Relacje z wyjazdów studentów – Włochy
Julia, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 02/07/2019 — 01/09/2019
Universita Degli Studi Di Bari Aldo Moro
Język praktyki Komunikowaliśmy się z lekarzami w języku angielskim. Lekarze streszczali nam stan pacjenta i planowane leczenie.
Zakwaterowanie
Pokój w mieszkaniu dzielony z koleżanką, z którą przyjechałam na Erasmusa. Mieszkanie zostało mi polecone przez polskiego studenta, który w zeszłym roku był w Bari na praktykach.
Wyżywienie
Głównie przygotowywałyśmy posiłki domowe. Najbardziej smakowały nam regionalne produkty- pomidory, oliwki, oliwa, mozzarella. Jeśli jadłyśmy na mieście to najbardziej smakowała nam pizza.
Opis przebiegu praktyki
Pierwszy miesiąc spędziłyśmy na oddziale geriatrycznym. Towarzyszyłyśmy lekarzom przy wizytach pacjentów, brałyśmy udział w obchodach oraz uczestniczyłyśmy w rutynowych zabiegach i badaniach wykonywanych na oddziale ( pobieranie krwi, badanie USG).
Drugi miesiąc spędziłyśmy na oddziale hematologii, gdzie miałyśmy możliwość pójścia do laboratorium diagnostycznego, gdzie samodzielnie mogłyśmy wykonać takie eksperymenty jak: izolacja RNA, PCR, FISH..
Forma spędzania czasu wolnego
W Bari jest prężnie działająca grupa Erasmus Students Network, która organizowała nam cały czas wolny. Wieczorami organizowali spotkania integracyjne, a w weekendy wycieczki na plażę.
Korzyści z praktyki
Poznanie języka i kultury południowych Włoch. Umiejętność dobranie słów z języka angielskiego, by byś zrozumiałym dla Włochów i Polaków ( wbrew pozorom różnice w ekspresji wymagają innego doboru słów).
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Mobilność przede wszystkim „otwiera głowę”. Jeśli chodzi o mnie zaczęło mi towarzyszyć odczucie, że świat jest dla mnie otwarty i jestem w stanie spokojnie odnaleźć się innej kulturze. Zlikwidowało strach przed zmianą. Jeśli chodzi o placówkę macierzystą i placówkę przyjmującą, to uważam, że przyjmowanie zagranicznych studentów jest cennym doświadczeniem dla uczelni, gdyż stwarza ona płaszczyznę komunikacji , która może być wszechstronnie wykorzystana..
Wiktoria, stomatologia, rok akademicki 2018/2019, 24/07/2019 — 23/09/2019
University of Turin, Dept. of Surgical Sciences, CIR Dental School, Prosthodontic Section
Język praktyki Włoski/Angielski, Język angielski i włoski — lekarze i studenci tłumaczyli wszystko po angielsku, rozumiałam jednak wywiady z pacjentami po włosku
Zakwaterowanie
Miałam osobny pokój w mieszkaniu dwu-osobowym. Mieszkanie znalazłam na grupie Erasmus Torino, zastępowałam jedną lokatorkę na czas jej wakacji, jednak koordynator włoski chciał pomóc w znalezieniu i pytał się, czy wszystko jest w porządku
Wyżywienie
Gotowałam sama — lato w tym roku było bardzo upalne więc jadłam głównie warzywa i owoce. I lody, dużo lodów (lodziarnia na parterze mojego budynku )
Opis przebiegu praktyki
W sierpniu wszystkie oddziały specjalizacyjne były zamknięte z powodu wakacji — razem z 3 innymi studentkami z Turcji codziennie byłyśmy na Izbie Przyjęć — miałyśmy do czynienia z przypadkami bólu ostrego, urazów powypadkowych, pacjenci przychodzili z powodu usterek protez, przyjmowaliśmy także dzieci. Głownie naprawa protez, ekstrakcje, wypełnienia tymczasowe, pulpektomia, drenaż ropni. Przepisywanie środków farmakologicznych. We wrześniu wszystkie oddziały ruszyły, każdego tygodnia spędzałyśmy czas na innej klinice w zależności od ilości pacjentów i przewidzianych zabiegów. Najbardziej podobała mi się klinika endodoncji — Prof. Berutti jest jednym z moich autorytetów i było to niesamowite doświaczenie, móc mu asystować i prowadzić z nim dyskusje. Przeszłam podstawowy kurs pracy pod mikroskopem Zeiss, a także poznałam nowe metody wypełniania kanałów. Na chirurgii wykonywałam ekstrakcje, znieczulenia, toaletę ran pozabiegowych. Na protetyce ustalaliśmy z profesorami (głównie Prof. Bassi i Prof. Gassino) plany leczenia i możliwe postępowania oraz problemy podczas leczenia. Każdy z lekarzy mówił bardzo dobrze po angielsku, każdy był przyjaźnie nastawiony i chętnie odpowiadał na pytania.
Forma spędzania czasu wolnego
Wycieczki w góry (Piemont), wycieczki nad morze (Liguria), muzea (Turyn ma bardzo bogatą ofertę muzeów i wydarzeń kulturowych)
Korzyści z praktyki
Poznanie funkcjonowania innego systemu nauczania i pracy klinik, praca z lekarzami światowej sławy, możliwość pracy z najnowszym sprzętem z najnowszą techniką. Podszkolenie włoskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Rozważam kurs specjalizacyjny w Turynie, uczelnia jest na bardzo wysokim poziomie.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Dyskusja ze studentami z mojego roku, wymiana spostrzeżeń z innymi studentami odbywającymi praktyki za granicą.
Ada, lekarski, rok akademicki 2018/2019 19.07.2019–18.09.2019
Universita degli studi di Pavia, Fondazione Salvatore Maugeri
Język praktyki Włoski/Angielski
Co zapewniała placówka przyjmująca
Placówka zapewniała zniżkę na posiłki na szpitalnej stołówce, jednak mieściła się ona w innym budynku, więc rzadko z niej korzystałam. Dostępna była także zniżka na przejazdy autobusami miejskimi tzw. Unipass, jednak jedynie w przypadku zakupu biletu całorocznego- wtedy koszt ze zniżką wynosił 15 EURO.
Zakwaterowanie
Mieszkałam w pokoju dwuosobowym w samym centrum Pavii tzw. Centro Storico. Pokój współdzieliłam ze studentką z Wietnamu, a w domu mieszkała jeszcze studentka z Meksyku. Miesięczny koszt wynajmu to 250 EURO + opłaty za gaz i prąd (ok.20 EURO/miesiąc)(bez ogrzewania). Pokój znalazłam poprzez ogłoszenie zamieszczone na jednej z grup na Facebooku (Erasmus Pavia 2018/2019). Czas dojazdu do placówki z samego centrum Pavii wynosił około 50 min, natomiast dojazd autobusem około 25 min (wraz z dojściem na przystanek (10min), gdyż autobus nie jeździł przez centrum).
Wyżywienie
Najczęściej posiłki przygotowywałam sama. Jedzenie jest stosunkowo drogie, dlatego warto wyrobić sobie karty członkowskie do supermarketów, gdyż wtedy jesteśmy upoważnieni do zniżek.
Bardzo polecam chodzić do lodziarni, gdyż włoskie lody są dużo lepsze od tych dostępnych w Polsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują: „Gelateria La Romana’’ ; „ Rivareno Gelato’’ ; „Vero Latte’’ ; „Latte Mascheroni’’.
Niemal w każdej restauracji we Włoszech można zjeść pyszną pizzę, ale tutaj chciałabym wyróżnić trzy z nich:
- „La Nuova Mergellina’’ – za pizzę z ciastem wypełnionym serem ricotta
- „Locanda del Carmine’’- za dobrą pizzę w stylu neapolitańskim
- „La Nuova Toscana’’- za nietypowe dodatki na pizzy ( ja próbowałam tej, z sosem dyniowym zamiast pomidorowego)
Miłą niespodzianką była bardzo dobra jakość kaw i wypieków w szpitalnej kafeterii, dlatego niemal codziennie rano zamawiałam „ Un cafe e una brioche con marmellata’’.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki zaczęłam od Nefrologii (wraz z 3 innymi studentami), oficjalnym opiekunem był prof. Esposito, jednak przez większość czasu opiekowali się nami dr.Torregiani i dr. Colucci. Niemal wszyscy lekarze na tym oddziale znakomicie mówili po angielsku, dlatego komunikowaliśmy się z nimi w tym języku. Lekarze codziennie zabierali nas na obchód i szczegółowo opisywali przypadki pacjentów, w międzyczasie sprawdzając także nasza wiedzę na dany temat. Co środę prof. Esposito organizował poranne spotkania u siebie w gabinecie, aby przedyskutować przypadki pacjentów, a także obejrzeć wyniki biopsji nerek. Praktyki na nefrologii uważam za bardzo udane, gdyż zdobyłam dużo doświadczenia w tej dziedzinie, ponadto atmosfera panująca na oddziale była bardzo pozytywna.
W drugim miesiącu mojego wyjazdu, praktyki odbywałam na Endokrynologii. Niestety moje odczucia nie były aż tak pozytywne jak na Nefrologii. Największym problemem była bariera językowa, gdyż mimo, że znałam podstawy włoskiego, gdy potrzebowałam dodatkowego wytłumaczenia zagadnienia po angielsku, lekarze nie byli w stanie mi go zapewnić. Jedynie niektórzy „speciallizando’’ potrafili posługiwać się angielskim w stopniu komunikatywnym. Z praktyk nie wyniosłam wiele wiedzy, jedyną ciekawą rzeczą były USG i biopsje tarczycy.
Forma spędzania czasu wolnego
Popołudniami i w weekendy miałam dużo wolnego czasu. Pavia jest małym miasteczkiem, które w wakacje „obumiera’’ ( większość populacji to studenci, którzy na wakacje wyjeżdżają do swoich miast/państw), a niektóre restauracje/bary zostają na ten czas zamykane. W poszukiwaniu rozrywki wyjeżdżałam na weekendy z miasta. Pociągi we Włoszech są drogie, nie ma zniżek dla studentów, dlatego na dalsze podróże warto kupować bilety na Flixbusa z wyprzedzeniem.
Pawia jest dobrym punktem wypadowym w góry, nad morze, ale i też to innych krajów (Francja, Szwajcaria, Monako). Najbardziej urokliwymi miejscami wydawały mi się miejscowości położone nad jeziorami – 1) Lago di Garda-Sirmione oraz 2) Lago di Como- Como, Bellagio. Jeżeli chodzi o większe miasta zwiedziłam : Mediolan, Genovę, Florencję, Bolonię, a szczególnie podobały mi się Siena i Turyn.
Aby popływać w Morzu Liguryjskim warto wybrać się do Portofino lub Camogli.
Jeżeli chodzi o samą Pavię, w wolnym czasie chodziłam nad rzekę, do kafejek, a wieczorami na Apperitiv.
Korzyści z praktyki
Największą korzyścią była sama przeprowadzka do innego państwa: poznawanie kultury, otworzenie się na ludzi o zupełnie odmiennym usposobieniu, próbowanie nowych smaków oraz zwiedzanie pięknych, Włoskich miast. Nawiązałam wiele cennych znajomości z ludźmi z wielu krajów, obserwując jak bardzo różnią się nasze charaktery i stosunki do życia, nauczyłam się także wiele o sobie.
Jeżeli chodzi o profesjonalną stronę korzyści z wyjazdu, na pewno podszkoliłam swoją znajomość języka angielskiego i włoskiego. Wiedza przekazywana w trakcie praktyk zapewne niewiele różniła się od tej, którą mogłabym posiąść w polskim szpitalu, jednak przebywanie w międzynarodowym środowisku dawało mnóstwo motywacji do dodatkowej nauki.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Wydaje mi się, że każda z narodowości charakteryzuje się konkretnymi cechami, z których tych pozytywnych powinniśmy się wzajemnie od siebie uczyć. Ponadto Mobilność daje nam możliwość utworzenia międzynarodowych znajomości.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Do tej pory, jedynymi działaniami jakie podjęłam był przekaz słowny doświadczeń osobom z mojego otoczenia.
Julia, rok akademicki 2017/2018
Universita degli Studi di Bari Aldo Moro, Bari, Włochy
Opis praktyk:
Codziennie rano szliśmy pieszo ok. Godziny 8:30 do szpitala. Początkowo na oddział ginekologiczny, gdzie w poniedziałki oglądaliśmy USG położnicze, we wtorki uczestniczyliśmy w operacjach, w środy oglądaliśmy histeroskopie, czwartki spędzaliśmy na bloku operacyjnym, a piątki na oddziale. Następny miesiąc minął nam na oddziale neonatologicznym, gdzie najpierw zapoznaliśmy się z oddziałem dziennym – gdzie przyjmowano na badania zdrowe noworodki, które poddawano rutynowym przesiewowym badaniom w celu wykluczenia wad i wszelkich patologii. Tu też poznaliśmy polska rezydentkę, z którą najpierw odbieraliśmy porody, a następnie przeprowadzaliśmy pierwsze badanie każdego noworodka.
Praktyki odbywaliśmy również na intensywnej terapii noworodków, gdzie obserwowaliśmy najczęstsze wrodzone patologie oraz infekcje, a także uczestniczyliśmy w reanimacji noworodka (udanej).
Czas wolny:
Ponadto dzielnie spędzaliśmy czas na plaży i podróżowaniu, zwiedziliśmy wszelkie miasteczka Apulii ( Polignano a Mare, Lecce, Ostuni, Matera, Alberobello, Trani, Giovinazzo, Molfetta, Monopoli) Samochodem dojechaliśmy również na półwysep Gargano, oraz wybrzeże Amalfitańskie (Positano, Amalfi, Salerno). Zwiedziliśmy i pokochaliśmy całym sercem mafijne miasto Neapol, panujący tam chaos, gościnność, różnorodność i pizzę!
Korzyści:
Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi nie tylko z Włoch, ale i Polski, Rumunii, Bułgarii. Podszkoliłam swój język medyczny angielski, poduczyłam się języka włoskiego, a w szpitalu nauczyłam się badać noworodki oraz dowiedziałam się wielu praktycznych rzeczy przydatnych mi teraz do egzaminu z ginekologii.
Natalia, rok akademicki 2017/2018
Università degli studi di Pavia – University Hospital Fondazione Policlinico San Matteo, Pawia, Włochy
Praktyki odbywałam na Oddziale Chirurgii w Szpitalu San Matteo w Pavii. Naszym zadaniem było uczestniczenie w zabiegach operacyjnych, najczęściej wykonywanych laparoskopowo. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wykonuje się operacje robotem chirurgicznym da Vinci.
Forma spędzania wolnego czasu: Najczęściej wycieczki do pobliskich miast i miasteczek. Pavia leży w bliskiej odległości od pięknych jezior alpejskich, które zachwycają widokiem: Como, Garda, Iseo. Z Pavii w 30 minut dojedziemy do Mediolanu. Warto wybrać się również do Florencji, która zachwyca ilością zabytków, jak i panoramą miasta na tle gór. Pavia to również dobre miejsce wypadowe nad Morze Śródziemne, warto odwiedzić Genuę. Będąc na praktykach w północnych Włoszech, warto wybrać się do Wenecji, jednego takiego miejsca na świecie. Koniecznym jest również odwiedzenie miasta Romea i Julii- Werony. W Pavii znajduje się również basen, który daje trochę ochłody w upale dni.
Joanna, Wydział Wojskowo – Lekarski
Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Włochy
Policlinico di Bari to duży szpital z wieloma klinikami i oddziałami specjalistycznymi. Nasze praktyki odbywałyśmy na oddziałach ginekologii oraz pediatrii onkologicznej. Na każdym z oddziałów miałyśmy przydzielonego odpowiedniego koordynatora. Wszyscy lekarze to osoby bardzo otwarte i chętne do pomocy studentom z wymiany. Większość z nich porozumiewa się płynnie po angielsku. Niestety, duża część pacjentów, zwłaszcza na oddziale pediatrycznym, posługuje się jedynie językiem włoskim. Mimo tego, koordynatorzy zawsze są pozytywnie nastawieni do studenta i starają się wszystko wytłumaczyć. Podczas praktyk miałyśmy możliwość uczestnictwa w życiu codziennym oddziału, a także oglądania różnych procedur medycznych (kolposkopie, punkcje lędźwiowe, biopsje szpiku).
Uczestnictwo w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+ pozwoliło mi poznać wielu wspaniałych ludzi, zaznajomić się z ich kulturą, a także poznać odrobinę historii Włoch. Dla każdego studenta jest to doskonała okazja do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą pozwolić na znalezienie stanowiska pracy w innym kraju. Natomiast obu placówkom, zarówno macierzystej, jaki i przyjmującej, wymiana pozwala wzmocnić relacje i umożliwia prowadzenie współpracy