzom w ich obowiązkach. Codziennie, każdy team pracował w innych częściach szpitala: na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w poradni (drobne zabiegi) i na sali operacyjnej. Atmosfera była przyjazna, wszyscy byli mili i pomocni. Praktycznie wszyscy lekarze mówili po angielsku. Niestety poza obserwacją procedur, udziału w obchodach i niekiedy pomocy przy drobnych zabiegach, np. szyciu i zaopatrywaniu ran, nie mieliśmy praktycznego zajęcia.
▪ Na Oddziale Chorób Wewnętrznych panowała przyjazna, rodzinna atmosfera. Lekarze byli bardzo pomocni. Każdego dnia odwiedzaliśmy pacjentów, przeprowadzaliśmy badania i omawialiśmy przypadki medyczne. Niestety brak znajomości języka portugalskiego może być kłopotliwy w zbieraniu wywiadu, ale lekarze chętnie pomagają w rozmowie z pacjentem.
Forma spędzania czasu wolnego
Podróże w obrębie malowniczego regionu Algarve – Faro stanowi idealną bazę wypadową do podróży wzdłuż wybrzeża, a także do innych, atrakcyjnych turystycznie miejsc. Z Faro kursują bezpośrednie pociągi do Lizbony, Porto, a także autobusy do Sevilli w Hiszpanii.
▪ Z portu w Faro kursują promy na przepiękne plaże położone na pobliskich wyspach np. Culatra czy Farol
▪ Na najbardziej popularną plażę kursują autobusy .
- 30 minut od przystanku autobusowego przy szpitalu.
Korzyści z praktyki
Zawarcie nowych znajomości ze studentami z zagranicznych uniwersytetów
▪ Udoskonalenie umiejętności mówienia w obcym języku
▪ Zapoznanie się z systemem funkcjonowania służby zdrowia i metodami leczenia chorób w innym kraju Unii Europejskiej
▪ Możliwość połączenia praktyki i zbierania zawodowych doświadczeń z aktywnym wypoczynkiem za granicą
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność pozwoliła mi na zapoznanie się z systemem Ochrony Zdrowia w Portugalii i porównaniu go do systemu w Polsce, zawarcie nowych znajomości ze studentami z zagranicznych uniwersytetów oraz umożliwiała wykorzystanie umiejętności językowych w praktyce. Poza tym dała możliwość odwiedzenia pięknego kraju z bogatą kulturą.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Dzielę się wrażeniami z wyjazdu ze znajomymi ze studiów i zachęcam do wzięcia udziału w programie.
Kamil, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 08.07.19 do 09.09.19r.
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki Pacjenci mówili głównie w języku portugalskim. Lekarze pośredniczyli w komunikacji student-pacjent.
Zakwaterowanie
Wynajmowałem pokój w prywatnym mieszkaniu współdzielonym wraz z innymi studentami. Mieszkanie udało mi się znaleźć dzięki pomocy ubiegłorocznych uczestników programu Erasmus.
Wyżywienie
Przygotowywaliśmy głównie posiłki domowe. W szpitalu znajduje się tania i smaczna stołówka, z której zdarzało nam się korzystać. Często wychodziliśmy na miasto by tam próbować regionalnej kuchni, która jest smaczna i zdrowa, oparta głównie na owocach morza.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki zorganizowane były w następujący sposób. Pierwszego dnia należało się udać do budynku CFIC, w którym znajdowały się osoby odpowiedzialne za przyjęcie i przedstawienie zagranicznych praktykantów na oddziałach obejmujących plan praktyk. W moim przypadku były to odziały Ginekologii i Gastroenterologii. Po pokierowaniu na odział praktyk wyznaczana była osoba, która oprowadzała po oddziale i tłumaczyła jego funkcjonowanie. Praktyki na oddziale Gastroenterologii trwały przeważnie od 9 do 13. W tym czasie zawsze udawało mi się znaleźć lekarza który miał chwilę by wytłumaczyć czym się zajmuje na oddziale. Często oglądałem zabiegi z zakresu gastroenterologii np.: kolonoskopii, gastroskopii czy ECPW. Podczas procedur lekarze chętnie odpowiadali na zadanie pytania, po za tym zawsze byli bardzo mili i uprzejmi. Na oddziale Ginekologii czas praktyk był podobny z tą różnicą,
że pierwszego dnia osoba odpowiedzialna za nas na oddziale przygotowywała dla nas plan praktyk zgodnie z którym kolejno poznawaliśmy różne aspekty ginekologii na odcinkach: ginekologii stanów nagłych, ginekologii operacyjnej czy położnictwa. Nie było problemów żebyśmy oglądali większość zabiegów ginekologicznych. Lekarze chętnie zajmowali się nami na oddziale, choć czasu który mogli dla nas poświęcić nie było zbyt wiele. Gdy tylko była możliwość pokazywali, tłumaczyli co i dlaczego robią.
Forma spędzania czasu wolnego
Po praktykach jako ulubioną formę rozrywki wybieraliśmy plażowanie. Wolny czas spędzaliśmy także na poznawaniu przepięknego wybrzeża Algarve i okolicznych miejscowości. Podróżowaliśmy głównie pociągami i autobusami. Komunikacja była bardzo dobra i stwarzała wiele możliwość, niestety jej
koszty były spore. W wolne weekendy podróżowaliśmy nieco dalej. Udało nam się zobaczyć Lizbonę, Porto oraz leżącą niedaleko Sewillę. Ceny mieszkania i życia w Portugalii są nieco wyższe niż w Polsce.
Korzyści z praktyki
Poprawa umiejętności językowych, wzrost pewności siebie, praktyczne rozwiązywanie problemów.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność dodała mi pewności siebie, pozwoliła poznać specyfikę pracy lekarza za granicą oraz doświadczyć portugalskiej kultury. Placówka macierzysta i przyjmująca zacieśniły wzajemną współpracę co w przyszłości może zaowocować kolejnymi wyjazdami studentów.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
- realizacja programu ankietowego
— udostepnienie kontaktu mailowego
Monika, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07–30.08.2019
Universidade do Algarve, Centro Hospitalar Universitário do Algarve
Język praktyki Angielski
Zakwaterowanie
Większość studentów znalazła pokój w mieszkaniu dzielonym z innymi studentami.
Kilka osób mieszkało w akademiku, ale nie polecali tego rozwiązania. Pokoje są dzielone, mają bardzo niski standard i są dość drogie — za ich cenę można dostać pokój w mieszkaniu. Najlepiej znaleźć mieszkanie jeszcze z Polski, ponieważ za akademik trzeba zapłacić za miesiąc z góry, a na 1 miesiąc trudniej coś wynająć. Kontakt do właściciela mieszkania dostałam od koleżanki, która mieszkała u niego wcześniej. Inni szukali przez grupy na facebooku.
Wyżywienie
Gotowaliśmy głownie sami, ale można było zjeść niedrogi lunch w szpitalu. Na mieście ceny wahają się w zależności, czy jest to restauracja typowo turystyczna, czy dalej od centrum dla lokalnych mieszkańców. Polecamy rodzinne restauracje, np. „O Alminhas” lub „O Chavalar”, w których można zjeść przepyszne lokalne dania i w których jest przemiła atmosfera.
Warto spróbować świeżych ryb i owoców morza. Potrawą regionalną w rejonie Algarve jest cataplana (potrawka z ryb i owoców morza).
Opis przebiegu praktyki
Praktyki odbywałam na Oddziałach Chirurgii i Chorób Wewnętrznych.
Na chirurgii studenci są przydzielani do zespółu lekarzy i z nimi pracują. Codziennie mój zespół miał inne zadania: SOR, operacje, drobne zabiegi, w których uczestniczyłam. Wszyscy byli mili, aczkolwiek rzadko można było zrobić coś praktycznego.
Na internie trochę doskwierał mi brak portugalskiego, ale lekarze (większość mówi bardzo dobrze po angielsku) i inni praktykanci tłumaczyli. Również bardzo sympatyczna atmosfera.
Forma spędzania czasu wolnego
Faro jest rewelacyjną bazą wypadową. Region Algrave jest bardzo atrakcyjny i warto go zwiedzić. My poszczególne miasteczka i plaże zwiedzaliśmy jeżdżąc pociągami, autobusami (Eva transport) i dzięki aplikacji Bolt (tańszy Uber).
Z Faro jest blisko do Sevilli (2h45 jazdy FlixBusem).
Faro jest rewelacyjną bazą wypadową. Region Algrave jest bardzo atrakcyjny i warto go zwiedzić. My poszczególne miasteczka i plaże zwiedzaliśmy jeżdżąc pociągami, autobusami (Eva transport) i dzięki aplikacji Bolt (tańszy Uber).
Z Faro jest blisko do Sevilli (2h45 jazdy FlixBusem) i do Lizbony (pociąg, autobus).
Jeśli będziecie chcieli jechać do Porto warto wcześniej poszukać tanich lotów, lub jechać pociągiem.
W samym Faro jest plaża oddalona autobusem ok. 25 min od szpitala.
Korzyści z praktyki
Zawarcie nowych znajomości, możliwość zobaczenia jak wygląda praca lekarza w innym kraju, większa swoboda w mówieniu po anielsku.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność pozwoliła mi na porównanie systemów Ochrony Zdrowia w Polsce i w Portugalii oraz doświadczyć portugalskiej kultury
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Zachęcałam i opowiadałam innym studentom o odbytej praktyce.
Paulina, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 01.07 – 30.08.2019r.
Universidade do Coimbra, Centro Hospitalar e Universitário de Coimbra
Język praktyki Angielski, jeżeli pacjenci znali język angielski wówczas komunikacja odbywała się w języku angielskim, niestety odbywało się to bardzo rzadko.
Zakwaterowanie
Osobny pokój w dzielonym mieszkaniu w centrum miasta. W mieszkaniu znajdowało się 6 pokoi, w których to mieszkali inni studenci. Moimi współlokatorami byli włosi, brazylijki oraz portugalka. Przed wyjazdem na praktykę próbowałam skontaktować się z osobą, która koordynuje akademikiem, niestety nie udało mi się dotrzeć do odpowiedniej osoby. Mieszkanie znalazłam poprzez fanpage na facebooku. Są to między innymi:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002724078707
niestety Pan z którym się tutaj skontaktowałam bardzo słabo mówił po angielsku, dlatego też zrezygnowałam z tego fanpagu.
https://www.facebook.com/univercitycoimbra/
Tutaj agent nieruchomości bardzo dobrze mówił po angielsku, szybko znaleźliśmy odpowiednie mieszkanie i się zdecydowałam. Serdecznie polecam.
Wyżywienie
Śniadania we własnym zakresie, w domu, natomiast obiady i kolacje jedliśmy w stołówkach studenckich. Polecam słodkie ciastko ‘Pastel de Nata’, czyli ciastko z budyniem jajecznym, które jest tradycyjnym, portugalskim przysmakiem. Jest bardzo dobre i bardzo słodkie.
Opis przebiegu praktyki
Moja praktyka obejmowała dwa tygodnie chirurgii, dwa tygodnie anestezjologii oraz miesiąc kardiologii. Na chirurgii niestety spora część lekarzy nie mówiła zbyt dobrze po angielsku co znacznie utrudniało komunikację. Dzień na oddziale rozpoczynał się obchodem (oczywiście w języku portugalskim). Na oddziale anestezjologii całe dnie spędzałam na bloku operacyjnym przyglądając się zabiegom z różnych działów medycyny, były to między innymi zabiegi ortopedyczne, chirurgiczne. Opiekun, na którego trafiłam na oddziale anestezjologii bardzo chętnie opowiadał o wszystkim z zakresu anestezjologii. Oddział kardiologii znajdował się w szpitalu po drugiej stronie rzeki. Lekarze, którzy pracowali na tym oddziale bardzo dobrze mówili po angielsku, bardzo chętnie opowiadali mi o pacjentach i wspólnie badaliśmy pacjentów. Dużą zaletą tego oddziału było to, iż mieli oni bardzo dobrze rozwiniętą pracownię hemodynamiczną, dlatego też dużo czasu spędzałam przyglądając się różnym zabiegom przeprowadzanym w tych pracowniach.
Forma spędzania czasu wolnego
W mieście codziennie organizowane są koncerty m.in. koncerty Fado. Często w weekendy jeździliśmy pociągiem na najbliższą plażę, kilka razy wykupiliśmy grupową lekcję nauki pływania na desce surfingowej. We własnym zakresie organizowaliśmy wycieczki do Porto bądź do Lizbony.
Korzyści z praktyki
Poszerzenie wiedzy na temat chirurgii, anestezjologii oraz kardiologii. Poznanie wielu ludzi z różnych zakątków świata. Możliwość poznania wielu innych kultur i tradycji. Rozwój swoich umiejętności językowych z zakresu języka angielskiego i portugalskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność ta poszerza horyzonty, sprawia, że stajemy się odważniejsi, bardziej wyrozumiali i tolerancyjni. Możliwość poznawania i porównania sposobu nauczania. Możliwość porównania sposobu funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej w Europie.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Rozmowy z przyjaciółmi.
Łukasz, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 1.07.19 – 6.09.19
University of Porto, Institute of Biomedical Sciences Abel Salazar
Język praktyki Język angielski. Większość czasu spędzaliśmy z lekarzami, którzy mówili po angielsku i wszystko na bieżąco tłumaczyli. Jeżeli pacjenci znali angielski, również z nimi mogliśmy się porozumiewać
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie znaleźliśmy przez jedną z grup na facebooku ESN Porto 2018/2019 lub Erazmus Porto 2018/2019. Mieszkaliśmy w prywatnym mieszkaniu z innymi studentami (lokalnymi i zagranicznymi). Grupy na facebooku ESN Porto oraz Erazmus Porto 2018/2019 pomogły nam znaleźć mieszkanie. Uniwersytet dawał możliwość aplikowania do swoich akademików jednak nikt się tam nie dostał, a także zostały do nas wysłane propozycje prywatnych akademików (4–5 adresów, z którymi współpracuje uniwersytet)
Wyżywienie
Głównie gotowaliśmy w domu, ponieważ jedzenie w kantynie nie było najlepsze. W Porto jest dużo restauracji, jednak dobrze jest wiedzieć, którą wybrać, gdyż są lepsze i gorsze. Najlepiej zapytać lokalnych osób. Koniecznie należy spróbować Francesinii oraz dorsza gdyż są to ich tradycyjne dania!
Opis przebiegu praktyki
Praktyki uważam za bardzo udane. Każdy lekarz mówił świetnie po angielsku- nie było problemów z komunikacją. Godziny uczęszczania do szpitala każdy ustalał sobie indywidualnie z lekarzami – tak jak im pasowało. Uczęszczałem na urologię oraz chirurgię ogólną, więc czas głównie spędzałem na bloku operacyjnym, gdzie oglądałem zabiegi lub uczestniczyłem czynnie w operacjach. Często również chodziłem na izbę przyjęć, gdzie również pomagałem lekarzowi w różnych czynnościach.
Forma spędzania czasu wolnego
Główną atrakcją tych praktyk było samo Porto, gdyż oferowało bardzo dużo możliwości. Zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością i nawet po 2 miesiącach się nie nudziło. Porto jest bardzo studenckim miastem, więc można tam spotkać wiele ciekawych ludzi. Czas wolny lub wieczory spędzaliśmy przy winie w miejscach spotkań takich jak Jarrdim de Virtudes oraz Jarrdim do Morro, gdzie oglądalśmy najpiękniejsze zachody słońca. Dodatkowo często udawaliśmy się na plażę np. do Matosinhos gdzie bardzo uczyliśmy się surfować. 5 lekcji surfingu kosztuje ok 60–65 euro i należy się zgłosić bezpośrednio do jednej ze szkół których przy plaży jest sporo. Dodatkowo zwiedzaliśmy takie miejsca jak Park narodowy Geres oraz park Paiva, do których należy udać się samochodem ( www.turisrentacar.pt – tania wypożyczalnia). Lizbona również jest miejscem wartym zobaczenia. Bardzo często są tanie bilety lotnicze z Porto do Lizbony (20–30 euro w dwie strony). Podczas wakacji w Porto również obowiązuje promocja weekendowa na bilety kolei miejskiej, którą można dojechać do wielu ciekawych miejsc ( bilet 2 euro w dwie strony)
Korzyści z praktyki
Zdecydowanie podszkoliłem język angielski oraz nauczyłem się podstaw portugalskiego. Zobaczyłem i uczestniczyłem w wielu zabiegach, których raczej nie zobaczyłbym w Polsce (prędko). Rozwinąłem zdecydowanie swoją wiedzę w dziedzinie Urologii oraz chirurgii ogólnej. Nawiązałem wiele przyjaźni oraz znajomości międzynarodowych. Zwiedziłem Portugalię, która jest w 100% warta zobaczenia!
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Uważam, że moja praktyka w Porto rozwinęła mnie w wielu dziedzinach. Mam nadzieję, że moja mobilność w Porto pozwoli na rozszerzenie międzynarodowej współpracy pomiędzy naszymi Uniwersytetami i większa ilość studentów z Łodzi będzie miała możliwość wyjechać do Porto, a także więcej studentów z Portugalii będzie chciało przyjechać do Łodzi.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Mam nadzieję, że będę mógł pomóc innym studentom, zarówno z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jak i University of Porto w organizowaniu ich praktyk lub studiów w Łodzi lub Porto.
Natalia, Wydział Lekarski
Universidade de Coimbra, Portugalia
Pierwszy miesiąc praktyk (lipiec 2016 r.) spędziłam na oddziale pediatrii. Praktyka na tym oddziale odbywa się w systemie dwutygodniowych tur: 1. na oddziale pediatrycznym, 2. na oddziale neonatologicznym i/lub 3. w gabinetach specjalistów różnych dziedzin pediatrii. Pierwsze dwa tygodnie lipca spędziłam w gabinetach, a drugie dwa tygodnie na oddziale pediatrycznym. Miałam możliwość zetknięcia się z ciekawymi przypadkami pacjentów z różnych dziedzin pediatrii, udziału w badaniach diagnostycznych i samodzielnego wpisywania danych do komputerowych historii chorób pacjentów.
Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie życiowe. Uwielbiam podróżować i dzięki praktykom udało mi się zwiedzić kolejne miejsce na świecie. Pozwoliło mi także spojrzeć na studia i przyszłą pracę w szpitalu z innej strony, jak również zapoznanie z praktyką zawodową w innym kraju. Dla obu uniwersytetów jest to bardzo korzystne, ponieważ pozwala na poszerzenie wiedzy studentów, nauki obcego języka oraz zyskaniu znajomości w innym kraju.
Klaudia, Wydział Lekarski, rok akademicki
Hospital de Faro, Portugalia
MIEJSCE PRAKTYKI | Portugalia, Faro
Centro dr Formaçào, Investigaçào e Conhecimento Hospital de Faro |
JĘZYK PRAKTYKI/JĘZYK KOMUNIKACJI Z PACJENTAMI | Angielski (mimo wszystko zachęcam do nauki języka portugalskiego przed wyjazdem) |
CO ZAPEWNIAŁA PLACÓWKA PRZYJMUJĄCA | Zakwaterowanie, fartuchy dwuczęściowe: bluza plus fartuch (na oddziale ginekologii i położnictwa) |
DODATKOWE WYMAGANIA ZE STRONY PLACÓWKI | Potwierdzenie statusu studenta Wydziału Lekarskiego |
MIESZKANIE
|
Pokój w mieszkaniu (najczęściej trzypokojowym) należącym do szpitala, znajdującym się naprzeciwko niego, dzielone z innym pracownikiem szpitala |
SPOSÓB ZNALEZIENIA MIESZAKANIA | Zagwarantowane przez szpital – należy skontaktować się z działem zakwaterowania (pracuje tam Pani Mafalda – o nią trzeba pytać) |
DOJAZD DO PLACÓWKA Z MIEJSCA ZAMIESZKANIA | Pieszo. Ja mieszkałam naprzeciwko szpitala ale Faro jest na tyle małe że z większości lokalizacji można dojść pieszo w 10–20 minut. Można również dojechać autobusem miejskim (brak rozkładów na przystankach) |
WYŻYWIENIE | Najczęściej przygotowywałam posiłki w domu. Szpital oferuje tanie, dosyć smaczne obiady dla pracowników. |
KRÓTKI OPIS PRZEBIEGU PRAKTYK
|
Praktyki odbywałam na oddziale Ginekologii i Położnictwa – po jednym miesiącu skupiając się na problemach położniczych i jednym na ginekologicznych. Zaczynałam o godzinie 9:00 i kończyłam około godziny 14:00. Raz w tygodniu miałam 12-godzinny dyżur na Izbie Przyjęć wspólnej dla ginekologii i położnictwa.
Uczestniczyłam we wszystkich formach opieki nad pacjentami: obserwowałam pracę lekarzy na oddziałach klinicznych, w przychodniach (onkologicznej, ginekologicznej, położniczej), na bloku operacyjnym, w sali porodowej, w Izbie Przyjęć, w gabinetach zabiegowych. Miałam możliwość przeprowadzania badania ginekologicznego, USG kobiety ciężarnej, pobierania materiału do badania cytologicznego itp. Wszyscy lekarze z którymi pracowałam znali język angielski i chętnie tłumaczyli mi przypadki kliniczne, odpowiadali na moje pytania, wyczerpująco opowiadali o metodach leczenia. Wyjątkiem były sytuacje kiedy w szpitalu było dużo pacjentek, nie starczało czasu na dogłębne przedstawienie problemu. Problematyczny był również fakt ograniczonej możliwości kontaktu z pacjentkami. Dlatego uważam, że nauka portugalskiego przed wyjazdem jest bardzo przydatna. Mimo, że nie miałam problemu z dogadaniem się z większością osób po angielsku, znajomość portugalskiego bardzo ułatwiłby mi mój pobyt. |
FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU
|
W Faro można spędzać czas na wiele sposobów, np. jadąc na plażę. W okresie letnim można się dostać na nią promem (kursuje kilka razy dziennie do czwartego września, później tylko o 9:00 z powrotem o 17:00) lub autobusem miejskim (w wakacje np. autobusem nr 17, który ma przystanek pod blokiem należącym do szpitala). W obu przypadkach czas podróży to około pół godziny. Również korzystając z promu można wybrać się na plażę na wyspie Farol – dużo bardziej spokojną i „dziką” niż najbliższa „plaża w Faro”. Pogoda dopisuje w lato każdego dnia co czyni wycieczki na plaże bardzo atrakcyjne.
Wieczorem można wyjść na miasto gdzie w każdy dzień tygodnia spotkać można tłumy Portugalczyków i turystów spędzających czas w restauracjach, pubach czy kawiarniach. W weekendy można udać się również do klubów. Podczas wakacji w mieście organizowanych jest wiele koncertów i festiwali, np. Festiwal Owoców Morza gdzie można spróbować tradycyjnych, lokalnych potraw czy African Parade odbywająca się na plaży. Miasto jest niezwykle urokliwe, mimo licznych blokowisk nie straciło swojego unikalnego klimatu. Warto odwiedzić m.in. Stare Miasto. Pociągiem można dojechać do okolicznych miejscowości żeby zwiedzić Algarve. W niektórych z nich znajdziemy niezwykłe plaże otoczone skałami i fiordami (np. w Albuferii, Portimao, Sagres), w innych ogromne fale i intensywnie turkusowy ocen (Tavira). Można również pojechać dalej i zwiedzić Lizbonę, Porto, Bragę czy Coimbrę. Z Faro niedaleko jest również do Sewilli którą warto zobaczyć. |
KORZYŚCI Z PRAKTYKI ZAGRANICZNEJ
|
Poznanie kultury i sposobu życia w innym kraju, poznanie sposobu leczenia, organizacji szpitala innego niż polski. Poprawa zdolności językowych w tym podszkolenie angielskiego medycznego. Większa otwartość w kontaktach międzyludzkich oraz szukaniu pomocy. |