Relacje z wyjazdów studentów – Francja
Grzegorz, rok akademicki 2017/2018
Centre Européen de Research en Biologie et en Médecine, L’Institut de Genetique et de Biologie Meoleculaire et Cellulaire, Strasburg, Francja
Miasto: Strasbourg jest to niewielkie, lecz bardzo urocze i klimatyczne miasto. Znajduje się tu wiele muzeów czy też Trybunał Konstytucyjny. W centrum miasta jest wiele kanałów w których żyją nutrie , (można je zobaczyć wieczorem). W całym mieście jest ogromna ilości pubów, klubów, restauracji. Miasto jest bardzo zróżnicowane, obok strych budowli w stylu Pruskim jest dużo nowoczesnych wieżowców. Dookoła miasta jest wiele jezior przy których są plaże do opalania i wyznaczone specjalne miejsca do kąpieli. W nocy można też wynająć gondolę z lampionem i popływać na jednym z jezior. W całym mieście organizowane są różnego typu festiwale i marsze. Strasbourg promuje różnorodność, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Ludzie: W okresie wakacyjnym w Strasbourgu jest dużo innych studentów, głównie na praktykach. W laboratorium miałem bardzo zróżnicowaną ekipę badaczy, byli ludzie z Iranu, Hiszpanii czy też Słowacji i Niemiec. W całym Instytucie pracowało też dużo Polaków, którzy chętnie opowiadali o sobie i swoich projektach. Często były organizowane lab-meeting, podczas których spotykaliśmy się opowiadaliśmy o swojej kulturze i razem spędzaliśmy miło czas.
Opis przebiegu praktyk: Przez pierwszy tydzień zostałem zaznajomiony ze zwierzętarnią, zasadami tam panującymi oraz podstawami na temat pracy ze zwierzętami. Kolejny tydzień był przeznaczony na zaznajomienie się z ekstrakcją DNA oraz techniką PCR i genotypowaniem mysz. W kolejnych tygodniach poznawałem metody behawiorystyczne zwierząt takie jak : Water-morris maze, Y‑maze, object recognition, IntalliCage. Od początku sierpnia zaznajamiałem się z technikami immunocytochemicznymi. Nauczyłem się utrwalać tkanki mysz, kroić tkanki na kriostacie oraz przeprowadzać immunocytochemię. Zaznajomiony zostałem też z technikami mikroskopowymi i używaniem mikroskopu fluoroscencyjnego. W laboratorium byłem od 8 do 17, wychodziłem stamtąd zmęczony ale też dumny i zafascynowany tym co przyniesie kolejny dzień.
Korzyści z praktyki zagranicznej: Poznanie kultury innego kraju, doskonalenie języka angielskiego ale też francuskiego, poznanie nowych ciekawych ludzi, zwiększenie otwartości na innych oraz lepsze kontakty międzyludzkie. Praktyka pozwoliła mi nauczyć się zaradności i niezależności w trunych sytuacjach. Poznałem bardzo dużo technik związanych z szerokim pojęciem Neuroscience oraz otworzyło mi to nowe horyzonty na dalsze kształcenie. Całość praktyki mogę określić jako jedną wielką przygodę, którą będę wspominał z uśmiechem na ustach.
Joanna, lekarski, rok akademicki 2018/2019, 24/06–23/08/2019
Centre Hospitalier Universitarie de Nice, Francja
Język praktyki Komunikacja z personelem i pacjentami odbywała się wyłącznie w języku francuskim
Co zapewniała placówka przyjmująca
Placówka zapewniała posiłek w południe oraz stroje jednorazowe na bloku operacyjnym
Zakwaterowanie
We własnym zakresie u znajomych
Wyżywienie
Posiłki domowe we własnym zakresie; stołówka szpitalna; jedzenie na mieście – restauracje, bary, food trucki; socca, owoce morza, rattatouille, pizza. Wszystko było smaczne.
Opis przebiegu praktyki
Praktyki trwały od poniedziałku do piątku od g.8.00. Dzień rozpoczynał się obchodem po salach chorych a następnie szłam na blok operacyjnyi tam spędzałam pozostałą część dnia asystując przy zabiegach lub się im przyglądając. Praktyki powinny trwać do g. 15.00, ale ponieważ tamtejsi lekarze pracują do g.18.00 i do tej pory trwały operacje, czasem zostawałam w szpitalu dłużej.
Forma spędzania czasu wolnego
W weekendy starałam się zwiedzać okolice Nicei — głównie przyrodę – góry i szlaki brzegiem morza. Komunikacja w regionie Alpes Maritimes- Cote d’Azur jest tania zarówno pociągiem jak i autobusami.
Korzyści z praktyki
Można podzielić na te bezpośrednie związane z doświadczeniem zawodowym i korzyści kulturoznawcze. Z jednej strony nauczyłam się wiele z zakresu chirurgii naczyniowej, nawiązałam znajomości z tamtejszymi lekarzami, zobaczyłam jak wygląda organizacja pracy na oddziale i bloku operacyjnym we Francji. Z drugiej strony zwiedziłam Lazurowe Wybrzeże, poznałam codzienne zwyczaje Francuzów i rozwinęłam swoje umiejętności w zakresie języka francuskiego.
Opisz wpływ Mobilności jako takiej na ciebie, placówkę macierzystą UML i placówkę partnerską/przyjmującą.
Placówka zyskuje „dodatkowe ręce do pracy”, za które nie musi ponosić żadnych kosztów, ewentualnie w przyszłości może zyskać nowego doświadczonego już pracownika, jeśli zechce następnie zatrudnić osoby uczestniczące w praktykach.
Podaj przykład działań podjętych przez ciebie w celu podzielenia się zdobytym doświadczeniem z mobilności z innymi osobami.
Relacje w internecie Fb/lnstagram — na moim profilu. Chętnie udzielę informacji zainteresowanym.