Walencja
Sprawozdanie z wyjazdu na studia w roku akademickim 2017/2018
„Zacznę od tego, że polecam wyjazd na dwa semestry, a najlepiej też w trakcie załatwienie sobie praktyk wakacyjnych, najczęściej jest tak, że boimy się ryzyka, zdajemy sobie sprawę z potencjalnych problemów, ale później przychodzi zadomowienie w nowym miejscu i chcemy, aby te chwile trwały jak najdłużej 😀 Valencia to duże, tętniące życiem miasto, które jednak nie jest zatłoczone, a tempo życia jest bardzo spokojne. Jeżeli chodzi o poszukiwanie miejsca zamieszkania, to z reguły studenci mieszkają w mieszkaniach kilkupokojowych albo z Hiszpanami, albo z innymi Erasmusami, a średnio cena za pokój w mieszkaniu współdzielonym oscyluje wokół 220–300 euro w najbardziej dla studentów atrakcyjnych dzielnicach, tj. Benimaclet i Ruzafa. Warto szukać mieszkania na tematycznych grupach na facebooku, np. „ALQUILER PISOS VALENCIA” lub na grupach dla Erasmusów w Walencji, ale istnieją też różne agencje wynajmujące mieszkania, z którymi jednak nie miałam styczności.
Jeśli chodzi o uczelnię, to kluczowe jest zdobycie apuntes- jest to rodzaj skryptu do każdego przedmiotu- wykłady (które są udostępniane przez profesorów na aula virtual) z dopiskami z wykładów i seminariów, podstawowe źródło, z którego każdy uczy się do egzaminu, w zupełności wystarczające do zdania na wysokie oceny. W moim roczniku nie funkcjonowała żadna wspólna grupa na facebooku, na której dzielono się materiałami, ani też wspólny dysk, każdy miał na swoim dysku apuntes i trzeba po prostu poprosić Hiszpanów, aby zgrali je nam na pendrive’a. Niektóre apuntes są też do kupienia w ksero na wydziale na pierwszym piętrze. Praktycznie wszystkie zajęcia odbywają się w języku hiszpańskim, jedynie niektóre wykłady (sporadycznie) są prowadzone w języku angielskim, a studenci często na seminariach, czy wykładach są aktywizowani (również poprzez obowiązek wygłoszenia prezentacji po hiszpańsku), także znajomość języka na poziomie co najmniej B1- B2 jest faktycznie konieczna. Zajęcia kliniczne w szpitalach odbywają się w grupach 1–2 osobowych.
Najpopularniejszymi miejscami spotkań towarzyskich są dzielnice Benimaclet, Ruzafa, plaża Malvarossa, zakupy spożywcze najczęściej robi się w sklepach Mercadona, Consum, a najpopularnieszymi centrami handlowymi są el Corte Ingles, Aqua, el Saler.
Valencia to miasto z jednej strony bardzo hiszpańskie, z drugiej bardzo wielokulturowe ze względu na ogromną ilość zagranicznych studentów, a przede wszystkim bardzo wygodne do życia. Pomijając wszelkie zalety, w rzadko którym miejscu w Europie zimą temperatura w dzień będzie wynosiła ok. 10–15 stopni.
Polecam Walencję każdemu, kto chciałby mieszkać nad morzem w mieście pełnym atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, a przy tym trafić na uczelnię na wysokim poziomie ;)”